TRYB JASNY/CIEMNY

Jak rozmawiać z dzieckiem, aby SŁUCHAŁO?? 😉Najpierw to Ty słuchaj...😎

Pamiętaj o tym, że sztuka skutecznej komunikacji nie polega na tym, że tylko Ty mówisz, a dziecko gra Twój koncert życzeń... Komunikacja zakłada relację i wzajemność, a żeby tak mogło być... też musisz słuchać.


Cierpliwość i praktyka jak zwykle bez drogi na skróty

Skuteczna komunikacja z dziećmi to umiejętność, która wymaga cierpliwości i praktyki. Nie zawsze łatwo jest upewnić się, że dziecko słucha i rozumie, co mówisz, ale ważne jest, aby pamiętać, że dzieci uczą się najlepiej przez doświadczenie. Zwłaszcza takie, w którym czują się wysłuchane i szanowane.

Dzięki odpowiednim technikom rodzice mogą nauczyć się rozmawiać z dziećmi w sposób, który pomoże im zrozumieć, czego się od nich oczekuje i dlaczego. Jak skutecznie porozumiewać się z dzieckiem? Co można zrobić, aby Twoje dziecko traktowało Twoje słowa poważnie?

Skuteczna komunikacja, czyli co?

Skuteczna komunikacja jest kluczem do rozmowy z dzieckiem. Pomaga budować zaufanie i zrozumienie między dorosłymi a dziećmi, co wzmacnia relację. Pomaga także dzieciom nauczyć się, jak lepiej wyrażać siebie, a także jak słuchać i krytycznie myśleć o tym, co się słyszy. Dzięki skutecznej komunikacji dorośli mogą pomóc dzieciom rozwinąć ważne umiejętności, które przyniosą im korzyści w przyszłości.

Jak rozmową zachęcić dziecko do słuchania?

Komunikacja z dziećmi jest kluczem do zdrowych relacji rodzic-dziecko. Ale nie zawsze łatwo jest nakłonić dzieci do słuchania. Oto pięć wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi w sposób, który zachęca do słuchania i zrozumienia:
 • Najpierw słuchaj... Jak Twoje dziecko ma się nauczyć słuchania, kiedy Ty nie poświęcasz uwagi i zaangażowania na jego wysłuchanie?
 • Dzieci uczą się poprzez przykład, a nie poprzez wykłady i monologi. A skoro tak, traktuj dziecko tak, jak sam/a chciałbyś/łabyś być traktowany/a.
 • Kiedy Twoje dziecko coś Ci opowiada, zadawaj pytania i okazuj zaangażowanie.
 • Jeśli wymagasz od dziecka cierpliwości, sam/a okaż cierpliwość podczas rozmowy z nim.
 • Okaż ciekawość — i weź w końcu, odłóż ten telefon...

Aktywne słuchanie w komunikacji z dzieckiem, czemu jest takie ważne? 

Rodzice napotykają na różne turbulencje w codziennych rozmowach z dziećmi. Dlatego tym bardziej, warto robić to w sposób, który zachęci je do słuchania. Ale uwaga, do krytycznego słuchania, a nie do bezwzględnej posłuszności. Czemu tak? Bo przecież chcesz, aby Twoje dziecko było mądre i podejmowało mądre decyzje w oparciu o samodzielne myślenie, a nie dlatego, że ktoś tak powiedział.

3 kroki do aktywnej komunikacji z dzieckiem

  • Słuchaj swojego dziecka i pokaż, że rozumiesz jego punkt widzenia. Nie zarzucaj własną racją, rozmawiaj i zadawaj pytania, które pomogą Ci lepiej zrozumieć dziecko.
  • Mów do swojego dziecka z szacunkiem i empatią, pilnuj postawy ciała. Nie bądź rodzicem, który wygłasza manifesty z wyżyn. Zejdź na podłogę lub kucnij, tak, aby podczas rozmowy patrzeć swojemu dziecku w oczy.
  • Ustaw jasne granice i zasady. Aktywna komunikacja nie oznacza braku reguł, czy zasad. Te, muszą być jednak ustawione w sposób, który jest jasny i przejrzysty dla dziecka.   

  Nie czekaj do jutra, bo szkoda czasu... 

  Komunikacja jest istotną częścią rodzicielstwa. Jako rodzice musimy upewnić się, że nasze dzieci rozumieją, co do nich mówimy i że czują się przy tym wysłuchane i szanowane. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcesz uczyć dziecko: szacunku do drugiego człowieka i jego emocji, samodzielności, krytycznego myślenia i... mądrości w podejmowaniu własnych decyzji. Aktywna i zaangażowana komunikacja pomoże Ci stworzyć pozytywne środowisko dla Twojego dziecka, aby mogło dorastać w poczuciu miłości i bezpieczeństwa.

  Trzymaj się zdrowo.🍀
  Cześć!

  Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

  Wybrane dla Ciebie