TRYB JASNY/CIEMNY

PINTEREST✨ Co to jest? O co tu chodzi? I jak pomaga w biznesie?

Jeżeli nie wiesz, co to jest Pinterest lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym portalem — ten poradnik jest dla Ciebie. Zebrałam wszystkie podstawowe informacje, porady i ciekawostki. Dzięki nim szybko zrozumiesz, czym jest Pinterest, jak działa i jak korzystać z tego medium.


Pinterest — nie taki straszny, jak go malują

Wielokrotnie dostawałam od Was pytania o Pinteresta. Wciąż wiele osób nie bardzo wie, jak posługiwać się tym medium i o co tak naprawdę chodzi. Najprościej mówiąc... Pinterest to narzędzie do tworzenia wizualnych zakładek (Pinów). Pomaga odkrywać i zapisywać na wirtualnych tablicach ciekawe pomysły. Tak! Pomysły! A to oznacza nie tylko pomysł na obiad, czy nową konstrukcję w ogrodzie. To także pomysł na biznes, na tekst, na... Co tylko chcesz.😊

Pineterest — Twój katalog pomysłów

Pinterest to nic innego, jak światowy katalog pomysłów. Znajdziesz tu przepisy, porady i wszelkiego rodzaju inspiracje, pomocne w planowaniu. Nie tylko podróży, codziennych zakupów, czy spraw z kategorii hobby, ale również spraw zawodowych. Jeśli jesteś aktywnym, ciekawym świata człowiekiem, który nie lubi się nudzić — to jest najlepsze medium dla Ciebie!

Nie bez powodu Pinterest nazywany jest wirtualną tablicą korkową, do której przypina się zdjęcia i „karteczki” z różnymi przydatnymi informacjami, pomysłami i rzeczami do zrobienia. Dokładnie tak to wygląda, z tym że wszystkie czynności wykonujesz wirtualnie.


Medium społecznościowe dla kreatywnych i ciekawych

Wyobrażam sobie świat bez Facebooka i pozostałych mediów społecznościowych, ale nie wyobrażam sobie świata bez Pinteresta. Do tego miejsca sięgam, kiedy brakuje mi pomysłu i nie ważne, czy dotyczy to obiadu, czy tekstu, który mam zamiar napisać.

Pinterest to  serwis społecznościowy, który pomaga ludziom znajdować i w zorganizowany sposób gromadzić informacje w postaci grafik. Tak jak w przypadku tradycyjnego albumu ze zdjęciami. Pinterest umożliwia użytkownikom serwisu wzajemne dzielenie się wizualnymi treściami na szeroką skalę. 

Jako pinners (przypinający) możesz:

  • obserwować profil lub dowolną tablicę innego użytkownika,
  • współpracować przy tworzeniu tablic grupowych,
  • tworzyć własne tablice i zapisywać pomysły z dowolnego miejsca w sieci,
  • propagować swoją działalność w Internecie (zanim weszłam w LinkedIn, to Pinterest robił moje zasięgi), 
  • wypróbowywać pomysły innych osób i dzielić się efektami.

Pinterest jako wyszukiwarka internetowa

Niektórzy wpisują hasła w Google, ja przeważnie kopię w Pinterest. Zwłaszcza jeśli chodzi o moją sferę działania. W pracy dla moich Klientów przeważnie używam Google — jeśli jesteś copywriterką, to oczywiste, że z tymi robotami dobrze jest żyć w przyjaźni. 

Dobra, przykład. Jeśli szukasz pomysłu na prosty obiad, wpisz w wyszukiwarkę Pinteresta: fast & easy dinner ideas i chlup. Masz bilion pomysłów, z których wystarczy po prostu wybrać. Możesz w ten sposób szukać sukni ślubnej, miejsca na wymarzone wesele, inspiracji w sprawach zawodowych i wszystkiego, czego tylko Twój szalony umysł zapragnie. 


Piny i tablice Pinteresta

W przypadku Pinteresta wyszukiwane treści są wizualne. To zdjęcia, grafiki oraz filmy z opisami. Nazywane są one pinami i umieszcza się je na tablicach tematycznych, które możesz sobie dowolnie nazwać.

Pin to nic innego, jak obrazek z opisem, który widzisz na Pintereście. Możesz go załadować z komputera lub zapisać ze stron internetowych. Pin może mieć również formę wideo, pliku audio lub animowanego gifa. Każdy użytkownik portalu może mieć aż 100 tysięcy Pinów. To naprawdę dużo! Każdy Pin jest połączony z oryginalną stroną, na której został umieszczony. Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć więcej o pomyśle z pina, który Cię zainteresował, wystarczy kliknąć, by przenieść się na stronę z artykułem, który dany temat omawia.


Tablice - uporządkowane foldery

Kojarzysz korkowe tablice, do których przypina się pinezkami różne karteczki? Pinterest jest dokładnie tym samym, ale wszystko odbywa się w sposób wirtualny. Tablice to takie stworzone przez Ciebie foldery, tematy. Każdy użytkownik może mieć ich maksymalnie 500. 

Tablice możesz: dodawać, edytować, zmieniać ich nazwy, okładki i opisy. Możesz przenosić piny pomiędzy tablicami i porządkować je. W sieci znajdziesz miliony przeróżnych tablic z ciekawymi rzeczami, które możesz wyszukać i zaobserwować.


Ukryte tablice — treści tylko dla Ciebie

Na Pinterest możesz mieć takie tablice, które są widoczne tylko dla Ciebie. Nie musisz dzielić się wszystkim ze wszystkimi.  Od tego są ukryte tablice. Umieszczając piny na takiej tablicy, możesz mieć pewność, że nie zobaczy ich nikt poza Tobą. Jeśli zmienisz zdanie, możesz ukrytą tablicę przekształcić w publiczną i na odwrót.


Czy Pinteresta można używać tylko po angielsku?

Nie. Możesz używać w wyszukiwarce języka polskiego, chociaż siłą rzeczy, więcej wyników i pomysłów znajdziesz w języku angielskim. Ale czy w dzisiejszych czasach jest to taki wielki problem? Nawet jeśli nie znasz angielskiego zbyt dobrze, użyj translatora Google — a problem sam się rozwiąże.

Kategorie na Pinterest

Szukając pomysłów, czy inspiracji nie musisz od razu wpisywać konkretnych fraz. Pinterest wszystkie treści grupuje w kategorie tematyczne i to od nich możesz zacząć. Na polskim Pintereście można znaleźć kilkadziesiąt kategorii głównych, które dalej dzielą się na subkategorie. Tych ostatnich jest kilkaset.


No to... Co teraz?

Jeżeli Pinterest Cię zainteresował, nie czekaj, tylko po prostu załóż swój profil. Możesz na początek zaobserwować mnie i pomysły, które sobie zapisałam na tablicach.  Na razie jest tam trochę bałagan, bo od czasu do czasu robię porządki na swoim profilu i usuwam wszystkie tablice, a potem od nowa zaczynam zbieraninę i konfigurację. 

Trzymaj się zdrowo.🍀

Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Pracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 

Wybrane dla Ciebie