TRYB JASNY/CIEMNY

ChatGPT to zło! Czyżby?😎 Pogadajmy o tym, jak może usprawnić Twoje obowiązki 😜

Technologia rozwija się jak błyskawica, a razem z nią pojawiają się coraz nowsze narzędzia, które z założenia mają nam ułatwiać życie. Jednym z nich jest... ChatGPT. Są tacy, którzy mówią, że ChatGPT to zło... No trudno. Ja mam inne podejście, więc dzisiaj o tym. 😜Ułatwiają czy utrudniają?

I tu sprawa jest lekko dyskusyjna. Jeśli masz w telefonie bilion aplikacji, których zadaniem jest ułatwienie Ci życia... To szczerze? Mam wątpliwości. Jeśli więcej czasu spędzasz na myśleniu o własnej produktywności, niż na robieniu rzeczy, to aplikacje w niczym nie różnią się od standardowej prokrastynacji.

Jestem zdania, że warto poświęcić czas na znalezienie własnych metod do pracy, wykonywania swoich obowiązków, czy znajdowania czasu na przyjemności. Jednak niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, kiedy zamiast działania, robimy sobie kult z myślenia o działaniu, które finalnie... Nie przekłada się na jakiekolwiek robienie rzeczy.

Co z tym ChatemGPT...

Nie będę już odpowiadać na pytania pod tytułem: nie boisz się, że AI zabierze Ci pracę? Moja odpowiedź brzmi: nie, nie boję się. Sztuczna inteligencja jest od wspierania ludzkiej, a nie od zastępowania jej. Każdy poważny copywriter zaśmieje się, albo zirytuje na dźwięk tego pytania, bo serio... Ile jeszcze miesięcy poświęcimy na odpowiadanie na to samo pytanie dla clickbaitu?

Dzisiaj opowiem Ci o lekko nietypowym zastosowaniu ChataGTP i o tym, jak może wesprzeć Cię w codziennych domowych sprawach. Z niektórych sposobów sama korzystam i jestem z nich bardzo zadowolona.

Planowanie posiłków

ChatGPT może pomóc w planowaniu posiłków. Możesz zadać mu pytanie o konkretne przepisy lub o porady żywieniowe. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pomysł na zdrowy i smaczny posiłek, a przy okazji zaoszczędzisz czas na szukaniu inspiracji w Internecie. Ponadto, ChatGPT może być świetnym wsparciem dla zero waste. Wypisz produkty, jakie masz w lodówce i poproś o przepis na ich podstawie. 


Lista zakupów

Kiedy już zaplanujesz posiłki, warto zrobić listę zakupów. ChatGPT może pomóc Ci w jej przygotowaniu. Zadaj pytanie o składniki, których potrzebujesz do przygotowania konkretnego dania, a on poda Ci odpowiednie produkty. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na bieganie po sklepie. Jeśli robicie zakupy rodzinnie, możesz przerzucić listę do dokumentów Google i udostępnić ją pozostałym domownikom.


Organizacja domu

Jeśli chcesz zorganizować swoje mieszkanie, ChatGPT może pomóc Ci w przygotowaniu planu działania. Zadaj mu pytanie o organizację szafy lub kuchennej półki, a on podpowie Ci, jakie kroki powinieneś podjąć, aby uzyskać pożądany efekt. Jest to świetna opcja dla osób, które wpadają w stan pod tytułem: wszystko mnie przytłacza i tego jest za dużo. Gotowa lista pozwoli Ci łatwiej przejść do działania, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy, które nagromadziły się przez lata tu i tam.


Czyszczenie i sprzątanie

ChatGPT może również pomóc w czyszczeniu i sprzątaniu. Możesz zapytać go o sposoby na pozbycie się plam z dywanu. Możesz zapytaj: jak czyścić meble z drewna lub jakie są najlepsze środki czyszczące do łazienki. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zadbać o swoje mieszkanie, a także znaleźć sposoby na codzienne sprawy, które w przeciwnym razie wymagałyby długiego researchu. 


Pomysły na spędzanie wolnego czasu

ChatGPT może także pomóc w znalezieniu sposobów na spędzenie wolnego czasu. Możesz zadać mu pytanie o najlepsze seriale do obejrzenia, o gry planszowe warte uwagi, czy najlepsze aplikacje do nauki języków obcych. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu. A jeśli jesteś w zupełnej desperacji, poproś o wygenerowanie listy na... cokolwiek. Mam nadzieję, że nikogo z Was to nie dotyczy, ale umówmy się... Nuda dopada każdego od czasu du czasu.


Przemiel przez własny rozum

Nie zalecam Ci tego, aby Twoją inteligencję zastąpił jej sztuczny odpowiednik. Z tego powodu warto nie pokładać bezgranicznego zaufania w AI, a podejść do sprawy z rozsądkiem i przymrużeniem oka. AI ma prawo podpowiadać głupio lub nie do końca trafnie. Jakby to powiedział Dubledore: korzystaj mądrze.

Trzymaj się zdrowo🍀
Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie