TRYB JASNY/CIEMNY

Co zrobić gdy dziecko bije?

Niektóre temperamentne dwu- a nawet trzylatki często odczuwają gniew. Czasami krzyczą, tupią nogami, a czasami biją. Dzieci bardzo poważnie przeżywają wszelkie negatywne emocje i nie wiedzą, jak w konstruktywny sposób sobie z nimi radzić. Dzieci, które biją wcale nie muszą mieć patologicznych wzorców w domu rodzinnym. Dlatego ich agresja nie powinna być powodem większego niepokoju.

Dziecko ma prawo do emocji

Dziecko, tak jak każdy człowiek ma prawo przeżywać frustracje, złość i niezadowolenie. Rodzice nie powinni zabraniać dziecku emocji, ale pokazać mu, jak może sobie radzić z tymi emocjami. Oprócz krzyku i argumentów na pięści, są przecież różne inne formy rozładowywania napięcia nerwowego. Może to być np. rozmowa, kompromis, prośba, negocjacje – a nawet artystyczna ekspresja. Co zrobić, gdy dziecko bije?

Granice wolności

Małe dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, gdzie kończy się ich wolność, a zaczyna wolność drugiego człowieka. Dopiero uczą się empatii. Co więcej, same nie wiedzą co się z nimi dzieje, gdy odczuwają różne emocje. Nie potrafią panować nad swoimi negatywnymi emocjami, a równocześnie w sposób naturalny, wynikający z rozwoju, starają się podkreślić swoją niezależność i samodzielność.

Dlaczego klapsy nie są OK?

Niektórzy rodzice nadal uważają, że właściwą metodą w walce z gniewem dziecka jest klaps. Czyniąc to nie tylko zaburzają więź między rodzicem a dzieckiem, ale również utrwalają negatywny wzorzec. Wygrywa przecież ten, kto mocniej przyłoży lub mocniej szarpnie. Bijąc maluchy pokazujemy im, że jest to dopuszczalny społeczny wzorzec zachowania.

Jak reagować na agresję dziecka?

Przede wszystkim nie można dawać się prowokować, choć oczywiście jest to trudne. Rodzic, to taki gatunek człowieka, który jest zazwyczaj zmęczony i wyraźnie świadomy różnych związków przyczynowo-skutkowych, o których dziecko nie ma jeszcze pojęcia.

Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, wyrozumiałość i zachowanie zimnej krwi. Jeśli zareagujemy agresją, wyzwolimy agresję. A tym samym będziemy nakręcać spiralę złości. Co w takim razie może zrobić gdy dziecko bije?

  • Nie lekceważ agresji dziecka. Stanowczo zwracaj uwagę, gdy bije lub dokucza innym dzieciom, lub dorosłym.
  • Daj dziecku do zrozumienia, że ma prawo odczuwać złość i gniew, ale bicie innych nie jest rozwiązaniem. Zamiast tego można: drzeć gazety, skakać w skrzyni złości wyłożonej poduszkami, biegać wokół domu, itd.
  • Jeśli dziecko będzie chciało kogoś uderzyć, przytrzymaj jego rękę i wyraźnie powiedz: „Nie wolno nikogo bić, to boli”.
  • Odwołaj się do empatii dziecka, zapytaj jak czułoby się gdyby ktoś je skrzywdził.
  • Ustal zasady konsekwentnie przestrzegane w domu i poza nim.
  • Nie rób dziecku wykładów na temat przemocy, dziecko niewiele z tego zrozumie. Lepiej postawić na jasny przekaz i przejrzyste komunikaty. 
  • Zanim ukarzesz/zareagujesz daj dziecku szansę powiedzieć „przepraszam”

Nie bądź hipokrytą

Tak naprawdę to najcenniejsza rada dla każdego z rodziców. Nasze dzieci najwięcej uczą się obserwując, co robimy, a nie słuchając tego, co do nich mówimy. Jeśli nie chcemy by nasze dziecko było agresywne, sami również nie powinniśmy tacy być.

Wychowywanie dziecka nie jest relacją jednostronną. Rodzicielstwo kształtuje też nas jako ludzi i powinniśmy regularnie dbać o to, by stawać się lepszymi. Nie tylko dla nas samych, ale szczególnie przez wzgląd na nasze dzieci.

Trzymajcie się ciepło i przytulnie,
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie