TRYB JASNY/CIEMNY

Czemu warto mieć czas na nudę?

Choć we współczesnym świecie dominuje trend, by zarzucać dzieci jak największą ilością zajęć, niekoniecznie jest to dobra strategia. Dziecko, tak, jak każdy człowiek potrzebuje czasu dla siebie, zdrowej nudy i po prostu... swobody. Po co dzieciom czas na nudę? I dlaczego jest taki ważny?

Photo by Caleb Woods on Unsplash

Mali pracoholicy

Dzień wypełniony po brzegi zajęciami to domena pracoholików i osób, które uciekają w działanie od własnych problemów. O ile aktywność jest czymś wartościowym i pożądanym, o tyle pracoholizm jest na dłuższą metę męczący i depresjogenny. Tak samo działa zarówno u ludzi dorosłych, jak i u dzieci.

Miejsce na myśl

Aby jakaś myśl mogła się pojawić, potrzebuje miejsca w terminarzu. Dzieci muszą mieć czas na nudę, ponieważ to właśnie ona rozwija kreatywność. To czas, w którym kreują się nowe ścieżki myślenia. Nuda to stan przejściowy, dziecko poznaje siebie, uczy się planować własny czas i angażować innych, jeśli są obok.

Edukacja i lenistwo

Bez nudy, spokoju i snu, nie da się prawidłowo przetwarzać informacji dostarczanych w ciągu dnia. Mózg pracuje optymalnie wtedy, gdy jego metabolizm jest zrównoważony. Dzieci, które są nieustannie obciążane obowiązkami i wygórowanymi wymaganiami, mogą doświadczać patologicznej bezsenności i nieustannego niepokoju. Równowaga przeżyć jest bardzo ważna, jeśli dajemy czas na aktywność, dajmy czas na bezczynność.

Ponad wszystko dzieci potrzebują czasu, w którym będą czuły się kochane. Miarą miłości nie jest stawanie na rzęsach i ciągłe wyszukiwanie zajęć edukacyjnych. Czasami dobrze jest po prostu polenić się przy bajce i poprzytulać.

Trzymajcie się razem, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie