Tajemnice dla dzieci i młodzieży

"Tajemnica starego witraża" to cykl opowieści o niezwykłych przygodach nastolatków. W tej grupie najważniejszą rolę pełni Marta, dziewczyna o nadprzyrodzonych zdolnościach. To historie z dreszczykiem, których akcja rozgrywa się w Polsce.


Trzy krople życia

O czym może być cykl o tajemnicy starego witraża? O tajemnicy starego witraża właśnie! Marta przyjeżdża na wakacje na Warmię do wujka Jurka. Tu spotyka Helenę, dziewczynę z przeszłości a następnie razem z nią i wnukami wujka usiłują rozwiązać wspomnianą tajemnicę.

Generalnie... Nie jest to do końca mój styl, więc wybaczcie, że nie będę się specjalnie rozpisywać. Natomiast na pewno znajdą się tacy Czytelnicy, którzy uznają tę książkę za ciekawą i godną uwagi. Na pewno autorka starała się przemycić dobre wartości, a jeśli chodzi o samych bohaterów - to dobre dusze. Między nastolatkami zacieśniają się więzi w miarę przeżywanych przygód, a tym samym cementuje się ich przyjaźń.

Do lektury zraziły mnie nieco przydługie akapity i fragmenty, gdzie opisywane są myśli bohaterów. Czasami trudno się połapać, kto jest kim i wprowadza to lekki zamęt w lekturze.

Księga życzeń

Drugi tom serii zaczyna się po powrocie Heleny do domu. Tym razem Marta, Alicja i Kacper wpadają na trop nowej tajemnicy. Chcą odkryć tożsamość księcia Wiktora a przy okazji poznają dzieje dawnej krzyżackiej strażnicy, która teoretycznie mogła być miejscem ukrycia Świętego Graala.

I fajnie, i nie fajnie. Trochę już męczą mnie tematy Świętego Graala, Złotych Pociągów i tego typu rzeczy. To tak oklepany chwyt marketingowy, że jego obecność aż razi w oczy. Choć odkrywanie tajemnic jest całkiem ciekawym elementem tej książki, to fabuła, moim zdaniem nie porywa.

Podsumowując

Myślę, że gdyby oceniać, to jakieś 6/10 dla obydwu książek. Nie powiedziałabym, że są złe, ale nie są porywające ani wciągające na dłużej. Niemniej, każdy przecież może mieć inną opinię na ten temat, prawda? :) 

Trzymajcie się ciepło i przytulnie! <3
Copyright © Daję Słowo