3 EKSPERYMENTY dla dzieci 🌞 Przepis na prostą i UDANĄ zabawę
Eksperymenty dla dzieci to fajna zabawa i okazja do nauki. Dzisiaj mam dla Was trzy bardzo proste przepisy. Nie potrzebujecie do nich specjalnego przygotowania, a wszystkie materiały na pewno macie w domu.

Co to jest eksperyment?
O ile malutkie dzieci nie potrzebują opisów do eksperymentów, o tyle u starszych warto wprowadzić ten element. Dzięki temu, dziecko nie tylko widzi, co się dzieje podczas eksperymentu, ale również analizuje i formułuje własne wnioski. Eksperyment oznacza w rzeczywistości trzy elementy:
- postawienie hipotezy,
- obserwację,
- sformułowanie wniosków.
Brzmi bardzo poważnie, prawda? Ale wcale nie musi tak być. W rzeczywistości te 3 elementy oznaczają postawienie przed dzieckiem 3 pytań:
- Jak myślisz co się stanie, kiedy zrobimy to i to?
- Co widzisz? Co się dzieje, kiedy robimy to i to?
- Czy stało się to, co przewidywałeś i dlaczego stało się tak, jak się stało?
Odpowiedzi dzieci są bardzo ciekawe. Pokazują też pewne predyspozycje i umiejętności, które są wyzwolone przez odpowiednio postawione pytanie. Praktyka eksperymentowania może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie wymyślać własne eksperymenty.
#1 Rosnąca tęcza
Materiały:
- słoiczek z wodą
- ręcznik papierowy
- pisaki (zwykłe, wodoodporne nie zadziałają)
Ręcznik papierowy składamy tak, aby wyglądem przypominał chusteczkę higieniczną. Rysujemy na nim kolorowymi pisakami pionowe paski, ale tylko na 1/4 wysokości. Następnie kawałeczek pomalowanej części papieru zanurzamy w wodzie i patrzymy, co się dzieje. Kolory zaczynają rosnąć, a tęcza pod wpływem wody pnie się w górę po papierze.
#2 Kolorowe gąsienice
Materiały:
- ręcznik papierowy
- pisaki (zwykłe, wodoodporne nie dadzą rady)
- ołówek
- słoiczek z wodą
- kroplomierz/strzykawka/łyżeczka
- głęboki talerz lub miska
Na ręczniku papierowym malujemy pionowe paski w odstępach około 1 cm. Zwijamy papier w rurkę paskami do zewnątrz. Następnie skręcamy rulonik. Po skręceniu nawijamy go mocno na ołówku, tak, aby po zdjęciu utworzyła się sprężynka z papieru. To dobry moment, aby dorysować papierowej gąsienicy oczy lub dodatkowe wzorki. Kładziemy ją na głębokim talerzu lub misce i stopniowo oblewamy kropelkami wody. Obserwujemy, co dzieje się z kolorem i jak zachowuje się papier.
#3 Uciekający pieprz
Materiały:
- pieprz drobnoziarnisty
- głęboki talerz z wodą
- kieliszek z płynem do naczyń
Sypiemy pieprz do głębokiego talerza z wodą, tak aby pokryć całą powierzchnię. Do kieliszka z płynem do naczyń dolewamy wodę w stosunku 1:1. Dokładnie mieszamy. Zachęcamy dziecko do tego, aby zanurzyło palec w mieszance płynu do naczyń, a następnie włożyło go do naczynia z pieprzem. Zobaczycie, jak uciekający pieprz tworzy ciekawe wzory na powierzchni wody.
Trzymajcie się zdrowo.🍀
Cześć!🍀
Komentarze
Prześlij komentarz