TRYB JASNY/CIEMNY

Jak pożegnać się z pieluchą?

Pożegnanie z pieluchą to trudny czas dla rodziców. Jeszcze trudniejszy jest on dla dzieci, które z różnych powodów mogą nie być przekonane do nocnika. Jak sobie radzić w tym okresie?


Właściwa optyka to podstawa

Zdejmij własne okulary i ubierz okulary dziecka. Niezależnie od tego, jak rozrośnie się Twoje pranie i ile razy będziesz czyścić podłogę, dla Twojego dziecka ta zmiana jest cięższa, niż dla Ciebie. Dzieci czują się dobrze w rzeczywistości, którą znają. Każda zmiana to dla nich ogromny przełom, dlatego należy podchodzić do sprawy z odpowiednią wrażliwością.

Rób zapowiedzi

Dawanie instrukcji obsługi to ważny element wychowania. Jeżeli mówisz dziecku, co po czym następuje i powtarzasz to, nie ma żadnego zaskoczenia, gdy to się wydarza. Jeśli zauważyłaś, że Twoje dziecko jest już gotowe na zmianę, zacznij mu o niej opowiadać. Przy każdej zmianie pieluchy mów jak to będzie, pozwalaj na bieganie po domu w samych majtkach i stopniowo wydłużaj ten czas.

Nie zachowuj się jak gangster

Twoją misją nie jest posadzenie dziecka na nocnik, kiedy ono zapiera się rękami i nogami. Kiedy daje wyraźne sygnały, że nie chce, albo się boi. Twoją misją jest doprowadzenie do momentu, w którym dziecko ZROZUMIE, że tak się robi. Nie osiągniesz tego krzykiem i zmuszaniem, ale cierpliwością i wyrozumiałością.

Moje dziecko nie chce siadać na nocnik

Jeśli tak jest, dowiedz się dlaczego. Dzieci mówią, nawet jeśli nie potrafią jeszcze wypowiadać się pełnymi zdaniami. To, że Twoje dziecko nie chce siadać na nocnik, może wiązać się z tym, że potrzebuje intymności. Umówmy się, załatwianie się to nie jest publiczne wydarzenie. Sami nie załatwiamy potrzeb fizjologicznych przy bandzie wtórujących wujków, czy dziadków, dlaczego w takim razie czasami wymaga się tego od dziecka?

Dziecko też człowiek

Dziecko nie staje się człowiekiem po osiągnięciu pewnego wieku. Jest człowiekiem niezależnie od tego, czy ma dwa lata, dwanaście, czy dwadzieścia sześć. To człowiek, którego potrzeby należy szanować i wspierać jego rozwój, w oparciu o jego indywidualną wrażliwość. Bycie sobą to nie przywilej, który osiąga się w określonym wieku. 

Trzymajcie się ciepło i zrzucajcie pieluchy z uśmiechem,
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie