Teksty synonimizowane - a co to?

Wokół tekstów synonimizowanych wyrosła pewna magiczna otoczka. O co chodzi, czym są teksty synonimizowane? Czy zawsze warto je pisać i jakie znaczenie ma w tym procesie automatyzacja?

Teksty synonimizowane: raj pozycjonera

Teksty synonimizowane zostały stworzone na potrzeby pozycjonerów. Napisanie ich wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, ale gdy uda się zrobić to właściwie, z jednego tekstu można wygenerować nawet kilkanaście tekstów na ten sam temat. Taki zabieg pozwala stworzyć duże ilości artykułów w stosunkowo krótkim czasie.

Warto jednak zauważyć, że często są to teksty przeznaczone dla wyszukiwarek, a niekoniecznie dla żywego czytelnika. Teksty wygenerowane w ten sposób nie zawsze "ładnie brzmią", a płynne czytanie ich przychodzi z trudem. Jeśli myślisz, że teksty powstałe przy pomocy generatora, nie wymagają poprawek - jesteś w błędzie.

Jak pisać dobre teksty synonimizowane?

Nie wystarczy wypisać kilku synonimów i wrzucić tekst w generator. Należy pamiętać o tym, że po wygenerowaniu tekst powinien mieć sens. Dlatego szczególną uwagę należy zwracać na poprawne struktury gramatyczne i odmianę rzeczowników. W przeciwnym razie może powstać konstrukt w stylu: "chłopiec poszła".

Dobry tekst to taki, który tworzy logiczną i spójną całość. Synonimy muszą pasować do reszty tekstu w różnych możliwych konfiguracjach. Przyznaj, że zdanie: 

Usługi firmy XYZ to dobry wybór na lata.

Brzmi lepiej, niż: 

Usługi firmy XYZ to adekwatna selekcja na lata.

Łatwiej zrozumieć instrukcję obsługi napisaną po chińsku, niż powyższe zdanie. Dzisiaj wystarczy wrzucić zdjęcie takiej instrukcji w Google, aby uzyskać tłumaczenie. Ale czy znajdziemy równie dobry translatator z polskiego na polski? 

Praktyka pisania tekstów synonimizowanych

Praktyka różni się w zależności od używanego generatora, choć ogólna zasada działania jest taka sama. Nawias określa zbiór synonimów, które będą używane zamiennie przez generator. Im więcej grup synonimów, tym więcej możliwości wygenerowania tekstów.

Rozważałam podanie Wam tutaj konkretnych przykładów, ale jak mawiał Ockham: nie mnóż bytów ponad miarę. Zamiast tego, podam Wam kilka źródeł, w których opisano temat. Jeśli piszecie dla GoodContent, zastosujcie się do ich wewnętrznego poradnika. Jeśli dla Giełdy Tekstów, zerknijcie na ich wytyczne: Jak napisać tekst z synonimami?. Poprawny zapis ma ogromne znaczenie, ponieważ nawet drobny błąd może spowodować błędy w działaniu generatora.

Moje osobiste doświadczenie...

Nie spotkałam się z pragnieniem tekstów synonimizowanych poza rozmaitymi giełdami i agencjami funkcjonującymi na zasadzie masówek. Nie twierdzę, że teksty synonimizowane są złe, ponieważ sprawdzają się z punktu widzenia wyszukiwarek.

Ale nie ma takich rzeczy, których nie można by było zrobić lepiej. Jedną z zasad pisania dobrze pozycjonujących się tekstów, jest pisanie unikalnych treści (patrz: dlaczego teksty muszą być unikalne?), teksty synonimizowane z zasady nie są NAPRAWDĘ unikalne. Pisanie ich może być świetną zabawą, a profesjonaliści potrafią sprawić, że kilkanaście synonimicznych tekstów, będzie sprawiało wrażenie unikalnych treści. 

I tak dochodzimy do filozoficznego problemu, który za tym stoi, czy jeśli wymienimy wszystkie części w Statku Tezeusza, to będzie wciąż ten sam statek? 

Zostawiam Wam to do przemyślenia.
Trzymajcie się marzeń i piszcie na potęgę,
Cześć!

PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Komentarze

Copyright © Daję Słowo