TRYB JASNY/CIEMNY

Jak stworzyć HARMONIJNĄ atmosferę w domu? 🥰 Z perspektywy mamy i żony

Bycie mamą, żoną, a do tego jeszcze sobą samą - to wyzwanie. Często wymaga wiele cierpliwości, wytrwałości i samodyscypliny. Oprócz tych spraw, które w oczywisty sposób wiążą się z dzieckiem, jest jeszcze cała masa innych spraw, które trzeba brać pod uwagę. Jak stworzyć w domu atmosferę, która pozwoli wszystkim poczuć się komfortowo?

Komfortowe samopoczucie wszystkich w tym samym czasie...

Znajdziesz na Instagramie. W życiu bywa jednak zupełnie inaczej. I znalezienie takiego momentu, w którym wszyscy czują się dobrze w tej samej przestrzeni i w tym samym czasie... Bywa pobożnym życzeniem, ALE jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, żeby chociaż przybliżyć się do tego momentu.

#01 Jasne komunikaty

Każdy potrzebuje czasu dla siebie i jest to całkowicie normalne... ale nie każdy musi umieć czytać Twoje emocje i potrzeby w każdej sekundzie Twojego życia. A skoro tak... Warto komunikować się w sposób jasny i przejrzysty. Żyje się inaczej, kiedy żaden z domowników nie boi się powiedzieć potrzebuję teraz trochę czasu dla siebie. Warto pamiętać o tym, że ta reguła dotyczy tak samo rodziców, jak i dzieci. A pod pojęciem czasu dla siebie, każdy rozumie coś innego - to ważne, żeby taki czas sobie dać, z tym założeniem, że każdy ma prawo chcieć wykorzystać go inaczej.

#02 Rytm dnia i codzienna rutyna

Chociaż lubię różnorodność, w życiu rodzinnym kluczowy jest jednak dobrze ustawiony rytm dnia i codzienna rutyna. Dziecko czuje się bezpiecznie w domu, kiedy ma chociaż częściową świadomość przebiegu dnia, tego, co po czym następuję itd. Jest to tak samo ważne dla rodziców, ponieważ w odniesieniu do rytmu mogą lepiej zarządzać swoim czasem. Łatwiej jest się sharmonizować tak, aby każdy oprócz wspólnego spędzania czasu, mógł spędzać ten czas w taki sposób, w jaki tego potrzebuje. Harmonia spełnionych potrzeb ma bardzo wyraźne przełożenie na ogólną atmosferę w domu.

#03 Regularne dbanie o porządek

Wiem, że to banał, ale siła banałów polega właśnie na tym, że są takie jakie są, a i tak każdy się czasem rozjeżdża tu, czy tam. Jeśli dbasz o porządek regularnie, a rozjedziesz się, bo np. wszyscy się pochorują, chaos i tak nie zapanuje. Jeśli nie dbasz o porządek regularnie, a rozjedziesz się przy chorobie, to spotka Cię chaos, który trudno będzie ogarnąć, a atmosfera będzie sprzyjała kłótniom i nieporozumieniom. Z tego prostego powodu, że... Bałagan wszystkich denerwuje i odwraca myśli od tego, co najważniejsze.

#04 Czas dla siebie, czas dla dziecka, czas dla męża

Wszystkie mamy mają tendencję, by czas dla siebie wpisać na ostatnie miejsce na liście. Jakoś to tak jest, że z reguły najpierw myślimy o innych. Jednak, jestem głęboko przekonana, że dalece większą wartość ma logika odwrotna. I wcale nie chodzi tu o egoizm, czy tzw. wszystkowdupizm, a o podstawową zasadę pierwszej pomocy: zanim rzucisz się na ratunek innym, upewnij się, że jesteś bezpieczny. Dla przykładu, kiedy moje baterie są na wyczerpaniu, to zamieniam się w bestię. Jaki jest na to sposób? Nie doprowadzać się do tego momentu. Oczywiście, że nie zawsze się da, ale w większości przypadków jednak można i da się.

#05 Ustawione granice

Granice mają to do siebie, że łatwo się je przekracza. A przekroczenia bardzo często odbijają się czkawką i frustracją w różnych sferach życia. Dlatego ustanowienie granic naprawdę ma dość znaczący wpływ na atmosferę w domu. To bardzo ważne, aby szanować swój wzajemny czas i przestrzeń, a przy tym również potrzeby, w których przecież nie zawsze musimy się spotykać w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Tu warto pamiętać też o zasadzie: it's OK not to be OK. Codzienne życie rodzinne, niewiele ma wspólnego z pięknymi obrazkami z Instagrama, i to jest całkowicie normalne. A żeby życie faktycznie i prawdziwie mogło przebiegać harmonijnie, trzeba mieć trochę wylane na te obrazki, bo przecież życie toczy się tu i teraz, a obrazki to tylko obrazki.

Harmonijna atmosfera w domu jest możliwa...

Bycie matką, żoną i sobą samą jest wyzwaniem, wymagającym cierpliwości, wytrwałości i samodyscypliny. Aby stworzyć w domu komfortową atmosferę, ważne jest przestrzeganie kilku zasad, takich jak: jasne komunikaty, odpowiednio ustawiony rytm dnia, regularne dbanie o porządek i ustawianie granic. Jeśli dbasz o te rzeczy każdego dnia, wspierasz harmonijne spełnianie potrzeb każdego członka rodziny, a tym samym poprawiasz atmosferę w domu.

Trzymaj się zdrowo 🍀
Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie