TRYB JASNY/CIEMNY

Jak zrobić masę solną?

Dzieciom rzadko kiedy kończą się pomysły. Zwykle to rodzice są tymi, którzy próbują nadążyć za kreatywnością własnych dzieci. Co zrobić, gdy dziecko ma ochotę sobie coś polepić, a niekoniecznie jest z czego?


Masa Solna

Masa solna łączy pokolenia. Nic dziwnego, to narzędzie kreatywne i rozwijające manualne zdolności dziecka. A przy tym, jest całkowicie bezpieczne. Masa solna nie jest toksyczna i zapewnia wielogodzinną zabawę. Jak ją zrobić?

Składniki

  • mąka
  • sól
  • woda
  • opcjonalnie: barwniki spożywcze lub barwniki do jajek (dzięki nim uzyskacie kolorową masę).

Ale jak?

Mieszając składniki należy zachować proporcję 2:1. Czyli dwie szklanki mąki na jedną szklankę soli. Co z ilością wody? Przygotujcie sobie osobno szklankę wody, ale nie wlewajcie całej od razu. Najlepiej dolewać wody stopniowo w czasie wyrabiania masy. 

Jak powinna wyglądać masa solna?

Masa solna powinna mieć zwartą konsystencję, a równocześnie łatwo odklejać się od rąk. Powinna również być elastyczna (bardziej przypominać znaną ciastolinę, niż plastelinę). Z tak powstałej masy można wykonać figurki, a także wszystko to, co podpowie nam wyobraźnia.

Utrwalanie masy solnej

Aby utrwalić masę solną należy ją wysuszyć. Można to zrobić na kilka sposobów. Np. stawiając ją na nasłonecznionym parapecie, lub kładąc na kaloryferze. Jednak jest to proces bardzo długi i żmudny. Lepiej będzie wysuszyć ją w piekarniku. Jeśli już powstała ostateczna wersja figurek, włóżcie je do piekarnika nagrzanego do około 170 stopni Celsjusza. Godzina powinna wystarczyć. Gotowe i wysuszone dzieła można pomalować i polakierować dla utrwalenia.

Trzymajcie się zdrowo i bawcie się świetnie, 
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie