TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zrobić krochmal?

Ten niespodziewany wpis wziął się stąd, że jako miłośniczka oszczędzania poprzez zakupy hurtowe, kupiłam 50 ścierek. Założyłam, że będą świetne i okazało się, że absolutnie żadna z nich nie spełnia moich oczekiwań. Wszędzie zostawiają mikro-nitki a na dodatek są cieńsze, niż można by było się spodziewać po zdjęciu. Postanowiłam sięgnąć po dawną deskę ratunku, czyli po... Krochmal.


Cuda z mąki ziemniaczanej i kąpiel w krochmalu - do czego służy/ł krochmal?

Nie jestem dinozaurem, po prostu korzystam z dobrodziejstwa domowych sposobów, które wiele razy wsparły mnie tam, gdzie zawiodły wszystkie inne. Krochmal ma zastosowanie wielorakie. Nadaje kształt obrusom, serwetkom, czy robótkom ręcznym. A przy okazji utrwala ich świeżość.

Krochmal pozwala także tkaninom zyskać świeży połysk, a także uczynić je odpornymi na brud i bakterie. W przypadku ścierek sprawia też, że przestają wszędzie zostawiać nitki. Krochmal stosowano kiedyś również do kąpieli. Kąpiel w krochmalu to babciny sposób na jedwabiście gładką skórę, a także na niemowlęce podrażnienia.

Przepis na krochmal na bazie mąki ziemniaczanej

Krochmal na bazie mąki ziemniaczanej jest najpopularniejszym i zarazem najczęściej stosowanym rodzajem krochmalu. Jak zrobić krochmal?

  • Z litra zimnej wody odlej szklankę wody, a resztę zagotuj
  • Wymieszaj 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej z odlaną wodą
  • Gdy woda zacznie wrzeć, połącz ją z roztworem mąki, tak, aby nie powstały grudki
  • Kiedy krochmal zgęstnieje, oznacza to, że jest gotowy do użycia

Co można zrobić z tym krochmalem?

Tak przygotowany krochmal można podobno wlać do pralki na wyprane rzeczy i ustawić pranie na dodatkowe płukanie. Podobno jest to bardzo praktyczna i szybka wersja krochmalenia rzeczy. Nie mogę jednak brać pełnej odpowiedzialności za to rozwiązanie, ponieważ zastanawiam się co na to pralka. Czy roztwór z mąki ziemniaczanej nie odbije się źle na tym sprzęcie? Nie wiem. Jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat, możecie podzielić się nią w komentarzach.

Nie trzeba wlewać krochmalu do pralki, możecie po prostu wymoczyć w nim wyłącznie te rzeczy, które mają zostać wykrochmalone. Pamiętajcie jednak o tym, że nie wszystkie rzeczy nadają się do krochmalenia. Ścierki, serwetki, obrusy, czy robótki ręczne nadają się do tego świetnie. Ale bardzo delikatne tkaniny już niekoniecznie.

Trzymajcie się zdrowo,

Cześć!


PODPIS
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie