TRYB JASNY/CIEMNY

Bądź PRODUKTYWNY z TYM, CO MASZ! 😉 5 sposobów 😋

Kluczem do większej produktywności jest posiadanie JAKIEGOŚ planu. Niezależnie od tego, jak sprawnie ogarniasz bieżące sprawy i ile jesteś w stanie pomieścić w pamięci — zawsze może wydarzyć się coś, co sprawi, że TO SIĘ SYPNIE. Jak zwiększyć swoją produktywność i nie oszaleć przy okazji?

#01 Zacznij od śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pomaga zasilić organizm i utrzymać koncentrację przez cały dzień. Możesz powiedzieć, że jestem nudziarą, ale dopóki jestem odpowiednio odżywioną nudziarą, wcale mi to nie przeszkadza. Pomijanie śniadania może działać rozleniwiająco na nasz organizm.

Jeśli dostarczysz sobie odpowiednich składników odżywczych, Twój metabolizm zostanie pobudzony, a tym samym będzie Ci łatwiej utrzymać koncentrację w ciągu dnia i skupić się na tym, co masz do zrobienia.


#02 Zrób listę rzeczy do zrobienia

To taki banał i niby każdy z nas wie, że listy pomagają utrzymać dzień w ryzach... ALE czasami mogą go sabotować. Zwłaszcza wtedy, gdy z potrzeby bycia herosem umieścisz na tej liście wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Jeśli wydarzy się coś, co nie pozwoli Ci wykonać wszystkich zadań — dół murowany. Pytanie, czy warto było narzucać na siebie zbyt górnolotne założenia?

Swoją listę zadań zapisuję w kalendarzu Google i przeważnie jest to dla mnie wystarczające. W ten sposób utrzymuję w ryzach sprawy związane z pracą, z domem, z wizytami lekarskimi itd. Bardzo odpowiada mi perspektywa kumulowania wszystkiego w jednym miejscu bez rozdrabniania się na milion notesów.

#03 Ćwicz codziennie

Mózg, który jest dotleniony lepiej myśli i lepiej organizuje siebie w czasie. Codzienny ruch na świeżym powietrzu naprawdę głęboko wpływa na nasz komfort życia. Wspiera też metabolizm i ogólną pracę organizmu. Przy czym, nie chodzi o to, aby wypluwać własne płuca dla jakiejś idealnie skrojonej sylwetki — no, chyba że bardzo Ci zależy. Sama jednak miałabym wątpliwości co do sensowności takiego działania.

Lepiej znaleźć sport lub formę aktywności, którą po prostu lubisz. Dla mnie jest to codzienna joga i bardzo długie piesze spacery. Rzecz w tym, żeby mieć coś swojego, co pozwoli Ci być w ciągłym ruchu i równocześnie cieszyć się tym rodzajem aktywności. Dobra endorfina nie jest zła i też wpływa na to, że codzienne zadania wykonujemy chętniej i z lepszym nastawieniem.

#04 Odpoczywaj

Zaraz, zaraz... Czy to na pewno wpis o produktywności? A no tak. Produktywność nie polega na tym, aby zarabiać się po pachy i sapać ze zmęczenia jak po przebiegnięciu maratonu. Produktywność polega na sensownym organizowaniu siebie w czasie. Sensownym, czyli takim, które pozwala na optymalizację pracy i najefektywniejsze wykorzystanie własnych zasobów i możliwości. 

Jeśli pomijasz odpoczynek i nie dajesz sobie szansy na żadną regenerację, prędzej czy później dopadnie Cię frustracja. A ostatecznie, nawet najprostsze rzeczy staną się przytłaczające. Jeśli dodasz do tego jesienną szarugę, wychodzi całkiem niezły przepis na depresję.


#05 Zrób sobie dzień offline i sprawdź, co się stanie

Moja praca polega na byciu online, ale żeby moje bycie online było efektywne — potrzebuję też czasu offline. Nie wiszę w tym czasie na telefonie i nie oglądam telewizji. Swoje baterie ładuję na dworze (między innymi). Tobie również polecam robienie przerw od technologii, zwłaszcza jeśli masz problem z nałogowym sięganiem po telefon.

Przerwy od technologii pozwolą Ci nabrać świeżego spojrzenia na Twoje sprawy, a prawdopodobnie też doprowadzą Cię do nowych, interesujących rozwiązań. Te być może nie pojawiłyby się tak łatwo, gdyby nie technologiczna przerwa.

A może okaże się...

Że masz dużo więcej wolnego czasu, niż myślałeś/łaś? I tak naprawdę, wszystkie te rzeczy, które wymagały zrobienia nagle znajdą swoje miejsce w czasie? Mam nadzieję i trzymam za Ciebie kciuki!

Trzymaj się zdrowo.🍀

Cześć!


Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie