TRYB JASNY/CIEMNY

Jak wybrać buty dla dziecka?

Z pewnością na zawsze zapamiętasz moment, w którym Twoje dziecko postawi swoje pierwsze kroki. Szczególnie w tym okresie warto zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie stóp. Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka?

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar buta ma ogromne znaczenie. Zbyt mały but będzie deformował stopę, a zbyt duży może spowodować, że dziecko zacznie przewracać się o własne nogi. Zamieszania w sklepie da się uniknąć. Możesz kupić miarkę do dziecięcych stóp (jest to wydatek kilku złotych) albo odrysować stopę dziecka na kartce papieru i zmierzyć odległość od pięty do najdłuższego palca. Długość stopy dziecka pomoże Ci dopasować odpowiedni rozmiar.

Nie za ciasno, nie za luźno

But na stopie dziecka nie powinien być zbyt ciasny. To ważne, by zachować odrobinę luzu. Między dużym palcem u stopy, a krawędzią buta powinien być około centymetr różnicy. Jak to sprawdzić? Dosuń dziecku stopę jak najdalej krawędzi buta i sprawdź, czy między jego piętą, a tylną krawędzią buta zmieści się Twój palec.

Stabilny i oddychający

But powinien być stabilny i oddychający. Unikajcie butów, które wyprodukowano z nieoddychających materiałów. Zwracajcie też uwagę na ich stabilność. Mają trzymać stopę, ale równocześnie pozwalać na to, by stopa znajdująca się w bucie mogła swobodnie pracować.

Jakich butów unikać?

Należy unikać butów z odsłoniętą piętą, a także butów wsuwanych. Stopa dziecka dopiero się kształtuje, zbyt luźne buty mogą doprowadzić do jej deformacji. Lepiej unikać również butów z płaską podeszwą. Młody odkrywca powinien mieć podeszwę chropowatą. Zapewni lepszą przyczepność i zapobieganie ewentualnym poślizgom. 

Trzymajcie się zdrowo i dbajcie o stópki Waszych pociech, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie