TRYB JASNY/CIEMNY

Jak wychowywać radosne dziecko?

Wychowanie to jeden wielki eksperyment. Nikt nie może dawać sobie prawa do dyktowania gotowego przepisu na proces wychowawczy. Jak wiele dzieci, tak wiele sposobów. Są jednak pewne rzeczy, które jako rodzice możemy robić, by uczynić nasze dzieci radosnymi ludźmi. Jakie to rzeczy?

Photo by Robert Collins on Unsplash

Pozwól upaść

Pewien lekarz powiedział mi kiedyś, że dzieci są z gumy i z porcelany równocześnie. To normalne, że jako rodzice nie chcemy, aby nasze maleństwa zrobiły sobie krzywdę. Sami pamiętamy przecież własne upadki z dzieciństwa. Ale jeśli nie upadniesz, nie poczujesz się zwycięzcą wstając.

Daj problemy do rozwiązania, zamiast gotowych odpowiedzi

Kojarzycie uczucie satysfakcji wynikające z rozwikłania jakiejś zagadki? Tajemnicy? Albo zrobienia samodzielnie czegoś, co wydawało się trudne? To miłe uczucie. Robiąc wszystko za swoje dzieci, nie pozwalamy im odczuć tej satysfakcji. A nic tak nie cieszy dziecka, jak poczucie, że zrobiło coś samodzielnie.

Zbuduj pozytywną rutynę wieczorną

Wieczór to doskonała okazja, aby nakarmić dziecko pozytywnymi myślami. Wieczór i noc mają to do siebie, że w wielu dzieciach budzą poczucie niepokoju. Wiąże się to np. z ogarniającą pokój ciemnością, której dzieci często się boją. Warto wykorzystać czas usypiania na wywoływanie pozytywnych emocji. Porozmawiaj z dzieckiem o wszystkich pozytywnych wydarzeniach, które miały miejsce w ciągu dnia. Możesz połączyć tę rozmowę z praktykowaniem wdzięczności i modlitwą. 

Nagradzaj i chwal

Nie ma nic złego w chwaleniu dziecka, które dobrze rozwiązało dany problem. Powiedz: świetnie to zrobiłeś. Ale nie mów: to Ci się udało. Dlaczego? Jeśli coś się udaje, to brzmi to tak, jakby działo się przypadkowo. Kiedy mówisz dziecku: świetnie to zrobiłeś - wyraźnie odnosisz się do działania dziecka. Pamiętaj, że nagradzanie to niekoniecznie kupowanie. Nagrodą może być jakaś wspólna zabawa, czy zrobienie dziecku jego ulubionego dania.

Ucz dziecko wdzięczności

Ludzie wdzięczni są zazwyczaj szczęśliwsi. Dlaczego? Regularne praktykowanie wdzięczności pozwala częściej dostrzegać pozytywne aspekty rzeczywistości i kierować swój wzrok w dobrą stronę.

Dawaj pozytywny przykład

Dzieci często są lustrem naszych własnych zachowań. Jeśli mówisz jedno, a robisz drugie, Twoje dziecko z pewnością zauważy ten dysonans. Prędzej, czy później wyjdzie to w Waszej relacji. Są różne sytuacje, rzeczywistość nie jest zero jedynkowa, ale jeśli stosujesz jakieś odstępstwa od reguły, za każdym razem wytłumacz dziecku dlaczego to robisz.

Uśmiechaj się do własnego dziecka i do świata

Tak często, jak tylko się da. To z pewnością wpłynie pozytywnie nie tylko na codzienność Twojego dziecka, ale również na Ciebie.

Trzymaj się ciepło i żyj radośnie,
Ahoj!

PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie