Vision Board. Co to jest i po co to robić?

Często traktujemy marzenia, jak jakieś mgliste wyobrażenia o rzeczywistości, która teoretycznie mogłaby stać się naszą codziennością. Jak przenieść fantazję do realnego świata? Czy marzenia w ogóle mają jakikolwiek sens w kontekście pandemii koronawirusa i wydarzeń, które mają miejsce na świecie? 


Marzenia są po to, żeby je spełniać

Spełnianie marzeń sprawia, że stajemy się lepszymi ludźmi. Bardziej doceniamy to, co mamy, cieszymy się życiem i chętnie dzielimy się tą radością z innymi. Dzięki spełnionym marzeniom potrafimy spoglądać w przyszłość z nadzieją, wiarą i pozytywną energią. 

No dobrze... Światowa pandemia, bilion konfliktów, podziały w rodzinie i społeczeństwie. Marzenia? Serio? Serio. Marzenia są siłą napędową świata, od zawsze. Były siłą napędową znanych odkrywców i wynalazców. Nie ma idealnego czasu i nigdy nie będzie. Warto jednak systematycznie wrzucać coś pozytywnego w ten negatywny świat i przynajmniej w swoim własnym zakresie wyrównywać bilans.

Czym jest vision board?

Vision board to kreatywna mapa marzeń. Można ją znaleźć też pod takimi nazwami jak: mood board, mapa skarbów, wizualny odkrywca, czy kreatywny kolaż. Vision Board może przybierać różne formy. Ci, którzy lubią poszaleć, bawią się w wielkie formaty, wycinanie, wyklejanie i zapełnianie mapy zbiorem wybranych zdjęć, które stanowią odzwierciedlenie marzeń i pragnień.

Jednak to samo można zrobić długopisem po kartce, wypisując, wyrysowując to wszystko, co jest bliskie naszemu sercu. Zdaniem wielu na vision board powinniśmy codziennie patrzeć. Po to, aby ukierunkować swoje myśli na nasze cele i zwyczajnie... o nich pamiętać.

Z własnego doświadczenia...

O ile rozumiem sens codziennego patrzenia na vision board, o tyle nie wydaje mi się to konieczne. Swój vision board zawsze chowam w jednym miejscu, po jakimś czasie wyciągam i odkreślam to, co się spełniło. Jeżeli siła Twojej wyobraźni pozwala na ufizycznienie własnych marzeń w umyśle, bardzo szybko staną się one celami. Nie będziesz potrzebować do tego żadnych wycinanek, a jedynie kartki i długopisu.

Po co tworzyć Vision Board?

To tablica, która pozwala przypomnieć lub odkryć przed Tobą, kim jesteś i kim chcesz być. Jest szczególnie pomocna w tych chwilach, w których poczujesz się nieszczęśliwy. Vision Board z założenia ma wywoływać pozytywne emocje. Po co jeszcze tworzyć tablicę marzeń?
  1. Pomaga uporządkować marzenia
  2. Zamienia marzenia w cele
  3. Pozwala przypominać sobie dokąd chcemy zmierzać
  4. Sprawia, że stajemy się bardziej skupieni i czujni. Koncentrujemy się bardziej na tym, czego chcemy i o czym marzymy, zamiast popadać w wir narzekań.
  5. Pomaga podejmować ważne decyzje.

Czemu to ma działać?

Vision Board jest jedną z technik wizualizacji. Rozmaite badania pokazują, że wizualizacja jest niemal tak samo skuteczna, jak fizyczny trening. Wielu sportowców stosuje tę technikę w połączeniu z treningiem ciała. Mało tego, eksperymenty psychologiczne pokazały, że sportowcy, którzy łączą prawdziwy trening z wizualizacją celów, osiągają lepsze wyniki.

Wcale nie chodzi tu o rzucanie zaklęć, czy zapisywanie życzeń, które spełniają się same, ale o świadomość celów i podejmowania działań, które do nich zmierzają. Jeśli spojrzysz na listę swoich marzeń, jak na listę rzeczy do zrobienia, staną się czymś więcej, niż tylko puchem wyobrażeń.

Trzymaj się i postaw na marzenia, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Komentarze

Copyright © Daję Słowo