TRYB JASNY/CIEMNY

Emocje dziecka: rozmowa poprzez OwocoEmocje!

Dawno nie pokazywałam Wam książek, z których korzystamy. Ale jak tylko znalazłam trochę miejsca w kalendarzu, postanowiłam to nadrobić. Książka OwocoEmocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze? to doskonała propozycja do edukacji emocjonalnej dziecka. Od początku zakochałam się w tej książce, podobnie z resztą, jak mój Synek.

Spokojny przekrój stanów emocjonalnych

Emocje u dzieci potrafią zmieniać się z prędkością światła, a trudne emocje nie są trudne tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. Warto umieć o nich rozmawiać. Nie każdemu przychodzi to łatwo, bo przecież i dorośli miewają problemy z emocjami, ale doskonałym pretekstem do takiej rozmowy może być książka Saxtona Freymanna i Joost Elffers.

Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem walorów artystycznych tej książki. Dzięki specyfice formy (warzywa i owoce ukazujące miny), pozwala też zobaczyć coś wyjątkowego w pozornie zwyczajnych rzeczach. Pokazuje jak różne kształty mogą być odbierane i rozumiane, dotyczy to także wyrazów twarzy. Co istotne, nie wszystkie zostały jednoznacznie określone - a to daje rodzicowi i dziecku okazję do własnych interpretacji, rozumienia, ale także uświadomienia sobie, że nie każdy wyraz twarzy drugiego człowieka niesie za sobą znaczenie, które mu nadajemy.

Ta lekcja może pomóc dziecku zrozumieć, że każdy człowiek czasem popełnia błąd w interpretacji wyrazu twarzy drugiego człowieka. Zdarza się przecież tak, że bierzemy do siebie czyjąś minę i wydaje nam się, że ktoś jest na nas zły - a może tak być, że np. ta osoba przed momentem odebrała jakiś nerwowy telefon, albo coś innego zdążyło się wydarzyć w momencie, którego nie mieliśmy okazji obserwować.


Więcej pytań, niż ocen - czytelnicza swoboda

Najbardziej w OwocoEmocjach podoba mi się to, że książka raczej stawia pytania, zamiast podsuwać dziecku gotowe odpowiedzi. Została napisana i przygotowana z ogromną wrażliwością na świat i bogactwo ludzkich emocji, który został zaprezentowany w sposób przyjazny dla dziecka. Znajdziemy tutaj tak ważne tematy jak: samoakceptacja, zazdrość, lepszy lub gorszy dzień, wsparcie, poczucie winy, reakcje na atak a także wiele, wiele innych.

Z mojej perspektywy to książka pozbawiona "terminu ważności", jej lektura za każdym razem przynosi coś innego i naprowadza na zupełnie nowe wnioski. Pozwala na wspólną analizę zachowania, rozmowy o uczuciach i sytuacjach, które przy każdym podejściu do tej książki będą malowały się nieco inaczej. Moim zdaniem to wspaniała okazja do tego, aby wspólnie przepracować codzienne sytuacje, ale także pomóc dziecku w rozmaitych trudnościach, które je spotykają.

Polecam całym sercem!

Ta książka z niewielką ilością tekstu, ale z bogatymi ilustracjami i rozumiejącym podejściem, może zachęcać do wielkich rozmów i wspólnego poszukiwaniu rozwiązań. Moim zdaniem jest to książka pozytywna również z punktu widzenia kształtowania więzi rodzic-dziecko i budowania atmosfery wzajemnego zaufania. Używamy jej bardzo często, a ilość zastosowań ciągle rośnie.

Trzymajcie się zdrowo,

Cześć!


PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie