TRYB JASNY/CIEMNY

Przełam kuchenną rutynę 🌋😲 WYBUCHAJĄCY WULKAN!

Macie czasem ochotę przerwać kuchenną rutynę? Polecam w tym celu zmajstrować wybuchający wulkan z gęstą, ciekawie wyglądającą lawą. W tym wpisie znajdziesz przepis na eksperyment kuchenny, który okaże się frajdą dla małych i dużych.Magia chemii kuchennej

Ma to do siebie, że wciąga małych i dużych. Jeśli nie macie w zwyczaju przeprowadzać takich eksperymentów w domu, może być Wam trochę ciężko się za to zabrać. Jednak... Jeśli już zaczniecie, wciągnie Was wir zabawy. Chemia kuchenna daje mnóstwo możliwości twórczych, edukacyjnych, a eksperymenty to po prostu frajda.

Jak się przygotować do robienia wulkanu?

Do wszystkich eksperymentów kuchennych warto przygotować się tak, aby później było mało sprzątania. Da się to zrobić w taki sposób, żeby eksperymentowanie FAKTYCZNIE było frajdą bez konsekwencji w postaci bałaganu. Dlatego polecam robić eksperyment z wulkanem w misce. Niektórzy piszą o tacy, jednak w zależności od proporcji i wielkości słoika, może się okazać, że taca będzie niewystarczająca, a lawa zacznie wyciekać np. na obrus.

Rzeczy potrzebne do zrobienia wybuchającego wulkanu

 • miska,
 • szklanka,
 • słoik (polecam raczej niewielki słoik na pierwszy raz),
 • 2 łyżki sody oczyszczonej, 
 • 1 łyżka płynu do naczyń, 
 • 30 - 40 ml octu, 
 • barwnik spożywczy (opcjonalnie)
Chociaż barwnik spożywczy jest opcjonalny, w moim odczuciu jego użycie robi większe wrażenie. A lawa dzięki niemu jest bardziej bajkowa/filmowa. 

Jak zrobić wybuchający wulkan?

 1. Ustaw słoik na środku miski.
 2. Wsyp do niego 2 łyżeczki sody oczyszczonej.
 3. Dolej 1 łyżkę płynu do naczyń.
 4. Do szklanki wlej 30 - 40 ml octu. 
 5. W szklance zmieszaj z octem barwnik spożywczy.
 6. Wlej zawartość szklanki do słoika i zobacz jak dzieje się MAGIA. 🧙‍♂️

Płyn do naczyń — czy naprawdę jest potrzebny?

Jeśli chcecie zrobić faktyczną lawę, a nie pianę, która wycieka ze słoika, to płyn do naczyń jest potrzebny. W dużej mierze to on odpowiada za konsystencję lawy. Użycie płynu do naczyń sprawia, że jest ona gęsta i wygląda jak z bajki. 

Po co robić eksperymenty kuchenne?

Eksperymenty kuchenne mają tę zaletę, że dla małych dzieci są przede wszystkim frajdą. Zczasem warto uzupełniać eksperymenty o wiedzę i dokładną obserwację tego, co się dzieje. Możecie przygotować sobie w Wordzie albo Canvie kartę obserwacji. Musi mieć miejsce na hipotezy (przewidujemy, co się stanie), opis eksperymentu (wpisujemy instrukcję wykonanych kroków) oraz wnioski (np. kiedy zrobiliśmy to, to stało się tamto). 

Dobrej zabawy przy wykonywaniu eksperymentu. 🌋

Trzymajmy się 🍀

Wybrane dla Ciebie