TRYB JASNY/CIEMNY

Czy HOMESCHOOLING jest dla Ciebie? ✨ 🆉🅰🅻🅴🆃🆈 domowej edukacji 💕

Zastanawiasz się nad tym, aby uczyć swoje dziecko w domu? Czy to właściwy wybór dla Twojej rodziny? Poznaj kilka najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć homeschooling.


Więcej czasu dla Was!

Pewnie wiesz jak ważny jest czas na tworzenie więzi z dzieckiem. Edukacja domowa pozwala Ci spędzać więcej czasu z dzieckiem, co oznacza, że możecie zbudować silniejszą więź i aktywnie tworzyć wspomnienia na całe życie. Możesz również spędzać więcej czasu ze swoim mężem lub ze swoją żoną. 

Edukując domowo masz więcej czasu dla przyjaciół i rodziny, ponieważ nauczanie domowe pozwala Ci na ustalenie własnego harmonogramu. Nie jesteś przywiązany do planu odgórnie narzucanego przez szkołę. Jest wiele sposobów na to, by cieszyć się czasem wolnym, uczęszczać na różne zajęcia, rozwijać się zawodowo i spełniać się w swoich zainteresowaniach.


Większa kontrola nad programem nauczania

Tak, program nauczania musi zostać zrealizowany. Tak, jest sprawdzany podczas egzaminów. ALE to, W JAKI sposób go przekażesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeśli jesteś dobrze zorganizowana/y możesz stworzyć własny program i skonstruować go tak, aby zrealizować to, co musi zostać zrealizowane a przy tym zadbać o szerszy punkt widzenia. Dzięki temu stworzysz program zindywidualizowany do potrzeb i zainteresowań Twojego dziecka.

Kolejną zaletą jest to, że masz kontrolę nad używanymi materiałami dydaktycznymi. O ich obecność nie musisz się szczególnie martwić. Internet sprawia, że mamy wszystko pod ręką. Wskazówki ode mnie znajdziesz w kategorii edukacja domowa


Spersonalizowane środowisko nauki

Homeschooling może odbywać się w różnych środowiskach, od nauki w domu po zajęcia w bibliotekach, muzeach, fundacjach, w lokalnych kołach zainteresowań. Jeśli w Twoim środowisku jest więcej dzieci, które uczą się domowo możesz założyć własny krąg wsparcia. Dobierasz samodzielnie zarówno środowisko, jak i metody. Na przykład, możesz uczyć się w domu metodą, która jest bardziej praktyczna lub wizualna, albo używać takiej, która jest bardziej analityczna lub jest kombinacją wszystkich.


Może się okazać, że dziecko najlepiej uczy się na świeżym powietrzu. To też da się zrobić niezależnie od pory roku, chociaż wymaga większego przygotowania. Możesz nawet pójść o krok dalej i spotkać się z profesjonalistą, np. tutorem, który pomoże Ci określić styl uczenia się Twojego dziecka i opracować środowisko, które będzie dla niego najlepsze.


Finansowe benefity z homeschoolingu

Oj, na edukację domową to trzeba mieć niezłe hajsy. Na pewno taki stereotyp usłyszysz w niektórych kręgach. Tymczasem... Jest to jedna... wielka... ściema! Poważnie. Edukacja domowa pozwala zaoszczędzić na czesnym, na wydatkach związanych ze szkołą publiczną i zainwestować pieniądze w dokładnie te zajęcia i kursy, których faktycznie potrzebuje Twoje dziecko, albo po prostu w rozwój jego zainteresowań. 

Musisz pamiętać, że chociaż nauczanie domowe może być tańsze niż uczęszczanie do szkoły publicznej, nie jest ono zupełnie pozbawione wydatków. Trzeba pokryć koszty materiałów dydaktycznych, książek i ewentualnych kursów. Ponadto możesz rozważyć zapisanie dziecka do szkoły wirtualnej, jeśli jest to odpowiednie dla jego wieku i poziomu zainteresowań.


Nie wszystko jest dla wszystkich

Warto pamiętać o tym, że rodziny w edukacji domowej mierzą się z różnymi historiami. Nie jest to do końca prawda, że skaczemy po zielonych pastwiskach, w kółko uśmiechamy się do siebie i mamy zawsze czas na wszystko. Homeschooling nie jest dla każdego i... To nic złego!

Dzieci są różne i mają różne potrzeby. Nie wszystkie dzieci odnajdą się w domowej edukacji, ale... RODZICE TEŻ SĄ RÓŻNI. Co znaczy mniej więcej tyle, że nie wszyscy rodzice odnajdą się w edukacji domowej i to też jest w porządku. Ludzie są różni i różne są rodziny, a uniwersalny przepis na wszystko po prostu NIE ISTNIEJE.

Chociaż z mojej perspektywy to nie są wady, trzeba pamiętać, że....

Edukacja domowa jest czasochłonna i wymagająca. Rodzic/opiekun musi naprawdę w pełni zaangażować się w proces nauczania i pamiętać o tym, jak duża ciąży na nim odpowiedzialność. Homeschooling nie polega na tym, że ktoś Wam mówi co macie robić. Nie polega też na tym, że ktoś za Was przygotowuje materiały, czy lekcje. 

Jeśli chcecie łączyć edukację domową z pracą, to da się, ale trzeba mieć świadomość tego, że jest to żonglerka wieloma zadaniami i okolicznościami (np. nagła choroba, albo Wasze gorsze samopoczucie). Nie wolno zapominać też o budowaniu życia towarzystkiego dziecka, które po prostu powinno mieć swoje sprawy i jakąś rzeczywistość, w której po prostu można obgadać swoich rodziców. 😃


Czy homeschooling jest dla Ciebie?

Tak naprawdę nie musisz odpowiadać na to pytanie od razu. Możesz spróbować domowej edukacji i w każdej chwili przenieść się na grunt stacjonarnej szkoły. Działa to w obydwie strony. W związku z tym podejmując decyzję o edukacji domowej, nie musisz sobie z góry narzucać, że podejmujesz tę decyzję raz na zawsze.

Homeschooling może być skutecznym sposobem na dostosowanie programu nauczania do zainteresowań i stylów uczenia się Twojego dziecka. Może również zapewnić Ci elastyczność w tworzeniu i utrzymywaniu harmonogramu, który jest najlepszy dla Twojej rodziny. Pamiętaj jednak, że edukacja domowa nie jest odpowiednia dla wszystkich rodzin, ponieważ wymaga dużej ilości czasu i zaangażowania.

Trzymaj się zdrowo.🍀

Cześć!


Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl😉 Współpracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym.🍀

Wybrane dla Ciebie