TRYB JASNY/CIEMNY

5 zabaw w domu dla dzieci do 2 roku życia

Pogoda nie zawsze umożliwia nam wyjście na dwór, czasami są też inne czynniki, które na to nie pozwalają. Jeśli masz kłopot ze znalezieniem pomysłu "na już" po prostu przeczytaj ten wpis, znajdziesz tu proste inspiracje.


Opowiadanie książek

Może w pierwszym odruchu wydaje Wam się to dziwne, ale na tę zabawę natchnęła mnie córka mojej przyjaciółki, która podała mi obrazkową książkę mojego Synka i powiedziała: Ciocia, opowiadaj! No i oczywiście to zrobiłam, tak się składa, że tym się właśnie zajmuję zawodowo. Najlepiej jest wybrać jedną książkę z wieloma obrazkami i opowiadać o bohaterach, o sytuacjach, wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Za każdym razem historia może potoczyć się inaczej. Nie chodzi o to, żeby opowiadać tylko o tym, co dzieje się na obrazku, ale snuć domysły na całego!

Sortowanie guzików

Mój półtoraroczny Synek zachwycił się zabawą w sortowanie guzików, nie do końca zadowoliło to Pana Męża, który po tej zabawie znajdował guziki praktycznie wszędzie. Najlepiej jest wziąć kilka guzików i włożyć je do małego otwartego pudełka. Następnie kładziemy przed dzieckiem pojemnik na lód. Magia wydarzy się sama. Spróbujcie! Jeśli macie starsze dzieci, możecie zmodyfikować tę zabawę dodając wzory do ułożenia. Wystarczy, że zaprojektujecie na komputerze widok z góry Waszego pojemnika do lodu i zamalujecie te miejsca, w których mają być guziki. Wydrukujcie wzory i pokażcie dziecku w formie zadań do wykonania.

Zeszyty ćwiczeń

Ćwiczenia, naklejki i różne zadanka to często zmory rodziców. Dzieci mają tego mnóstwo. Tymczasem rzeczywiście to właśnie takie książeczki są w stanie zająć dziecko na dłużej. Córka i Syn mojej znajomej regularnie przeprowadzają kaczki przez jezdnie i robią różne inne cuda w zeszytach ćwiczeń. U nas najbardziej popularne są zeszyty z naklejkami. Najlepiej, gdy naklejek jest bardzo, bardzo dużo, bo wtedy mój Synek wpada w artystyczny nastrój.

Rysowanie

Nie ma nic lepszego na zimową nudę, niż kartka flamastry i kilka kredek. Czasami w tym artystycznym szale może ucierpieć ściana, czy stół. Ale rozwój artystyczny jest bardzo ważny wpływa na bardzo wiele sfer życia dziecka. Możemy równocześnie rysować razem z dzieckiem i opowiadać historię, która toczy się na kartce.

Taniec

Ruch jest super, niezależnie od tego, czy w domu, czy na dworze. Wystarczy dobra muzyka i kilka ekstrawaganckich ruchów. Jest przy tym kupa śmiechu i radości, a ponad to pomagamy dziecku zużyć zasoby energetyczne, które mogłyby przeszkadzać przy wieczornych próbach spania. Nie ograniczajcie się tylko do muzyki typowej dla dzieci. Posłuchajcie także muzyki alternatywnej, klasycznej, pokażcie dziecku ludzi grających na różnych instrumentach.

Nie dajcie się zabić nudzie :)

Trzymajcie się ciepło i przytulnie, 
Ahoj!
PODPISJeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie