TRYB JASNY/CIEMNY

Metoda 90%✨ Jak KORZYSTAĆ MNIEJ z telefonu?😉📱

 Po co w ogóle taki dziwny wpis?! Dzieciaki dzisiaj siedzą w telefonach — z taką opinią można spotkać się przynajmniej parę razy dziennie, a co z dorosłymi? Próbowaliście sobie sprawdzić, ile czasu spędzacie w telefonie?

Nie mam czasu

Jak często powtarzasz: nie mam czasu? I chociaż w jakimś sensie pewnie masz rację, jestem pewna, że... nie do końca. Są różne aplikacje, które mogą śledzić Twoją aktywność w telefonie. YourHour jest jedną z nich. Dzięki nim możesz sprawdzić, ile czasu poświęcasz na telefon. Niezależnie od Twoich założeń, wynik pewnie Cię zaskoczy. 

Każdy z nas wpada w tę iluzję. Jeszcze to, jeszcze tamto, jeszcze muszę coś sprawdzić, jeszcze muszę odpisać. A rzecz w tym, że po prostu nie musisz. Są tacy strażnicy LinkedIn, którzy mają pretensje, że ktoś napisał do nich o 23. Jest to o tyle głupie, że nikt nie jest do telefonu przykuty kajdankami i nikt nikomu nie każe trzymać włączonych powiadomień o 23. A jeśli piszą do Ciebie osoby z różnych stron świata, to przecież nie będą za każdym razem przeliczać stref czasowych, byleby tylko Cię nie urazić.

Zamiast wsadzać nos w telefon — posadź drzewo

Forest to aplikacja, która pomaga się skupić. W taki sposób, że blokuje telefon i nakłada na Ciebie zakaz używania go. Jest to forma gry, w której obsadzasz ogród roślinami, które rosną tylko wtedy, kiedy nie używasz telefonu. Ale uwaga, to nie wszystko! Dzięki tej aplikacji możesz posadzić prawdziwe drzewo. Co prawda nie przed domem, ale to nie jest najważniejsze. 

Monety zebrane w grze możesz zamienić na realne drzewo, które zostanie posadzone na Ziemi. Aplikacja związana jest z fundacją Trees for the Future i jest moim zdaniem cudownym remedium na uzależnienie od telefonu, bo przy okazji można zrobić coś dobrego.

Czy jesteś uzależniona od telefonu, skoro poruszasz ten temat?

Myślę, że trochę tak. Jest tak dlatego, że telefon służy mi nie tylko do kontaktów z przyjaciółmi i z rodziną, jest moim narzędziem pracy. Nie tylko pracuję w dokumentach, też na social mediach, często siedzę w Google Calendar, w którym planuję swój dzień, czy rozdzielam zadania pomiędzy siebie, a Męża.

Telefonu używam też do nauki, czasami do rozrywki (mam tu na myśli aplikacje typu Prime Video — w gry raczej nie gram na telefonie). Kiedy potrzebuję szybko rozwiązać jakiś problem to googlam, więc tak — tego telefonu jest w moim życiu bardzo dużo. Jeśli zastanawiasz się, czy też będę sadziła drzewa tą aplikacją, to odpowiedź brzmi tak. 

Kiedy zaczyna mi brakować czasu

Zawsze się zastanawiam, dlaczego tak jest. Łatwo jest przypiąć sobie taką wymówkę: nie mam czasu i już, ALE jeśli nie chcesz iść na łatwiznę, nie warto tego robić. Lepiej zastanowić się nad tym, gdzie ucieka Twój czas. Gdzie on jest, kiedy Ty twierdzisz, że go nie masz. 
  • Nie mam czasu, bo muszę pracować.
  • Nie mam czasu, bo mam dziecko. (w ekstremalnych przypadkach usłyszysz wyliczankę, kto ma więcej dzieci i większe prawo do braku czasu🤯, a single to w ogóle zostaną pożarci przez niewyspanych rodziców, którzy odbiorą im prawo do narzekania na czas🤯) 
  • Nie mam czasu, bo muszę sprzątać.
  • Nie mam czasu, bo...
To są takie pluszowe misie wśród wymówek. Oczywiście, możesz się na mnie obrazić, bo w każdym z tych pluszowych misiów jest ziarno prawdy, ALE... Doba ma 24 godziny. To fakt, który dotyczy nas wszystkich bez wyjątku, dlatego warto się przyjrzeć temu, co robimy ze swoim czasem.

Pisząc ten wpis, posadziłam już jedno drzewo. To, co... Sadzisz ze mną? 😉

Trzymaj się zdrowo.🍀
Cześć!

Psssyt! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, możesz docenić autorkę, stawiając jej napój bogów (zielony przycisk👇). Powiem Ci w tajemnicy, że ona naprawdę lubi kawę. Lubi też jak skrzynka zapełnia się ofertami współpracy: kontakt@monikapawelec.pl. 😉 Współpracując z nią, wspierasz jej nieoczywistą codzienność ze stwardnieniem rozsianym. 💕

Wybrane dla Ciebie