Minimalizm: dlaczego warto?

Celem minimalizmu nie jest pozbywanie się rzeczy dla samego pozbywania się ich. Chodzi o zrobienie miejsca na to, co uwielbiamy i na to, co sprawia nam autentyczną radość. To odpowiedź na konsumpcyjny styl życia. Dlaczego minimalizm jest super?


Prosto znaczy lepiej

Wpadanie w wir konsumpcji to jedna z największych chorób tego świata. Tymczasem zastopowanie, wyrwanie się z sideł konsumpcjonizmu daje przestrzeń na wolność. Uwalnia od stresu wynikającego z ciągłego poczucia utrzymania kontroli nad rosnącą ilością rzeczy. Nie tylko chodzi tutaj o przedmioty, ale również o rzeczy do zrobienia, do zapamiętania, do przygotowania itd. Minimalizm daje przestrzeń dla swobody myśli i refleksji.

W nadmiarze łatwo się zagubić

Żyjąc w chaosie wypełnionym ogromną ilością rzeczy, bardzo łatwo się zagubić i zapomnieć o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. Przy czym, to samo dzieje się, gdy bierzemy na siebie coraz to nowe zobowiązania bez świadomości dokąd ma nas to zaprowadzić. Rzeczy najważniejsze są zwykle najprostsze, dlatego tak łatwo przychodzi pomijanie ich w chaosie rzeczy skomplikowanych.

Przestrzeń ma znaczenie

W pewnym japońskim powiedzeniu jest mowa o tym, że tylko puste i przejrzyste wnętrze pozostawia miejsce dla duszy. Minimalizm daje wolność i pozwala żyć pełniej. Odgracenie przestrzeni, którą zagracaliśmy przez wiele lat, wcale nie jest łatwą decyzją. Jednak kiedy wreszcie zdecydujemy się to zrobić, poczujemy powiew świeżego powietrza. Jeśli patrzysz na swoje rzeczy i nie wiesz, co chcesz z nimi zrobić, czy chcesz je zostawić, czy oddać - jesteś na niebezpiecznym gruncie. To znaczy, że rzeczy panują nad Tobą, a nie Ty nad rzeczami.

Radość wokół Ciebie

Rzeczy, którymi się otaczamy powinny nam dawać radość, a nie być źródłem cierpienia. Czy potrafisz oddzielić te rzeczy, które są dla Ciebie szczególnie ważne i sprawiają, że na Twojej twarzy pojawia się uśmiech? Nie chodzi o to, czy masz 3 przedmioty w domu, czy 30. Chodzi o to, czy te rzeczy dają Ci radość i pozwalają oddychać pełną piersią. Czy pozwalają Ci realizować Twój wewnętrzny potencjał, czy są bagażem z trudem dźwiganym na zmęczonych plecach? 

Co daje proste życie?

Prostota daje miejsce na dobro, na uśmiech, na prostą radość życia z rzeczy, które inni pomijają w codziennym biegu. To bycie i częste doświadczanie rzeczywistości w "tu i teraz". To także większa świadomość siebie, umiejętność oddzielania prawdziwych relacji od tych, które są sztuczne i oparte na kłamstwie. Minimalizm daje okazję do większej refleksji, a także do wypełniania pustych przestrzeni miłością.

Tego Wam życzę!
Trzymajcie się zdrowo,
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Daję Słowo