Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje wolności?

Rodzina to nie produkcja żołnierzy, którzy będą się podporządkowywać rodzicom niezależnie od okoliczności. Dziecko ma czuć się bezpieczne i kochane, to stan początkowy, a nie coś, na co trzeba sobie zasłużyć. Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje wolności? 

Photo by Caleb Woods on Unsplash

Czy bunt to kwestia wieku?

Buntownicze dzieci nie biorą się znikąd. Chociaż łatwo jest powiedzieć: bunt dwulatka, bunt trzylatka... Czy zawsze jest to prawda? Niekoniecznie. Dzieci mają w sobie potrzebę samodzielności. Chcą się rozwijać, chcą być za coś odpowiedzialne. Chcą mieć poczucie kontroli nad własnym ciałem i potrzebami fizjologicznymi. Jeżeli rodzic nie pozwala dziecku oddzielić się od siebie na tyle, na ile ono tego potrzebuje, może dojść do tzw. "buntu dwulatka", czyli otwartej walki o autonomię. 

Po co dzieciom wolność?

Każdy człowiek potrzebuje wolności. Wolności myśli, wolności działania, wolności własnych przeżyć psychicznych itd. Granicą jest tutaj tak naprawdę bezpieczeństwo i zdrowie własne, oraz innych. Dlaczego w takim razie rodzice tak często dziwią się, że ich dzieci chcą robić coś po swojemu? O byciu człowiekiem nie decyduje przecież wzrost, ani liczba przeżytych lat.

Miłość i wolność

Wychowanie w miłości to równocześnie wychowanie w wolności. To zgoda na rozwój, który jest nieodłączną częścią życia. To pozwalanie na wzrastanie i równoczesne budowanie w dziecku poczucia własnej wartości. To miłość, która nie uzależnia i pozostawia miejsce na bycie sobą.

Trzymajcie się blisko,
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Komentarze

Copyright © Daję Słowo