TRYB JASNY/CIEMNY

Masa solna - kilka pomysłów i inspiracji

Praca z masą solną to ubaw dla całej rodziny. Pod warunkiem, że lubicie bawić się w rękodzieło i nie macie obsesji na temat czystości w kuchni. A jeśli macie, to też nie jest wielki problem. Masę solną da się opanować, wystarczy duża miska i spory kawałek ceraty. Jak pracować z masą solną i co możecie z niej zrobić?Ozdoby z masy solnej to nie wszystko!

Każdy słyszał o ozdobach z masy solnej - choinkowych, Wielkanocnych i wszystkich innych. Ale przecież z masy solnej da się zrobić praktycznie wszystko. Jest ona doskonałym materiałem do tworzenia rękodzielniczych prezentów, a nawet dziecięcych elementów scenografii do zabaw tematycznych. Wystarczy trochę pomyśleć i rzucić się w wir tworzenia.

Za przykład może stanowić prezent, który dostałam na Dzień Mamy od mojego Synka. A było to piękne, ogromne serce z masy solnej na kartonowej bazie. Ozdobione różnymi dekoracjami: sztucznymi kwiatami, guziczkami, cekinami i kolorowymi kulkami. Serce, które dostałam miało kolor soczyście malinowy, a to za sprawą czerwonego barwnika spożywczego.

Jak wykorzystać masę solną? Lista rzeczy, które możecie zrobić

Wystarczy uruchomić wyobraźnię - często to powtarzam, ale umówmy się... Nie dla każdego rodzica jest to łatwe zadanie. Codzienne obowiązki, zmęczenie, problemy, duża ilość spraw do załatwienia, ciągłe zmiany pandemiczne - to wszystko może wpłynąć na obniżenie kreatywności. Każdy ma swoje wzloty i upadki, jest to całkowicie normalne. Dlatego mam dla Was listę pomysłów na wykorzystanie masy solnej. Możecie ją sobie zapisać na komputerze, wydrukować, traktować jak listę inspiracji, albo jak listę rzeczy do zrobienia:
Szklanka mąki? Przepis na idealną masę

Jakiś czas temu poczyniłam już wpis dotyczący masy solnej. Przepis u mnie się sprawdza niezawodnie, choć przyznam się Wam, że zazwyczaj nie wypiekam masy w piekarniku. Po prostu pozostawiam ją do wyschnięcia. Proces ten nie będzie długotrwały jeżeli nie przesadzicie z ilością wody. Mój przepis znajdziecie pod tym linkiem [KLIK]

Pamiętajcie, że konsystencja masy będzie się zmieniała w zależności od tego, czy użyjecie płynnego barwnika spożywczego, czy np. barwnika w proszku. W pierwszym przypadku należy zmniejszyć ilość wody, aby masa solna nie zrobiła się za bardzo "ciapowata". Nie zapominajcie również o tym, że masa solna musi być bardzo dobrze wygnieciona, aby nabrała soczystego koloru.

To prawda, że przepisów na masę solną jest bardzo dużo. Znajdziesz je zarówno na blogach mam, jak i u przedszkolanek, czy osób zafascynowanych rękodziełem. Konsystencja masy zależy jednak w dużej mierze od upodobań, więc zanim znajdziesz przepis na swoją idealną masę, może minąć trochę czasu.

Masa solna na deszczowe dni i nagłe awarie

Masa solna to dobra broń na deszczowe dni lub niespodziewane przeziębienie. Jeśli chcesz dostarczyć swoim dzieciom zabawy, a przy okazji dać im poczucie, że "dzisiaj zrobimy coś ekstra", masa sprawdza się wyśmienicie. Możecie przygotować wspólnie kilka wersji kolorystycznych i poszaleć. Jeśli macie dużo miejsca, możecie z masy solnej przygotować makietę dla figurek i wykorzystywać ją np. do bardziej rozbudowanych zabaw na balkonie lub w ogrodzie.

W moim odczuciu masa solna nadaje się też wyśmienicie jako materiał na prezenty last minute. W  życiu każdego rodzica pojawia się co jakiś czas trigger. Czasem jest to zapomniany konkurs, zapomniana praca domowa lub jakieś urodziny, o których kalendarz Google zapomniał przypomnieć. Zwykle ten trigger uruchamia się w niedzielę wieczorem, czyli dokładnie wtedy, kiedy macie ochotę złapać ostatnie tchnienie weekendu. Już ściągacie kapciuszki, wyciągacie nóżki, a minutę potem okazuje się, że na nic to było, bo jutro jest ostatni termin na przekazanie pracy konkursowej. Masę solną można zrobić na tyle szybko, że uda Wam się uratować wieczór i wyciągnąć pół godziny na relaks.

Trzymajcie się zdrowo, 

Cześć!

PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie