Daję Słowo: 3 prawdy na temat życia, które warto zrozumieć

Są takie rzeczy w życiu, które warto zrozumieć szybciej, niż później. Ułatwiają codzienną egzystencję i relacje z różnymi ludźmi. A także pomagają podejmować różne decyzje i wstawać z łóżka nawet wtedy, kiedy nie chce się tego robić. Jakie to są rzeczy? I dlaczego są tak bardzo ważne?

Rzeczywistość jest zmienna

Heraklitejski wariabilizm zawsze był mi najbliższy. Nigdy nie sądziłam, że w życiu istnieje coś stałego. Czas płynie, rzeczywistość jest zmienna, a wszelkie próby zatrzymania jej - są zwyczajnie wbrew jej naturze. Stabilizacja jest upragniona przez wielu, ale prędzej, czy później każdy zdaje sobie sprawę w mniejszym lub większym stopniu, że stabilizacja to fikcja, jaką ludzkość sobie zbudowała. Pokazał to choćby wybuch epidemii. Można się z tym spierać, można się smucić, tylko po co? Stabilizacja motylka to szpilka - jak pisał Jan Sztaudynger. Czy nie lepiej pogodzić się z tym, że bywa różnie i nauczyć się po prostu płynąć ze zmianami, jakie przynosi życie?


Im bardziej chcesz coś zatrzymać dla siebie, tym bardziej to tracisz

Czymkolwiek jest Twoje "COŚ". Podobnie, jak w książce Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Kamień mógł dostać tylko ten, kto chciał go odnaleźć. Odnaleźć, ale nie wykorzystać. Gdzie indziej Dumbledore mówi o kamieniu: (...) cóż, to nie była taka wspaniała rzecz. Sam pomyśl: tyle pieniędzy i lat życia ile zechcesz! Dwie rzeczy, których ludzkie istoty pragną najbardziej... Tylko że ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze. Ostatecznie nie chodzi przecież o to, co mamy, ani o to, jak spotyka się to z naszym wyobrażeniem o rzeczywistości. Chodzi o drogę, którą kroczymy.

To nieprawda, że zawsze musisz wiedzieć, co robisz

Jak powiedział Woody Allen: Nie mam pojęcia co robię, ale brak kompetencji nigdy nie powstrzymywał mnie przed entuzjazmem. I tak to właśnie jest, choć większość ludzi powstrzymuje się przed różnymi rzeczami z lęków, obaw, poczucia, że się do czegoś nie nadają. Tymczasem tańca można się nauczyć tylko tańcząc, wszystkiego innego z resztą też. A lęki zmniejszają się tylko wtedy, gdy stawia się im czoła. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, a i tak będzie się jakoś kręcić.

Tak czy inaczej, zabawa w życie kiedyś się kończy, ale wyobraźnia to wszystko, co w tym życiu masz. Może w takim razie czas jej wreszcie użyć i sięgnąć po marzenia?

Trzymaj się ciepło,
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Daję Słowo