TRYB JASNY/CIEMNY

Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi? 😕 Moje NIEPOPULARNE porady... Dla tych, którzy chcą sobie pomóc 😊

Czy w Twoim życiu pojawiają się toksyczne osoby, które wprowadzają chaos i negatywne emocje? To może być trudne i niezwykle frustrujące. Ale pamiętaj o tym, że radzenie sobie z toksycznymi ludźmi jest ważne dla Twojego zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że moje sposoby jakoś Cię zainspirują...


Toksyczność... Czyli CO??

Wiele osób mówi o toksyczności, ale nie zawsze wiadomo, co mają na myśli. Dlatego ważne jest, aby zdefiniować, co oznacza dla Ciebie toksyczność. Czy to osoba, która ciągle Cię krytykuje? Czy to osoba, która wciąż narzeka i neguje Twoje pomysły? Czy to osoba, która totalnie odbiera Ci energię, rzucając teoretycznie miłe komentarze, które pozostawiają po sobie nieprzyjemne odczucia przypominające poparzenie meduzy? Różni ludzie różnie rozumieją toksyczność, ale jeśli chcesz poradzić sobie z toksycznością we własnym życiu, musisz zdefiniować, czym ona jest dla Ciebie.


Dystans jeszcze nikogo nie zabił, a może zmienić dynamikę relacji

Jeśli masz do czynienia z toksyczną osobą, najważniejsze jest, aby utrzymać dystans. Nie musisz całkowicie odcinać się od tej osoby. Poza tym umówmy się... Nie zawsze da się to zrobić. Czasem toksyczne osoby są w rodzinie. W tym przypadku udawanie, że się nie znacie, byłoby trudne, chociaż... W niektórych przypadkach zdarza się i to. 😉 

Niezależnie od tego, kim dla Ciebie jest toksyczna osoba, która sieje ferment w Twoim życiu, bardzo ważne jest to, aby ustalić granice i przestrzegać ich. Pamiętaj, że inni ludzie wkraczają w Twoje życie na tyle, po ile Ty na to pozwalasz. Krótko mówiąc... Wiele od Ciebie zależy. Jeśli toksyczna osoba regularnie przekracza Twoje granice, a dotychczasowe sposoby nie działają, warto zwiększyć dystans lub całkowicie wyskoczyć z tej relacji (jeśli to możliwe).  


Nie próbuj zmieniać innych, zmień swoje zachowanie

Chyba każdy z nas (przynajmniej w jakimś procencie) ma w sobie mesjanistyczną potrzebę nawracania innych, aby ich życie było lepsze. Jednak zmienianie toksycznych osób, na nic Ci się nie przyda. To będzie olbrzymia strata czasu i energii... Twojej energii, a przecież chcesz ją chronić i zachować. Żadna toksyczna osoba nie zmieni się dlatego, że Ty tak chcesz.

A tak poza tym... Nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek z nas lubił takie naprawy, zwłaszcza kiedy nie prosi o radę. Nie możesz zmienić innych ludzi, możesz jednak zmienić swoje zachowanie względem ich. Zrób to tak, aby zadbać o swoje zasoby.😉


Asertywność i krótko... do rzeczy

Asertywność jest kluczowa, jeśli chcesz radzić sobie z toksycznymi ludźmi. Musisz wyrażać swoje potrzeby i granice w sposób stanowczy, ale jednocześnie szanujący innych. Jeśli pozwolisz toksycznej osobie naruszać Twoje granice, nigdy nie będzie końca ich negatywnego wpływu na Twoje życie. No chyba nie wierzysz w to, że toksyczna osoba z dnia na dzień stwierdzi, że już nie chce być toksyczna i teraz będzie słać w Twoją stronę słodkoróżowy puch? 

Czasem, aby zapanować nad cudzą toksycznością, wystarczy nie odbierać telefonu po pierwszym sygnale. Daj sobie czas na ten telefon, oddzwoń wtedy, kiedy będziesz mieć energię i zasoby na tę rozmowę. Jeżeli będziesz podrywać się za każdym razem na kontakt, który obdziera Cię z energii i dobrego nastroju, dajesz przyzwolenie na taką sytuację. Przykład z telefonem to tylko przykład, a przykłady też da się mnożyć w nieskończoność, podobnie jak w nieskończoność można pozwalać innym na przekraczanie Twoich granic. Do czego to prowadzi? Wiesz przecież. A czy warto? Też wiesz. 😉


Szukaj wsparcia u innych

Jeśli masz do czynienia z toksycznymi ludźmi, ważne jest, aby szukać wsparcia u innych. To mogą być przyjaciele, rodzina lub specjaliści, którzy pomogą Ci radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Tak naprawdę nikt z niczym nie musi sobie radzić samodzielnie i w izolacji, to jest pułapka naszego umysłu, w którą często wpadamy. Zdarza się również, że wybija ego, piejąc pod tytułem: jestem taki sam i nikt mnie nie rozumie.

Chociaż rozumiem z czego, to wynika, warto pamiętać, że zarówno cierpiętnictwo, jak i narcyzm to nic innego jak hiperboliczne wybryki ego. Jeśli jesteś sam to przeważnie dlatego, że nie prosisz innych o wsparcie wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Tak, to wymaga odwagi, zwłaszcza w tak osądzającym społeczeństwie, jak nasze. Niezależnie od stereotypów, jeśli prosisz o wsparcie, masz szansę je otrzymać. Jeśli nie prosisz o wsparcie, odbierasz sobie tę szansę.


Emocje trzymaj na wodzy...

Toksyczność polega w dużej mierze na graniu na emocjach innych. Często toksyczne osoby celowo prowokują, aby wywołać negatywne emocje. W kontakcie z taką osobą warto o tym pamiętać i nie dawać się ponieść. Zanim zareagujesz, weź głęboki oddech i spróbuj spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, wyobraź sobie, że stoisz obok siebie, jeśli Ci to pomoże. Reagując emocjonalnie, tylko pogłębiasz negatywne emocje i karmisz bańkę pod tytułem: toksyczność.


Nie daj się przekonać, że jesteś ofiarą

Toksyczni ludzie uwielbiają wpędzać innych w poczucie winy. Czują się dobrze dokładnie wtedy, kiedy Ty czujesz się źle. Nie daj się przekonać toksycznej osobie, że jesteś ofiarą. Weź odpowiedzialność za swoje życie i działania. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swoje emocje i reakcje na sytuacje.

Pamiętaj też, że nie warto angażować się w spory i konflikty z toksycznymi osobami. Niestety, to tylko wzmacnia toksyczność relacji. Unikaj konfliktów z takimi osobami, a zamiast tego skup się na pozytywnych relacjach z innymi ludźmi.


Nikt nie mówił, że będzie łatwo...

Radzenie sobie z toksycznymi ludźmi może być trudne, ale jest kluczowe dla Twojego zdrowia psychicznego. Utrzymuj dystans, nie próbuj zmieniać toksycznych osób, bądź asertywny, szukaj wsparcia u innych ludzi, nie reaguj emocjonalnie, nie bądź ofiarą i nie karm toksyczności. 

Pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest ważne. Nie pozwól, aby toksyczni ludzie wprowadzali chaos i negatywne emocje do Twojego życia. Zwiększ dystans lub urwij kontakt, zadbaj o swoje zasoby.

Trzymaj się zdrowo,🍀

Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie