TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zwiększyć KREATYWNOŚĆ? 😀 3 PROSTE kroki

Kreatywność to przyjemna cecha. Ułatwia codzienne funkcjonowanie, wspiera w pracy i pomaga radzić sobie z różnymi trudnościami, przed którymi stawia nas życie. Znacie to powiedzenie „wszystko jest w głowie”?  Jak zwiększyć kreatywność i otworzyć się na odbieranie tego, co pozytywne, dobre, twórcze i wartościowe?


Pomysł produkuje pomysł

Jeśli chcesz produkować pomysły, musisz po prostu zacząć. Pierwszy pomysł pociąga za sobą kolejny a kolejny, kolejny i właściwie można tak bez końca. Najważniejsze to przestać się bać własnej pomysłowości i odłożyć na bok te wszystkie oceny w stylu: ale to głupie, daj spokój. Dobrą rzeczą dla kreatywności i pomysłowości jest po prostu przyjęcie zasady Króla Juliana: zróbmy to, zanim dotrze do nas, że to bez sensu!

Nie sprawdzaj sensów na poziomie własnej głowy. Sprawdź je w praktyce, po tym, jak już wyjdą na zewnątrz. Wtedy oceniaj. Nie bądź swoim własnym sabotażystą. Niczego się nie uczysz stwierdzając na poziomie własnej głowy, że to głupi pomysł. Uczysz się jednak wtedy, kiedy faktycznie sprawdzasz to w realizacji. Oczywiście nie każdy pomysł jest mądry. Nie polecam sprawdzać, czy lewitacja działa z ósmego piętra — jakieś ramy zdrowego rozsądku warto mieć. Życie to nie Moda na Sukces, w której można spaść z wieży Eiffla prosto na śmieciarkę i jak gdyby nigdy nic otrzepać się i pójść dalej w swoją stronę.


#1 Kreatywne workbooki

Z całego serca polecam Wam kreatywne workbooki. Obecnie moim ulubionym jest Creative Flow. Rok uważnego życia. Zauważyłam tę książkę w czytelni Ziemiosfery w Gdańsku i od razu zamówiłam ją na Allegro. Lubię do niej zaglądać i z nią pracować. To workbook, który odnosi się do różnych sfer życia i różnych technik. Od rysunku, poprzez zwykłe gryzdanie, wyklejanie i pisanie. Zadania są bardzo ciekawe i zachęcające do uważności. Z tym workbookiem pracuję już około 2 lata, więc nie narzucam sobie ram codziennego używania go. Dostrzegam jak wspiera kreatywność, uważność w codzienności i pozytywne myślenie.

Jeśli tak, jak ja jesteś rodzicem, polecam Ci wszelkie albumy dziecka do wypełniania. To okazja do tego, żeby zapisać Wasze wspomnienia a przy tym popracować nad własną kreatywnością i pomysłowością. Przy okazji stworzysz wspaniałe pamiątki, do których będziesz wracać przez kolejne lata.

#2 Każdego dnia zrób coś nowego

Warto codziennie robić coś po raz pierwszy. Na początku może Ci się to wydawać dziwne, ale jeśli zrobisz sobie z tego nawyk — zobaczysz, jak otworzą się przed Tobą różne możliwości. To prawda, że człowiek i tak uczy się przez całe życie, ale inaczej jest, kiedy uczy się dlatego, że TEGO CHCE. Bardzo prozaiczny przykład... Jeśli na co dzień jesz tylko ser Gouda, kup inny ser. Zmień cokolwiek w swoich automatach, co może otworzyć Cię na nową rzeczywistość. Choć akurat w przypadku serów, może być różnie z tą nową rzeczywistością.😁

Zrozum, że to nie musi być skok na bungee. To mogą być bardzo małe rzeczy, które jednak składają się na całą naszą rzeczywistość. Wystarczy, że każdego dnia nauczysz się jakiegoś nowego dania, albo po prostu zrobisz coś inaczej niż zwykle. Taka codzienna filozofia pierwszych razów to wspaniała pożywka dla kreatywności i pozytywnego myślenia — nawet jeśli żyjemy w świecie, w którym powodów do radości jest mniej, niż byśmy tego chcieli.

#3 Inspiruj się pomysłami innych

Są ludzie, którzy na innych spoglądają w kategoriach: co to za głupoty, na pewno się dorobił na cudzej krzywdzie. Nie bądź tym człowiekiem! Bierz od innych to, co dobre, piękne, mądre i inspirujące. Korzystaj z ich mądrości. Mnóstwo ludzi na całym świecie codziennie dzieli się wiedzą i doświadczeniem, z którego wystarczy tylko skorzystać. Już nie jest tak, że wiedza jest tylko dla tych, co mają kasę. Wiedza po prostu leży na ulicy i wystarczy podnieść, mądrze przetworzyć i wygenerować własną.

Moim ulubionym źródłem inspiracji jest Pinterest, bardzo lubię też konferencje TED. Również te wygłaszane przez dzieci — bardzo polecam! Tablice na Pinterest często dzielę na kategorie, ale też od czasu do czasu dokonuję totalnej kasacji. Żeby zostawić na nich tylko to, co rzeczywiście działa dla mnie i jest mi potrzebne TERAZ. Obecnie jestem po kasacji, ale możesz mnie dodać na Pinterest, bo wkrótce zacznę przypinać jak szalona. 

Trzymaj się zdrowo🍀

Cześć! 

Wybrane dla Ciebie