TRYB JASNY/CIEMNY

Biblioteczka Trzylatka: co teraz czytamy?

Do wyborów czytelniczych podchodzę bardzo świadomie. Dotyczy to nie tylko moich wyborów książkowych, ale również biblioteczki mojego Dziecka. Nie każda książka jest godna zainteresowania, ale dzisiaj pokażę Wam te, które lubimy i czytamy z przyjemnością…


Ewa Bukowska: Przygoda Słonia

To bajka dla tych, którzy lubią sobie pofilozofować. Przygoda Słonia to historia z pogranicza baśni i snu. Podróż głównego bohatera to doskonała alegoria poszukiwania prawdy i dochodzenia do mądrości. Pierwsza część książki zawiera opowieść o słoniowej wędrówce. W drugiej części znalazła się sztuka o tym samym tytule z podziałem na role. 

Wspólna lektura tej książki daje świetną bazę do zadawania pytań, zastanowień i ciekawych wyobrażeń. Książkę czytaliśmy już wiele razy i za każdym razem pojawiały się nowe tematy do rozmowy. 

Julia Volmert: Jesteś jednym z nas

Julia Volmert jest obecnie moją ulubioną autorką literatury dziecięcej. W jej książkach poruszane są kwestie dotyczące: akceptacji, przyjaźni, odwagi - nie tylko tej związanej z przeżywaniem różnych przygód, ale również tej wynikającej ze stawiania granic w relacjach z innymi, czy z posiadania własnego zdania, które ma prawo być odmienne od zdania grupy. 

Jesteś jednym z nas to opowieść o Misiu, którego czerwony nosek sprawia, że staje się on obiektem drwin pewnej sroki. Z czasem okazuje się, że inne zwierzęta w lesie przeżywają podobne rozterki, ponieważ wrona nabija się z ich wyglądu. Zaczynają dostrzegać wzajemne różnice i chociaż na początku starają się z nimi walczyć (miś maluje nos na czarno, wiewiórka prosi misia, aby oblewał ją wodą żeby wyglądała szczuplej) z czasem dochodzą do samoakceptacji. Słowa sroki przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, bo różnorodność zawiązuje przyjaźń pomiędzy zwierzętami i prowadzi do wspólnej zabawy. Podczas gdy sroka zostaje sama i obrażona, ponieważ już nikt nie przejmuje się hejtem. 

Paulette Bourgeois, Brenda Clark: Franklin chce mieć zwierzątko

Prędzej, czy później przychodzi taki moment, kiedy dziecko chce mieć zwierzątko. Dużo w tej kwestii zależy od podejścia i możliwości rodziców. Jednak niezależnie od tego, czy zdecydujecie się kupić zwierzątko, czy nie, warto przeczytać tę książkę.

Franklin konsultuje się z przyjaciółmi, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, jakie zwierzątko chciałby mieć. Cały czas rozmawia też z rodzicami, którzy zastanawiają się, czy Franklin jest już gotowy na opiekowanie się zwierzątkiem. Słucha tego, co mają do powiedzenia jego przyjaciele i wyciąga własne wnioski. Ostatecznie zaskakuje rodziców, informując ich, że chciałby mieć rybkę.

Ta historia to ilustracja tego, że decyzja o zakupie zwierzęcia jest w rzeczywistości decyzją całej rodziny. A opieka nad pupilem, nawet bardzo małym, wymaga odpowiedzialności i regularności.

Za tydzień kolejny przegląd

Ostatnio koncentruję swoją uwagę na porządkach domowych. Dotyczy to również książek, dlatego przy tej okazji chętnie opowiem Wam o naszych zbiorach.

Trzymajcie się zdrowo,
Cześć!

PODPIS
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie