TRYB JASNY/CIEMNY

Metoda 90% 🌞 Jak wyczyścić piekarnik? Jak SZYBKO rozmrozić masło? 10 lifehacków na POGODNĄ egzystencję w kuchni 😎

Czasami zastanawiam się, skąd na moim newsletterze tyle mężczyzn. I coraz częściej dochodzę do tego, że chyba o te lifehacki chodzi. Bardzo się cieszę, miło mi, że jesteście. Tym razem mam dla Was 10 mocnych, kuchennych lifehacków, które usprawniają domowe życie. 


#1 Samoczyszczący piekarnik

Lifehack z samoczyszczącym piekarnikiem pojawił się już na blogu, ale postanowiłam go przypomnieć, ponieważ jest to jeden z gwarantów mojego spokoju. Nie znoszę czyścić piekarnika. Z tej okazji znalazłam sposób na to, aby piekarnik czyścił się sam i żeby moja rola sprowadzała się do przetarcia go szmatką. Do zastosowania tego sposobu potrzebujecie naczynia żaroodpornego i tabletki do zmywarki, dokładny opis, jak to zrobić, znajdziecie go tutaj

#2 Szybki sposób na zmrożone masło

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć o rozmrożeniu masła? Nie jestem miłośniczką masła i nie jem go prawie wcale, ale tak... Jestem tą osobą, która potrafi zużyć masło (robiąc Synowi kanapki) i zapomnieć o wyjęciu nowego z zamrażarki. Jak łatwo się domyślić, mój Mąż nie jest entuzjastą mojego zapominania.

U nas logiczne jest to, że jak zużyjesz, to dokładasz nowe. Rzeczywiście to działa, chociaż w przypadku masła kilka(naście) razy nie zadziałało. W końcu znalazłam na to sposób, żeby szybko doprowadzić masło do stanu używalności, nawet jeśli zapomnę je wyjąć z zamrażarki. Protip na rozmrażanie masła:
  1. Zagotuj wodę w czajniku.
  2. Wlej ją do kubka lub miski odpornej na wysokie temperatury.
  3. Zostaw na minutę. 
  4. Wodę ze szklanki/miski wylej z powrotem do czajnika.
  5. A naczyniem przykryj na parę minut zamrożone masło. 

#3 Sposób na wiecznie świeży czosnek

Jeśli nie używasz czosnku w kuchni, po prostu pomiń ten punkt. Problem z czosnkiem polega na tym, że przeważnie kupujemy go w wielopaku, a jak łatwo się domyślić nie schodzi on wcale tak szybko. Sposobem na zachowanie smaku czosnku i jego wieczną świeżość, jest mrożenie. Jest to sposób, który podpowiedziała mi moja Mama. Kiedy kupię czosnek od razu, obieram go i wkładam do pojemnika, a następnie mrożę. Po wyjęciu ząbki czosnku są zawsze świeże i wspaniale nadają smaku potrawom. 

#4 Podział na strefy w kuchni

To lifehack z kategorii organizacja kuchni. Jeśli czytasz moje teksty od dawna, to wiesz, że żyję na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Strefa smakołykowo-kawowa to obowiązkowa strefa w naszej kuchni. Kuchnia, w której trzeba z różnych miejsc zgarniać rzeczy, żeby np. zrobić kawę albo przygotować owocowe przekąski, jest mało praktyczna. 

Łatwiej zrobić bałagan, kiedy kawę chowasz w jednej szafce, a przekąski są porozsiewane wszędzie, gdzie się da. Jeśli organizacja przestrzeni nie ułatwia Ci codziennej egzystencji, to znaczy, że czas przestrzeń przeorganizować i podzielić na strefy. Nawet w bardzo małych pomieszczeniach da się taki podział wprowadzić i naprawdę nie trzeba zatrudniać osób, które zrobią to za Ciebie. Weź kartkę papieru i rozrysuj to sobie, aż znajdziesz odpowiedź we własnej wyobraźni. 

#5 Sposób na zapchaną rurę, kiedy sklepy są zamknięte

Gdzieś wspominałam o tym, że relaksuje mnie odtykanie rur. To prawda, ale w naszym domu, takie rzeczy jak zapchana rura lubią dziać się w niedzielę, albo w święta, kiedy sklepy są zamknięte. I to zazwyczaj wtedy, kiedy Żabka (mój pierwszy sklep na ratunek) już od dwóch godzin jest zamknięta. Zdarzyło mi się już między innymi wypompowywać wodę ze zlewu przy pomocy plastikowej butelki po wodzie mineralnej.

Używałam akurat oleju kokosowego do różnych potraw świątecznych, ale zapomniałam później przelać odpływ wrzątkiem i w efekcie, zatkałam zlew. Najpierw odpompowałam wodę ze zlewu przy pomocy butelki po wodzie mineralnej, potem zagotowałam wodę w czajniku, którą przelałam odpływ. Trochę puściło, ale wciąż nie było idealnie, więc zdecydowałam się na mikroeksplozję. Przepis na mikroeksplozję:
  1. Kluczowa zasada: sodę oczyszczoną (można na Allegro kupić w kg i polecam to rozwiązanie) i ocet masz zawsze w kuchni. 
  2. Otwierasz albo rozszczelniasz okno. 
  3. Zasypujesz odpływ sodą oczyszczoną (może być łyżka, mogą być dwie, a może być pół szklanki - zależy od skali problemu). 
  4. Wylewasz na to szklankę octu i pozwalasz temu buzować.
  5. Zagotowujesz wodę i później wylewasz cały czajnik wrzątku do rury. 
  6.  

#6 Piecz w rękawie, zamiast brudzić naczynia

Chociaż nie jestem miłośniczką mięsa, nie jestem też wegetarianką. Dwa rodzaje mięsa, które istnieją w naszej domowej przestrzeni to kurczak i indyk. Niespecjalnie jednak lubię ilość naczyń, które mogą się zabrudzić w czasie przygotowywania mięsa, więc... Mięso za każdym razem piekę w rękawie, dzięki czemu brudzę tylko jedną rzecz. Jest to deska do krojenia. Do rękawa wsypuję wszystkie przyprawy, warzywa i wkładam pokrojonego kurczaka. Zamykam rękaw, piekę i to jest cała filozofia. Po takim pieczeniu mam jeden rękaw do wyrzucenia i nie zapycham zmywarki milionem naczyń.

#7 Kiedy wczoraj zamienia się w dzisiaj

Kuchnia jest z reguły pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzę rano. Dlatego, żeby zacząć z dobrą energią nowy dzień, muszę mieć pewność, że nie czeka tutaj na mnie nic z wczoraj. Z tego powodu, kuchnię przeważnie sprzątamy wieczorem. Jasne, czasem się zdarzy, że w zlewie są naczynia z poprzedniego dnia, bo zmywarka ich nie pomieściła — jednak jest to raczej rzadkość.

Wierzę w to, że nasza przestrzeń też odzwierciedla w jakiś sposób nasze podejście do życia. Żeby mogło pojawić się coś nowego, jakaś nowa jakość — musi być na nią miejsce również w przestrzeni. Pracuję kreatywnie, więc robiąc miejsce w przestrzeni, robię je również w swojej głowie. Są rzeczy, które czekają na zrealizowanie,  ale nie żyję listą rzeczy do zrobienia i dzięki temu mam przestrzeń na wszystko to, czym się zajmuję.

#8 Pokrowce na krzesła

Jeżeli wpadliście na taki sam pomysł jak ja i macie w kuchni krzesła obite materiałem, utrzymanie ich w czystości, w domu, w którym robi się prace plastyczne — może być nie lada wyzwaniem. Ale i na to znalazłam sposób. Warto kupić materiałowe pokrowce na krzesła, które można łatwo ściągnąć i wyprać. Pokrowce mogą mieć różne kolory, a dzięki temu Twoja kuchnia może się regularnie zmieniać i za każdym razem ładnie prezentować.

#9 Sposób na świeżą miętę

Znasz ten smak świeżo ściętej zaparzonej mięty? Da się mieć go w zasięgu ręki, pod warunkiem że po ścięciu mięty zamrozisz ją. Kiedy jakiś czas temu zepsuła nam się lodówka, nie było mi jej tak bardzo żal, jak świeżej mięty z ogrodu moich Rodziców, którą przywiózł mi Tata, a którą miałam zamrożoną w zamrażarce. Do dzisiaj żałuję tej straty. 

#10 Szukaj swoich metod

W mojej egzystencji charakterystyczne jest to, że na wszystko mam metody. Ale co istotne, to są moje metody, które sprawdzają się u mnie. Jeśli sprawdzają się u części z Was, bardzo się z tego cieszę, ale też zachęcam do tego, żeby poszukiwać własnych sposobów. Lepiej jest zastanowić się trochę nad własnymi metodami i wykonywać krócej te czynności, które i tak trzeba by było wykonać, aby mieć czas też na inne rzeczy. 

Trzymaj się zdrowo🍀.
Cześć!

Wybrane dla Ciebie