TRYB JASNY/CIEMNY

Co robić kiedy czujesz się niepewnie? 4 wersety z Biblii

Niepewność to uczucie, które często obserwujemy u dzieci wchodzących w nowe sytuacje. Jednak przydarza się ono również nam, dorosłym. Niechętnie o nim mówimy, a czasami niechętnie przyznajemy się sami przed sobą do tego, że właśnie dopadła nas niepewność. Jak sobie z nią radzić?

Photo by Ben White on Unsplash

Niepewność bywa przytłaczająca

Zdarza się, że uczucie niepewności jest tak silne, że powstrzymuje nad przed działaniem. Odbiera siły do spełniania własnych marzeń, korzystania z nadarzających się okazji i czerpania ze świata tego, co dobre i piękne. Co ciekawe, to za tymi sprawami, które wywołują w nas największą niepewność, stoją często piękne rzeczy przygotowane dla nas przez Boga.

Niepewność pojawia się często i powodują ją wszystkie te rzeczy, które pojawiają się w życiu każdego z nas. Od panującej pandemii, poprzez lęk o przyszłość dzieci, obawy związane z pracą, czy niepokój wywołany piętrzącymi się wydatkami lub innymi problemami, które choć są codzienne, dla wielu osób bywają małym końcem świata. A uczucia, które wywołują potrafią być prawdziwie ciężkie.

Strach przed oceną

Jednym z podstawowych źródeł niepewności jest strach przed oceną. Obawa przed tym, co ludzie powiedzą, jak zareagują, czy zaakceptują nas w nowej roli lub w nowym pomyśle na siebie, albo w nowej sytuacji, w której stawia nas życie. Nie odkryję Ameryki, ludzie przychodzą i odchodzą. A na końcu tej drogi zostajesz sam z tym, kim jesteś lub kim nie jesteś, a zawsze chciałeś być. Dopóki żyjesz, nie jest za późno.

Bóg powie Ci, że Twoja wartość nie tkwi w tym, co mówią o Tobie ludzie i jak Cię traktują. Twoja wartość jest zapieczętowana w Nim:

Pan jest ze mną, nie lękam się:
cóż mi może zrobić człowiek?
Pan ze mną, mój wspomożyciel, 
ja zaś będę patrzeć z góry na mych wrogów.
Lepiej się uciec do Pana, 
niż pokładać ufność w człowieku.
(Księga Psalmów 118: 6-8)

Pokonanie niepewności

Jeżeli bardzo często doświadczasz uczucia niepewności, boisz się podejmować realizacji własnych marzeń, albo ciągle masz w sobie poczucie, że "nie jesteś dość dobry" módl się o to, żebyś umiał spojrzeć na siebie oczami Chrystusa. Istnieje coś takiego jak pokój Boży i tego doświadczenia nie sposób pomylić z żadnym innym. Nie ma w nim czegoś takiego jak uczucie wstydu, niepewności, czy upokorzenia.

Pokoju Bożego nie da się z niczym pomylić, bo kiedy dopadają Cię trudne lub ciężkie sytuacje, jesteś "ponad" nimi i masz równocześnie świadomość, że nie jest to Twoje "normalne" zachowanie. To łaska, dzięki której Twój sposób odbierania świata jest zupełnie inny, niż dotąd. 

4 wersety na ratunek

Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości trzeźwego myślenia. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii według mocy Boga! On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. 
(2 List Tymoteusza 1: 8-9) 

Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał - tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił - tych też obdarzył chwałą. Cóż więc na to powiemy? Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? 
(List do Rzymian 8: 30-32)

Nie lękaj się, bo Ja jestem z tobą;
nie trwóż się, bom Ja twoim Bogiem.
Umacniam cię, jeszcze i wspomagam, 
podtrzymuję cię moją prawicą sprawiedliwą. 
(Księga Izajasza 41: 10)

Śmiało więc mówić możemy:
Pan jest wspomożycielem moim, nie ulęknę się, 
bo cóż może mi uczynić człowiek?
(List do Hebrajczyków 13:6)

Kilka sztuczek psychologicznych

Jeśli czujesz się niepewnie, możesz wykonać kilka ćwiczeń, które pomogą Ci osiągnąć kontrolę nad własnym ciałem i tym samym, spowodują, że poczujesz się pewniej. Te, na pozór drobne ćwiczenia, pomogą Ci powrócić do stanu równowagi i spokoju.
  1. Uspokój swój oddech. Skupienie uwagi na oddychaniu pomoże nie tylko odpędzić złość, ale także oddali niepokój. W chwilach niepokoju lub nagłego stresu, nasz oddech staje się szybki i nierówny. Regulując go, uspokoisz swoje ciało i psychikę. 
  2. Codziennie 1 nowa rzecz. Jeżeli codziennie robisz coś nowego lub wystawiasz się na nowe sytuacje, przyzwyczajasz się do stawiania czoła nowym wyzwaniom. Z każdym takim doświadczeniem zmniejszasz uczucie niepewności i otwierasz się na nowe możliwości. 
  3. Odkładaj zmartwienia na później. Jeśli powodem Twojego niepokoju są zmartwienia i myśli, które nie dają Ci spokoju, spróbuj je odłożyć na później. Wyznacz sobie godzinę zmartwień (np. 20:00), każdą myśl, która przyjdzie Ci przed tą godziną odkładaj na później. Kiedy nadejdzie 20:00 usiądź i się zamartwiaj. Serio. Nagle okaże się, że nie możesz sobie przypomnieć zmartwień, które jeszcze parę godzin, albo nawet parę minut temu wydawały Ci się najważniejsze na świecie.
Nawet jeśli nie zawsze udaje Ci się zrealizować coś, co sobie zaplanowałeś, pamiętaj, że sprawy toczące się swoim biegiem też mogą toczyć się dobrze, nawet jeśli nie jest to dla nas od razu takie jasne i oczywiste.

Trzymaj się zdrowo i miej dobry tydzień,
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie