TRYB JASNY/CIEMNY

Wakacje z małym dzieckiem - kilka wskazówek

Wakacje z dzieckiem to zupełnie inny rodzaj podróżowania. Samochód, gorąc, bagażnik pełen rzeczy, a jeśli na dodatek popsuje się klima, może się szybko okazać, że piosenki i gry samochodowe to za mało. Rodzinne wakacje to świetna zabawa - pod warunkiem, że nie kręcisz nosem na trudności i masz w zanadrzu swoje strategie.

Wakacje z niemowlakiem, czyli jak to się zaczyna

Nasz Synek miał 3 miesiące, kiedy po raz pierwszy pojechaliśmy na dłuższy wyjazd. Od samego początku nie ograniczaliśmy się szczególnie, tylko dalej robiliśmy to, co lubimy robić. Zawsze wymagało to strategii - takie rzeczy jak przystanek pielucha lub zapas mleka modyfikowanego, odpowiednia ilość rzeczy na przebranie - gdyby coś. To wszystko trzeba było wpisać w plan.

Moim sposobem była lista rzeczy do zrobienia, którą zaalaminowałam i za każdym razem skreślałam punkty mazakiem do tablic. To sprawiło, że lista była listą wielokrotnego użytku, a ja nie musiałam przy każdym wyjeździe pisać jej od nowa.

Wakacje z dzieckiem - level up!

Obecnie wakacje z dzieckiem w naszym wykonaniu oznaczają wakacje z ciekawym świata trzylatkiem. Nasz Syn mówi pełnymi zdaniami, lubi gry samochodowe i gromkie śpiewy - więc nudy nigdy nie ma. A kiedy się pojawi, robimy przerwę w jeździe i odkrywamy nowe miejsca na spacer lub rower.

Staram się ograniczyć ilość naszych rzeczy do minimum i pakujemy się zwykle tego samego dnia, którego wyjeżdżamy. Nie lubię całodziennych pakowań i rozpakowywań, dlatego nie robię tego.

Must have każdej podróży

Chociaż lista rzeczy do zabrania jest zmienna, są takie rzeczy, które warto mieć przy sobie zawsze. Po pierwsze, przekąski - bez nich lepiej nie wychodzić z domu. Po drugie, ważniejsze - książeczka zdrowia, paracetamol i termometr. Jadąc na wakacje raczej nie myśli się o choróbskach, co nie zmienia faktu, że mogą się zdarzyć.

Jeśli jedziecie gdzieś dalej i na dłużej, też możecie zabrać ze sobą np. testy na COVID. Zwłaszcza jeśli planujecie dłuższy wyjazd i to np. w miejsce, którego głównym atutem jest las i brak łatwego dostępu do sklepów.

Wakacje z dziećmi - strategia i plan

Tak, jak wspominałam wakacje z dzieckiem to super sprawa, ale wymagają odrobiny kreatywności posypanej dobrą strategią. Jeżeli planujesz pierwsze wakacje z dzieckiem:

  • Zdobądź jak najwięcej informacji o miejscu, w które jedziesz. Sprawdź dostępność sklepów, ewentualnych lekarzy i przychodni (w razie gdyby)
  • Oceń możliwości jakie daje to miejsce i ewentualne trudności
  • Zrób sobie listę rzeczy do spakowania/zrobienia przed wyjazdem - najlepiej wielokrotnego użytku, która będzie Twoim drogowskazem, przed każdym wyjazdem
  • Zabierz termometr, książeczkę zdrowia dziecka, miej pod ręką PESEL dziecka - jeśli go nie pamiętasz, nie wykupisz z apteki żadnych leków z e-recepty, chyba, że w aptece dadzą radę zczytać kod kreskowy (z tym jest różnie)
  • Weź dobry humor i nie martw się, nie ma takiego wyzwania, któremu mama nie podoła.

A jak wyglądają nasze wakacje z dzieckiem?

Wakacje to moim zdaniem stan ducha i przemyślana strategia. Wakacje mam w zasadzie cały czas, bo moja praca mieści się w kieszeni. Mogę ją wykonywać z dowolnego miejsca i korzystam z tego w pełni. Praca mojego Męża jest nieco mniej elastyczna, ale wciąż na tyle, aby wycieczki były normą przez cały rok, a nie tylko latem.

Dlatego wakacje to u nas bardziej określenie "lata", a niekoniecznie określenie jakiegoś stanu odpoczynku od czegoś. Czy przełomu w którym dzieją się rzeczy, które normalnie nie wydarzają się w ciągu roku.

Trzymajcie się zdrowo,

Cześć!


PODPIS
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie