Czy dziecko powinno być posłuszne?

Posłuszeństwo to cecha pożądana przez wielu rodziców, ale czy jest najważniejsza? Czy dziecko powinno być przede wszystkim posłuszne? Czy "grzeczny" to znaczy "posłuszny"?


Dobre posłuszeństwo

Posłuszeństwo do pewnego stopnia powinno być wymagane. Głównie ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Nie znają jeszcze świata i wszystkich jego zależności. Nic więc dziwnego, że wymagamy posłuszeństwa np. podczas wspólnego przechodzenia przez ulicę.

Pokusa autorytetu

Rodzice zawsze w jakimś stopniu są autorytetami w oczach swoich dzieci. Zwłaszcza na początku życia, są przecież tymi, którzy pokazują świat i pomagają stawiać w nim pierwsze kroki. W niektórych rodzicach rodzi to potrzebę bycia bezdyskusyjnie słuchanymi, czy tak powinno być? Jak to jest z tym posłuszeństwem?

Posłuszny lecz ograniczony

Przesadne posłuszeństwo rodzi różne ograniczenia, nie tylko fizyczne ale też umysłowe. Nagle okazuje się, że dzieci, które muszą być we wszystkim posłuszne rodzicom, nie mają własnego zdania, nie są samodzielne i nie potrafią funkcjonować jako odrębne jednostki.

Nadmiar posłuszeństwa

Nadmierne posłuszeństwo może rozwijać w dzieciach rozmaite zaburzenia osobowości. Człowiek, który musi we wszystkim słuchać rodziców, staje się pozbawiony możliwości dojścia do tego, kim jest, co lubi, jakie są jego zainteresowania. Bardzo często cierpi też na rozmaite dysfunkcje w życiu dorosłym. Może mieć np. problem w podejmowaniu decyzji, czy w sytuacjach wymagających dokonania samodzielnej oceny. 

Co w takim razie powinniśmy robić? Najlepiej zacząć od pytania: czy chcemy wychowywać pionki do gry planszowej zwanej życiem, czy mądrych ludzi, którzy podejmują samodzielne decyzje i dzielnie (lecz po swojemu) idą przez życie?

Trzymajcie się zdrowo i pozytywnie,
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Komentarze

Copyright © Daję Słowo