TRYB JASNY/CIEMNY

Co z tą ZŁOŚCIĄ?! 😉 Poradniki dla dzieci od Jupi Jo, skuteczność POTWIERDZONA! 🍀

Rozwój osobisty to kategoria znana wielu dorosłym, ale warto ją również przybliżać dzieciom. Świetnie robi to wydawnictwo Jupi Jo w serii poradników dla najmłodszych. Obecnie przetestowaliśmy dwa, ale o jednym już pisałam, więc dzisiaj opowiem Ci o drugim.Mam dość! Co za złość!

Badź grzeczny to takie głupie hasło powtarzane przez dorosłych. Powiedzcie mi, czy jakikolwiek dorosły uspokoił swój napad szału, gdy ktoś powiedział mu: bądź grzeczny albo lepiej: nie pyskuj. Raczej nie, raczej takie sytuacje możemy kojarzyć z konfliktami drogowymi, gdzie ktoś nie wytrzymał i doszło np. do rękoczynów. Możliwe? Możliwe.

Dlaczego więc oczekujemy od dzieci, że bądź grzeczny załatwi sprawę? Skąd dziecko ma wiedzieć, co to tak naprawdę znaczy. Rodzi się takie wrażenie: nie mogę się złościć. A to... już jest niezdrowe! Tak, niezdrowe. Kiedy nie wyrażamy naszych emocji, one wyjdą bokiem albo bólem brzucha. Prędzej lub później, ale wyjdą.

Możesz ziać ogniem na ten pokój...

To już inna sprawa. To porada dla Smyka, którą znajdziecie w poradniku Jak poradzić sobie ze złością? Mój Syn ma charakternych rodziców, więc sam też potrafi wyrazić, jak coś mu się nie podoba. Klasycznego rzucania się na podłogę w sklepie nigdy nie zaliczyliśmy — widać jednak wyraźną skłonność do dramaturgii i teatru. Co dla mnie jest całkowicie zrozumiałe, bo sama będąc dzieckiem, urządziłam swoim rodzicom mikro piekło na plaży (szacun dla nich za spokój). 

W chwili mikro kryzysu stwierdziłam, dobra... Sprawdźmy ten poradnik! Przypomniałam Synowi, że czytaliśmy ten poradnik i mówię: skoro jesteś taki zły, to masz zionąć ogniem jak smok, cały ten pokój ma być w ogniu, masz się nadąć i zionąć. Zionąć tak długo, aż cała złość z Ciebie ucieknie. Książka okazała się bardzo skuteczna, bo nie musiał nawet zionąć, to było dla niego tak bardzo irracjonalne, że złość zamieniła się w śmiech, a my porozmawialiśmy na spokojnie. 

Poradniki z tej serii...

Są genialne! Rodzicowi może się wydawać, że no nie, w życiu, to nie zadziała. Ale działa! Przerabialiśmy też poradnik o tym, jak nie bać się ciemności i strach przed ciemnością rzeczywiście został ujarzmiony. Genialność tych poradników polega na tym, że mają prosty i jasny dla dzieci przekaz. Nie ma tutaj zbędnej gadaniny, są konkrety — pokazane w bardzo obrazowy sposób. 

Trzymaj się zdrowo.🍀
Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl😉
Współpracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 💕

Wybrane dla Ciebie