TRYB JASNY/CIEMNY

Czemu WARTO mieć swoje rytuały? ✨ Uziemienie, medytacja i wypełnianie życia treścią

Codzienne rytuały tworzą nasze życia. I chociaż życie nie wyczerpuje się w rytuałach, czy codziennych czynnościach — kiedy o nich zapominamy, możemy boleśnie rozbić się o własne zagubienie. Dlaczego te rytuały są tak ważne? Jak wspierają higienę życia i po co w ogóle o nie dbać?

Rytuały mogą być takim samym pluszowym misiem jak wszystko inne...

Wiele zależy od tego, kto się im oddaje i z jakich powodów. Jednym z moich ulubionych rytuałów jest przygotowywanie herbaty (takiej, którą można nie tylko wypić, ale również zjeść). W całym tym procesie nie chodzi o przygotowywanie herbaty dla przygotowywania herbaty. To okazja, żeby się zatrzymać i zrobić coś miłego dla siebie, dla bliskich — po prostu pobyć.

Trudno mi sobie wyobrazić życie, w którym nie ma miejsca na rytuał. Podobnie, trudno jest mi wyobrazić sobie życie, w którym jest miejsce na rytuał — ale... nie ma miejsca na treści. Rytuał może być pusty, jeśli służy tylko rytuałowi i w żaden inny sposób nie działa na życie. 


Rytuały wspierają Twój mózg

Czy tego chcesz, czy nie... Rytuały, zwłaszcza te poranne i wieczorne, pomagają Twojemu mózgowi lepiej się obudzić. Pomagają mu również zasnąć i wypocząć. Rodzice wychowujący dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest trzymanie rytuałów w życiu dziecka. Zarówno tych porannych, jak i tych wieczornych. Problem rodzi się wtedy, gdy dorastamy i zapominamy o tym, aby samych siebie też traktować jak własne dzieci... Czytaj: należycie zadbać o bardzo podstawowe kwestie...

Siła nawyku — co się kryje za rytuałami?

Rytuały są bardzo ważne i dla ciała, i dla ducha, i dla zdrowej psychiki. Ale to, co kryje się za nimi to... Siła nawyku. Aby rytuał mógł być rytuałem, potrzebuje regularności, cykliczności. I wydaje mi się, że dobrze przemyślany rytuał wcale nie musi zamieniać się w rutynę, z której będziemy chcieli uciec, gdzie pieprz rośnie. Rutyna czasami zawiązuje pętle na szyi, zwłaszcza wtedy, kiedy jest pozbawiona treści. Rytuał ma za zadanie wypełnić treścią te czynności, na które normalnie nie zwrócilibyśmy uwagi...

Po co tworzyć własne nawyki i projektować rytuały?

Pamiętasz ten czas, kiedy jako dziecko co każde Święta piekłaś pierniki ze swoją mamą? To jest rytuał, który nie tylko pamięta się przez całe lata, ale też taki, który kształtuje nas jako ludzi. Wspólne aktywności z dziećmi, pozornie zwyczajne, a jednak wyjątkowe — tworzą relację. Bierne spędzanie czasu razem też jest potrzebne, ale najbardziej kształtujemy więzi podczas wspólnego działania.

Rytuały są potrzebne nie tylko tym, którzy mają własną rodzinę i cele wychowawcze do zrealizowania. To takie czynności, które pomagają nam się uziemić, ale też pomedytować trochę podczas robienia tej herbaty, malowania, czy czegokolwiek innego, co pozwala Ci się uwolnić od codzienności.

Trzymaj się zdrowo🍀
Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie