TRYB JASNY/CIEMNY

Co to jest kwarantanna? #zostańwdomu

Wokół koronawirusa krąży bardzo wiele mitów. Niektóre z nich biorą się stąd, że język, którym operują specjaliści bywa niezrozumiały. Czym jest kwarantanna? A czym dozór epidemiologiczny?

Co to jest stan zagrożenia epidemicznego?

Stan zagrożenia epidemicznego to stan, w którym minister zdrowia może wprowadzić takie restrykcje jak:
  • ograniczyć określony sposób przemieszczania się, na jakiś czas
  • zabronić organizowania widowisk i zgromadzeń
  • ograniczyć lub zakazać obrotu i używania przedmiotów określonego typu, albo produktów spożywczych
  • ograniczyć na jakiś czas funkcjonowanie pewnych instytucji lub zakładów pracy
  • nałożyć obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, pod warunkiem, że ich wykonanie jest związane z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych
  • nakazać udostępnienia nieruchomości, lokali, oraz terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych

Co to znaczy, że ktoś jest hospitalizowany?

Osoba hospitalizowana przebywa w szpitalu. Nie oznacza to od razu, że osoba taka ma koronawirusa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy dana osoba jest nosicielem, czy nie. Kiedy słyszymy w telewizji statystyki, dobrze jest pamiętać o tym, że liczba osób hospitalizowanych, nie jest tym samym, co liczba chorych ani tym samym, co liczba osób zakażonych koronawirusem.

Co to znaczy, że ktoś jest objęty kwarantanną?

Osoby objęte kwarantanną to osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, lub takimi, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. Od dnia 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich osób wracających z zagranicy. 

Osoba przebywająca na kwarantannie przebywa w swoim mieszkaniu dwa tygodnie, licząc od pierwszego kontaktu z zakażoną osobą lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nikomu nie wolno odwiedzać takiej osoby. Chodzi tutaj o odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie, ale również za zdrowie i życie innych ludzi. Osoba może być nosicielem wirusa pomimo tego, że sama nie zauważa u siebie żadnych objawów.

Osoby powracające z zagranicy, nie posiadające możliwości odbywania kwarantanny w domu, będą odbywać ją we wskazanym przez służby ośrodku.

Co to znaczy, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Osoba objęta nadzorem epidemiologicznym, to taka nie miała bezpośredniego kontaktu z nosicielem koronawirusa, ale np. pracowała w tym samym budynku, w którym przebywał nosiciel. Na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej. Na czas nadzoru należy przejść na pracę zdalną w domu, ograniczyć wyjścia do minimum i darować sobie bezpośrednie kontakty towarzyskie. Trzeba również dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę i kontrolować swój stan zdrowia.

Trzymajcie się ciepło i zdrowo,
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie