TRYB JASNY/CIEMNY

Czy koronawirus pokazał, że edukacja domowa w Polsce leży?

Wybuch pandemii spowodował, że uczniowie utknęli w domach, a rodzice zostali przymuszeni przez sytuację do nauczania w domu. W czasie narodowej kwarantanny dało się słyszeć narzekania na to, jak ciężkie jest to zadanie. Czy to znaczy, że edukacja domowa leży?


Edukacja domowa, a edukacja zdalna

Edukacja zdalna jest czymś zupełnie innym, niż edukacja domowa. Dlaczego? Pierwszy i podstawowy powód jest taki, że w edukacji domowej to rodzic ustala, w jakiej formie realizowany jest program nauczania dziecka.
 

Wielogodzinne zdalne nauczanie

Konstrukt, przed którym postawiła nas epidemia koronawirusa, nie ma nic wspólnego z edukacją domową. Wciąż mieliśmy do czynienia ze szkołą, choć odbywała się ona w innej formie. Od rodziców dało się słyszeć głosy zawodu, że nauka zajmuje kilkanaście godzin dziennie. Przed wyzwaniem "nowej szkoły" stanęli wszyscy. Nie tylko rodzice, ale też nauczyciele i uczniowie. W różnych szkołach, różnie poradzono sobie z nową rzeczywistością.

Czy edukacja domowa ucierpiała?

Ucierpiała tylko i wyłącznie z tego powodu, że wielu rodziców żyło w błędnym przekonaniu, że oto zostali postawieni przed przymusową edukacją domową. Nawet jeśli miejscem odbywania się szkolnych zajęć stał się dom, nie działo się to bez stałego, codziennego  nadzoru szkoły. Czegoś takiego nie ma w edukacji domowej. To rodzic ustala plan zajęć dziecka, a udziałem szkoły są ewentualne pomoce dydaktyczne i egzaminy, które dziecko musi zdać, by zaliczyć szkolny materiał.

Czy edukacja domowa w Polsce leży?

Oczywiście, że nie. Edukacja domowa nie polega na wielogodzinnym ślęczeniu w książkach i łączeniu się z nauczycielami przy pomocy Skype'a. Nauczając dziecko domowo dążymy do rozwinięcia jego twórczego potencjału. Podążamy za jego zainteresowaniami, ciekawością, doceniamy chęci i przekazujemy wiedzę w sposób aktywny. Nie w szkolnej ławce, ale poprzez eksplorację świata.

Edukacja jest przygodą, zabawą i ogromną frajdą. Pod warunkiem, że nie zamyka się jej w książce i nie odstawia na zakurzoną półkę.

Trzymajcie się zdrowo, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie