TRYB JASNY/CIEMNY

COVID back to school: jak sobie radzić ze stresem?

Zbliża się szkoła, a wraz z nią narasta stres. Nie tylko wśród uczniów, ale również wśród rodziców, którzy martwią się o dzieci idące do szkoły w czasie pandemii. Dzisiaj szczególnie powinniśmy umieć sobie z nim radzić. Jak to zrobić?

jak-sobie-radzic-ze-stresem


Czym jest stres?

Stres towarzyszy nam od zarania dziejów. Jest reakcją organizmu na sytuacje, które w jakiś sposób nas obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie z nimi. Może być wywoływany zarówno przez codzienne sprawy, jak i te poważne, wiążące się z większymi zmianami w naszym życiu. Bywa również wywoływany przez sytuacje katastrofalne, które bezpośrednio uderzają w nasze życie, czy bezpieczeństwo.

Jakie są przyczyny stresu?

Jak łatwo się domyślić, przyczyn stresu jest wiele. Obecnie największe podejrzenia wzbudza powrót do szkoły w czasie, gdy wciąż mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Wakacje okazały się dla Polaków czasem zapomnienia, długofalowe konsekwencje tej amnezji zapewne jeszcze przed nami. Nic więc dziwnego, że stres budzi się zarówno w rodzicach, jak i w uczniach.

Jak sobie radzić ze stresem?

Niezależnie od tego, co konkretnie powoduje Twój stres, są pewne strategie, które pomogą Ci poradzić sobie z nim. To proste i nieco bardziej skomplikowane ćwiczenia, warto mieć na uwadze to, że nie wszystkie sprawdzą się u każdego. To, co u Was zadziała, to powinniście stosować. Jeśli czujecie się zestresowani, spróbujcie tych metod:
Tu i teraz na kartce - to ćwiczenie należy stosować w momencie wysokiego poziomu stresu, kiedy nie jesteście już w stanie zapanować nad własnymi myślami. Zadaniem tego ćwiczenia jest "ściągnięcie" nas do teraźniejszości. Umysł, który martwi się za bardzo zazwyczaj rzadko w niej bywa, to ćwiczenie pozwala to zmienić. Weźcie kartkę papieru i wypiszcie na niej hasła: słyszę, widzę, czuję, dotykam. Następnie pod każdym z tych haseł wypiszcie po 5 rzeczy, które: słyszycie, widzicie, czujecie i dotykacie. Przekierujecie w ten sposób swoją uwagę i na nowo zakotwiczycie się w teraźniejszości.

Siła wyciszenia - tu odpowiedzią jest modlitwa i powierzanie Bogu codziennych spraw, w tym również stresów (np. modlitwa Jezu ufam Tobie, lub każdemu znany klasyk: Ojcze nasz), świetnie sprawdzi się też medytacja i ćwiczenia relaksacyjne.

Aktywność fizyczna - ruch pomaga oderwać się od stresujących myśli. Nie trzeba w tym celu wychodzić na siłownię, można się wyżyć w zaciszu własnego domu. Wybierzcie sobie ulubioną trenerkę i trenera, a następnie dajcie czadu. W imię pozbycia się stresu.

Pomoc terapeuty - jeśli stres jest zbyt duży i sobie nie radzisz, nie bójcie się prosić o pomoc. Jest cała masa psychologów i psychoterapeutów, gotowych Wam pomóc. Często wystarczy jeden telefon. W czasie pandemii wiele osób i organizacji oferuje darmową pomoc. Nie bójcie się więc o finanse, tylko po prostu poproście o pomoc jeśli tego potrzebujecie.

Wysypiajcie się - brzmi jak banał, ale duży stres będzie jeszcze większy, gdy będziecie niewyspani i niewłaściwie się odżywieni. Każdy organizm musi mieć z czego czerpać energię i siłę, również na sytuacje stresowe.
Są rzeczy, na które mamy wpływ i są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Żyjmy tak, żebyśmy nie mieli wyrzutów sumienia i róbmy swoje, a resztę powierzajmy Bogu. Polecam Wam szalenie uniwersalną modlitwę, która bardzo często jest cytowana w rozmaitych terapiach uzależnień:
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno o drugiego.

Trzymajcie się dzielnie i patrzcie w górę, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie