TRYB JASNY/CIEMNY

Pomysły na zabawę z dzieckiem, które uratują Twoją pracę💣

Praca zdalna jest moim sposobem na rzeczywistość od wielu lat. Temat nie pojawił się u mnie wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Coś takiego jak urlop macierzyński również nie istniało w mojej rzeczywistości, kiedy trzy lata temu urodziłam Syna. Jak łączyć wychowanie z pracą? Jakie zabawy uratują Twoją pracę?

Zabawy dla dzieci vel. możliwy lockdown

Niewykluczone, że za jakiś czas czeka nas kolejny lockdown, dlatego przygotowałam kilka pomysłów na zabawy dla dzieci. Spędzanie czasu z dziećmi w domu może wydawać się problematyczne, kiedy pojawia się lockdown i z dnia na dzień zmienia się rytm Waszego życia. Gry planszowe są świetnym rozwiązaniem, ale nie zawsze i nie dla wszystkich. Jeśli potrzebujesz czasu na pracę, będziesz szukać raczej takich zabaw, które pozwolą dziecku bawić się bez Twojego udziału. Pomagają w tym różnego rodzaju zabawki kreatywne.

Zabawy które opisałam to także zadanie dla rodziców, ale udział rodzica jest w nich znacznie mniejszy, niż w przypadku takich zabaw ja np. kalambury, czy granie w gry planszowe. Moje pomysły możecie potraktować jako inspirację i zachętę do wymyślenia własnych wariantów przedstawionych zabaw.

Zabawy dla dzieci i praca - kwestia podejścia

Nigdy nie traktowałam swojego dziecka jako "przeszkadzajki" w mojej pracy. Rodzina to moim zdaniem specyficzny organizm, który można porównać też do dobrze funkcjonującej firmy. Firma działa, jeżeli potrzeby zespołu są zaspokajane na odpowiednim poziomie, a przy tym, każdy ma przestrzeń na to, aby robić swoje i na to, aby działać zespołowo. Nigdy nie uważałam samej siebie za świętą krowę, dla której ziemia musi przestać krążyć, żeby ta łaskawie mogła usiąść do pracy i w nabożnej ciszy przejść do działania.

Raczej podchodzę do życia w ten sposób, że targam byki za rogi i podejmuję wyzwania. A jak coś się dzieje, to biorę na klatę, zamiast denerwować się na wydarzenia, że nie toczą się tak, jak sobie zdążyłam to wcześniej wymyślić. Zamiast wymagać od wszystkiego i wszystkich, aby dostosowywali się do mnie - wolę żonglować okolicznościami i stawiać czoła sytuacjom. Wszelkie utrudnienia mają to do siebie, że pomagają się rozwijać i dają nowe kompetencje, które nie mają szansy się pojawić w sterylnie idealnych warunkach.

Pomysły na zabawy z dzieckiem - dopasuj się do etapu rozwoju, na którym jest Twoje dziecko

Dzieci w wieku 1-3 wymagają dużej atencji i mają już swoje upodobania. Zajęcie im czasu wymaga znacznie więcej pomysłowości, niż w przypadku starszych dzieci, które już wykształciły sobie bardziej sprecyzowane upodobania. Nie jest też szczególną tajemnicą, że dzieci potrzebują też czasu na nudę. Żeby mogły same wypełniać sobie czas zajęciami, muszą doświadczać też takich momentów, w którym dorośli nie podsuwają im gotowych rozwiązań pod nos. Bywa przecież i tak, że po chwili marudzenie zastępuje świetna zabawa, w pełni wymyślona przez dziecko.

Pracuję przez 5 dni w tygodniu, czasem krócej, czasem dłużej, a praca zajmuje mi parę godzin. Różnie to wygląda w zależności od ilości i wielkości zleceń. Moje dziecko ogląda bajki od czasu do czasu, ale nigdy nie był to mój sposób na "kupienie sobie czasu na pracę". Sama nie spędzam dni bezmyślnie przed telewizorem i dlatego nie promuję takich postaw w wychowaniu. Mamy spory zapas rozmaitych zabawek kreatywnych, ale on też nie jest szczególnie potrzebny dla zapełnienia czasu. Zauważcie, że największą frajdą w lesie są patyki, z których da się zrobić szałas, przeprowadzić bitwę na miecze i wymyślić całą masę zabaw z głowy.

Warto jednak zwracać uwagę na etap rozwoju dziecka i po prostu eliminować lub modyfikować te zabawy, które są nudne, bo dziecko ma poczucie, że już nic nowego nie jest w stanie z nich wyciągnąć. Banalny przykład, jeśli Twoje dziecko świetnie układa puzzle składające się z 30 elementów, nie każ mu układać układanek składających się z 5 lub 3. Mały człowiek też jest w stanie wyczuć, że jest to jakoś uwłaczające dla jego umiejętności i możliwości.

10 pomysłów na zabawy, które wesprą Twoją pracę

Poniżej przedstawiam Wam kilka pomysłów na zabawy. Pamiętajcie jednak, aby nie traktować ich sztywno. Każdy ma prawo do lepszego i gorszego dnia. Może się tak zdarzyć, że Wasze dzieci nie będą miały ochoty na żadną z tych zabaw i to też jest w porządku. Przecież Wy też macie takie dni, w których nic Wam się nie chce albo po prostu "nie czujecie bluesa". Dzieci też mają prawo do gorszego nastroju i wtedy po prostu trzeba okazać wsparcie i wziąć to na klatę.

#01 Rysunki na zamówienie

To zabawa, którą spokojnie możecie przeprowadzić z dwu lub trzylatkami. Chodzi o to, żeby wyjść poza schemat "domek", "samochód", czy "las" i odwołać się do dziecięcej wyobraźni. Można narysować potwora z szafy w śmiesznym ubraniu (i przy okazji pożegnać lęki z tym związane) albo środę lub czwartek. Szczególnie ciekawe jest zlecanie dzieciom rysowania pojęć abstrakcyjnych, np. "narysuj czas" - to bardzo dobrze rozwija wyobraźnię, a przy tym tworzy ciekawą podstawę do rozmowy.

#02 Zabawa w archeologa

Jeśli należysz do rodziców, którzy boją się o czystość podłogi, po prostu kup wielki kawałek ceraty. Wtedy żadna zabawa nie przerazi Cię swoimi konsekwencjami. Zabawę w archeologa można przeprowadzić na wiele sposobów. Można przygotować wielką miskę i ukryć przedmioty w kolorowym ryżu lub w domowej piankolinie, jeśli chcecie zachować większy realizm tej zabawy, możecie kupić worek ziemi i całą zabawę przeprowadzić w ogródku lub na balkonie. Znajdowanie małych figurek i odkrywanie, odkopywanie, to wielka frajda.

#03 Po nitce do kłębka/ tor przeszkód

Ta zabawa to fantastyczna opcja dla dzieci, które uwielbiają ruch. Rodzic bierze kłębek wełny i rozwija go, tworząc ścieżkę w różnych miejscach mieszkania. Na końcu kłębka, w miejscu mety, może znajdować się jakaś drobna nagroda, papierowy medal lub ulubiony słodycz. Sensem tej zabawy jest bezkolizyjne przejście i ćwiczenie równowagi. Dziecko znajduje też rozwiązania polegające na tym, żeby np. ominąć przeszkodę, przejść pod nią lub nad nią. Jeżeli np. Wasze dziecko ma pierwsze problemy z płaskostopiem, możecie tę zabawę wykorzystać do ćwiczeń ortopedycznych. Po nitce, można przecież chodzić na palcach, na piętach, czy na bokach.

#04 Mozaiki i układanki

Super sprawą są gry, które polegają na powtórzeniu wzoru. Szczególnie mam tu na myśli drewniane mozaiki, które są świetnym rozwiązaniem dla młodszych dzieci. Są to klocki na tyle duże, że nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo małego użytkownika. Rozwiązywanie tego typu zagadek i powtarzanie wzorów to zabawa bardzo wciągająca, a przy tym dająca dziecku wiele satysfakcji. Jeżeli nie macie tego typu zabawek w domu, możecie samodzielnie je przygotować, np. używając w tym celu kolorowych klocków i rysując wzór na kartce.

#05 Projektowanie i wyklejanie

Do tej zabawy niepotrzebny jest dorosły, pod warunkiem, że wszystkie materiały, które otrzyma dziecko, będą już wydrukowane i gotowe do przyklejania. Wydrukuj pusty kształt kanapy lub twarzy. W pierwszym przypadku dziecko może zaprojektować własną kanapę używając różnych technik plastycznych, od kredek i mazaków, po wyklejanie. W drugim przypadku możesz zachęcić do zaprojektowania emocji (radość, smutek, złość) i wymyślenia fryzury.

#06 Budowanie bazy

Jeśli masz w swoim domu mnóstwo poduszek, możesz zachęcić dziecko do wybudowania własnej bazy lub fortecy, w której następnie mogą odgrywać się różne zabawy. Baza może zamienić się w namiot do czytania bajek lub w prywatną restaurację. Wszystko zależy od wyobraźni i chęci Twojego malucha. Nasze bazy często zamieniały się później w koparki zajmujące cały pokój lub inne pojazdy. Choć czasy się zmieniają, konstrukcje z krzeseł, misek, czy poduszek wciąż są super sprawą.

#07 Plastelinowe wyklejanki

Ta zabawa sprawdza się świetnie i nie potrzeba do niej zupełnie niczego, poza stroną wydartą z kolorowanki i kuleczkami zrobionymi z plasteliny lub ciastoliny. Wyklejanie obrazków jest bardzo wciągające dla dzieci, zwłaszcza wtedy, gdy moga poszaleć z kolorami i własnymi pomysłami. Możesz tę zabawę wykorzystać również do nauki kolorów, zaznaczajac obszary na kartce określonymi kolorami.

#08 Wyszukiwanki obrazkowe

Jeśli posiadacie w domu karty obrazkowe służące np. do nauki czytania, można rozsypać je na podłodze i dawać dziecku zadania, które polegają na odnalezieniu określonego przedmiotu. Czasem może Ci się wydawać, że Twoje dziecko nie zna jakiegoś słowa, ponieważ go nie wypowiada, ale taka gra potrafi pokazać, że jest odwrotnie i pozytywnie Cię zaskoczyć.

#09 Zabawa w detektywów

O tej zabawie pisałam tutaj. Można ją wykorzystać w zabawie z małymi dziećmi albo ze starszymi. W pierwszym przypadku przedmioty, które należy znaleźć, są przedstawione w formie obrazkowej. W drugim, dziecko musi przeczytać, jaki przedmiot musi odszukać w domu. Można pójść o krok dalej, wyposażając malucha w atrybuty detektywa lupa albo czapka stylizowana na Sherlocka, świetnie się tutaj sprawdzą.

#10 Pluszakowe przyjęcie lub koncert

Pluszakowy piknik to świetna zabawa dla dzieci, która pozwoli dziecku przemyśleć - co należałoby zabrać na piknik, jak się przygotować do takiego wydarzenia i o czym rozmawiać na przyjęciu. Jeśli posiadacie w domu instrumenty muzyczne, możecie zachęcić dzieci do tego, aby dały koncert dla swoich pluszaków, a nawet przygotowały program tego wydarzenia.

Masy plastyczne, eksperymenty i nowości

Podstawową rzeczą, którą staram się realizować codziennie, jest wymyślenie czegoś super. Czegoś nowego, czego do tej pory nie robiliśmy. To sprawia, że mój Syn bardzo chętnie bierze udział w takiej zabawie i wkłada w nią duże zaangażowanie, a później czerpie radość z czasu dla siebie i realizowania własnych pomysłów bez mojego udziału. Czasem podpowiadam mu tylko inspiracje na samodzielne zabawy, a sama w tym czasie pracuję.

Wbrew pozorom naprawdę nie trzeba zbyt wiele główkować. Jesteście w stanie zrobić cuda z mąki z wodą, czy innych rzeczy, które macie w kuchni. Możecie przeprowadzić różne eksperymenty, np. pokazać jak balon wiruje nad odkurzaczem. Warto codziennie zadbać o balans i spędzić czas z dzieckiem robiąc coś razem, a później inspirować dziecko do zabaw, które pozwolą nam na realizowanie zadań zawodowych.

Elastyczność to podstawa!

Oczywiście wszystkie te rady najprawdopodobniej nie sprawdzą się u Was 1:1, dlatego należy elastycznie je dopasować do swojego życia i możliwości. Podobnie jak przedstawione zabawy. Wiele zależy od charakteru Waszych dzieci, ich nastroju i ogólnego nastawienia. Wierzę jednak w to, że nie ma rzeczy niemożliwych i na pewno sobie poradzicie, jeśli tylko będziecie mieli ochotę spróbować.

Trzymajcie się razem,

Cześć!


PODPIS
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie