TRYB JASNY/CIEMNY

🍁 Co robić JESIENIĄ? 5 pomysłów dla CIEBIE✨

Polska złota jesień to czas sesji zdjęciowych, ciepłych herbat i pluszowych kocyków. To magiczna pora roku, ale wiele osób nastraja depresyjnie i melancholijnie. Co robić jesienią, kiedy nic się nie chce? Mam dla Ciebie 5 pomysłów...


#01 Ciepło i przytulnie... Weź ten koc i te skarpety

Kiedy na dworze robi się deszczowo, czas uprzytulnić dom. Wyciągnij pluszowe kocyki, rozejrzyj się za jesiennymi ozdobami, latarenkami i lampkami. To też wspaniały czas na świeczki zapachowe, kominki i kreatywne zabawy z dziećmi. Jesień to również pora roku przyjazna rękodzielnikom. Wtedy najbardziej chce się tworzyć. 

To wspaniały czas na pokrzepiające książki albo lektury grozy przeplatane magią. Moje jesienne propozycje książkowe znajdziesz tutaj. Dopisałam już kilka książek do tej listy. A wieczorami siadam przy kominku i po prostu czytam.

#02 Jesienne święta

Za chwilę uznasz, że jestem nudziarą, ale trudno. Nie świętuję i nie obchodzę Halloween. Nie wytykam też palcami ludzi, którzy to robią. Po prostu nie jest to moje święto. Jestem miłośniczką jesieni ze wszystkimi jej walorami: kasztany, jarzębina, dynie, szyszki, rozgrzewające zupy, świeczki, ciepłe swetry, mieszanina zadumy i kontemplacji. Tak, celebruję jesień — dekoruję dom, robię pomarańczowe zdjęcia, a w mojej kuchni pachnie jabłkami i cynamonem.

Święto, które obchodzę jesienią to np. Wszystkich Świętych. To dla mnie czas wspominania bliskich, którzy już odeszli i okazja do tego, aby jeszcze bardziej pamiętać o nich w modlitwie. Wiąże się to również z wycieczką na cmentarze i stawianiem zniczy. Z kolei październik jest dla mnie miesiącem różańcowym. To nie znaczy, że próbuję na Ciebie przerzucić swoje podejście do wiary. Jakiekolwiek jesienne święta świętujesz — zastanów się, co możesz zrobić, żeby świętować je jeszcze bardziej i dać z siebie więcej.

 

#03 Jesienne okazje

Jesień w Polsce to czas, w którym otwierają się pola dyniowe. Często można zrobić sobie tam zdjęcia, zjeść coś dobrego i wrócić do domu z piękną, okazałą dynią. Przy okazji jest to fajny sposób na spędzanie czasu z dziećmi.

Jesienią też odbywają się różne eko-rolniczo-rękodzielnicze imprezy. Ja najbardziej lubię Dary Ziemi w Gdyni. Wtedy zazwyczaj kupuję miód pitny, który dolewam do jesiennej herbaty po to, żeby się rozgrzać. Sięgam też chętnie po produkty rękodzielnicze i rozmawiam z wystawcami, jeśli tylko nadarzy się okazja. Dla mnie jest to też czas, w którym najbardziej lubię słuchać kontemplacyjnie nastrajającej muzyki.

#04 Czas dla rodziny i przyjaciół

Jesienne wędrówki z kawą lub herbatą w ręku mogą być świetną okazją do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W domu, czy na dworze, może być równie przyjemnie, zwłaszcza wtedy, gdy zaczniesz myśleć tymi małymi rytuałami, które składają się na przyjemną codzienność. Zróbcie razem popcorn i obejrzyjcie przyjemny jesienny film albo umówcie się na planszówkowy wieczór wrażeń, lub po prostu jesienne ognisko. 


#05 Przygotuj się na Święta Bożego Narodzenia

Teraz myślisz sobie, że naprawdę w głowie mi się poprzewracało. Ale poczekaj... Przypomnij sobie o cenie paliwa, ogólnych wzrostach cen i o tym, że z niepokojem spoglądasz na rachunki za ogrzewanie. A teraz powiem Ci, dlaczego mój pomysł ma sens. W sezonie świątecznym WSZYSTKO drożeje. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Nie bez powodu zakupy świąteczne najbardziej wykańczają tych, którzy wszystko zostawiają na ostatnią chwilę.

Jesień to dobry moment na kupienie ozdób, czy prezentów dla najbliższych. A jeśli zabierzesz się za to odpowiednio wcześnie, możesz skorzystać np. z zakupów z cashbackiem, używając LetyShops. Nie dość, że kupujesz taniej (przed sezonem), to jeszcze odkładasz sobie pieniądze. Mój Mąż przestał się śmiać z moich grudniowych zakupów we wrześniu, kiedy zobaczył jak bardzo to się przekłada na oszczędności. 

Trzymaj się zdrowo, 🍀
Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie