TRYB JASNY/CIEMNY

Złap za ster i sprawdź, co się stanie


To wyjątkowo ważne, aby każdego dnia brać ster w swoje ręce. To, jak postrzegamy świat zależy tylko i wyłącznie od nas. Oczywiście, można się z tym nie zgadzać. Ale na próbę nie zaszkodzi się jednak zgodzić i sprawdzić, jakie efekty to przyniesie. Jak wielkie znaczenie ma nasza optyka i to jak na co dzień podchodzimy do rzeczy, które nam się przydarzają?
Pech, czy niedostrzeżone szansę?

Jak często mówisz, że "masz pecha"? Jestem pewna, że sprawdza się to jak każda samospełniająca się przepowiednia. Opowiem Ci historię o mojej koleżance, która udała się do wróżki. Warto podkreślić, że wybór wróżki nie był przypadkowy, ponieważ do tej samej wróżki chodziła jej mama. Jak łatwo się domyślić, wróżka była powierniczką różnych rodzinnych historii, co wykorzystywała podczas kręcenia swojego biznesu.

Wróżka powiedziała mojej koleżance, że straci ciemnowłosą przyjaciółkę. Nie trudno było się domyślić, kto miał być tym czarnym baranem, ponieważ w tamtym czasie tak bardzo odleciała w strefę czary mary, że ostałam się już tylko ja. Okazało się, że moja otwartość umysłu też miała jakieś granice, a w tym wypadku było to nieustanne powtarzanie jaka jestem okropna, ponieważ wróżka powiedziała jej, że w przyszłości coś zrobię.

I co się wydarzyło dalej? Rzeczywiście już nie mogłam dalej znosić toksyczności tej znajomości. Po nieustannym rozliczaniu mnie z przyszłości, która jeszcze nie nadeszła, a która według wróżki miała nadejść za kilka miesięcy - dałam sobie spokój z tą przyjaźnią. Wróżka zapewne chwaliła się po tym incydencie niezwykłą trafnością przepowiedni. 

I teraz pojawia się pytanie. Co naprawdę odpowiada za trafność przepowiedni wróżki? Czy to, że ja jestem zołzą? A może to, że moja znajoma przyjęła za pewnik przepowiednię wróżki i niemal natychmiast przestawiła się na jej optykę? Ta sama optyka, w osobie tej samej wróżki, niestety doprowadziła moją znajomą do porzucenia szkoły i totalnego zaprzepaszczenia posiadanych talentów plastycznych.

Tak samo jest z "twoim pechem". Nie lubimy tego słyszeć, ale to od nas zależy jaką optykę przyjmujemy. Jeśli nasza optyka jest pozytywna, nastawiona na rozwój, wzrost i dobro, takie staje się nasze życie. Jeśli zamiast pielęgnować dobre emocje, pielęgnujemy złe - ma to od razu odbicie w naszym życiu i w ludziach, których spotykamy.

Weź ster w swoje ręce

Branie steru w swoje ręce wcale nie oznacza rozpływania się nad własnym ego, to branie odpowiedzialności. Nie tylko za dobre decyzje, ale również za złe. Odpowiedzialność nie oznacza, ani katowania się, ani entuzjazmu, który będzie zaburzał logiczne myślenie. W katowaniu się, można się doprowadzić do depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Z kolei nadmierny entuzjazm może nas wtrącić w sidła głupoty i ludzi, którzy ją chętnie wykorzystają.

Równowaga nie jest jakimś stanem danym raz na zawsze, który przychodzi wraz ze spełnieniem jakiegoś marzenia, czy ambicji. Trzeba nad nią nieustannie pracować. Pomoże w tym wiedza o nas samych, o tym, co nam pomaga w konkretnych sytuacjach. Jest to wiedza, którą każdy z nas ma w zasięgu ręki, a jednak nie każdy poświęca na to czas. 

Dostałam dzisiaj ster od życia

Kiedy dziaiaj rano wyszłam z mieszkania, rzucił mi się w oczy stojący na skrzynkach pocztowych, piękny, drewniany ster z Polish Ocean Lines, który jednocześnie jest termometrem. Co ciekawe, ktoś uznał go za niepotrzebny i odłożył "bo może ktoś go sobie weźmie". Na początku przeszłam obok...

Wyszłam z klatki załatwić swoje sprawy, ale jednocześnie cały czas myślałam o tym sterze. Ale założyłam sobie, że jeśli jest dla mnie to poczeka. I poczekał. Załatwiłam swoje sprawy, wróciłam i zabrałam ster do domu. Ten przedmiot, ktoś uznał za niepotrzebny. Ale czy nie jest doskonałą alegorią tego, aby nieustannie stać za sterem a równocześnie utrzymywać swój entuzjazm w odpowiedniej temperaturze?

Trzymaj się zdrowo,
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie

instagram @_daje.slowo_monika.pawelec

Copyright © Daję Słowo