TRYB JASNY/CIEMNY

Zadbajmy o DZIECI 💙💛 one nie tylko SŁYSZĄ, ale też CZUJĄ nasze niepokoje!

Wojna na Ukrainie wstrząsnęła nami wszystkimi, nawet jeśli na obecne wydarzenia zanosiło się już od dawna. Obawy, doniesienia i kanały informacyjne mówiące o kolejnych tragediach, to wszystko wpływa też na nasze dzieci. Jak rozmawiać z dziećmi na ten temat?Rozmowy na ten temat są konieczne

Inna jest sytuacja dzieci uczących się w domu, od tych, które uczą się w szkole. Dzieci uczące się stacjonarnie będą spotykały się na co dzień z obawami kolegów i koleżanek, ze zmasowanymi teoriami i zapewne również fake newsami. To ważne, aby zadbać o ich wrażliwość i psychikę. 

Unikanie tematu wojny nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ten temat dogoni nasze dzieci, nawet jeśli będziemy o nim milczeć. To, co się dzieje na Ukrainie, wpływa na wszystkich. Już z tego względu warto o tym rozmawiać i poruszać ten temat. Także z najmłodszymi. W czasie tej rozmowy miejmy na uwadze ich możliwości, wrażliwość i wyobraźnię.

Jeśli jest Wam zbyt trudno, nie jesteście sami

Jeśli czujecie, że po prostu przerasta Was taka rozmowa, pamiętajcie, że nie jesteście sami. Są różne poradnie rodzinne, które wspierają w prowadzeniu takich rozmów i podpowiadają, jak zrobić to z szacunkiem dla dziecięcej wrażliwości. Korzystanie z takich miejsc, czy z pomocy terapeutów lub psychoterapeutów, psychologów — to żaden wstyd. Zwłaszcza teraz, kiedy stresy kumulują się niesamowicie, napędzane dodatkowo zbiorowym sianiem paniki.

Dzieci mają prawo reagować różnie!

Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre dzieci będą przerażone, a inne... Zafascynowane. Nie dlatego, że są złe lub źle wychowane. Ale dlatego, że są po prostu dziećmi i MAJĄ PRAWO nie zdawać sobie sprawy z tego, co się dzieje. Mają prawo tak naprawdę do każdej reakcji. Ale to my jesteśmy od tego, żeby je uświadamiać i równocześnie chronić przed zbiorową histerią.

Pamiętajcie, że cokolwiek oglądacie w telewizji, o czymkolwiek rozmawiacie — dzieci chłoną. Różne rzeczy sobie na ten temat myślą, różne sobie dopowiadają. Dlatego rozmawiajmy z naszymi dziećmi i zadbajmy o ich potrzeby w tym trudnym czasie. 

Trzymajcie się 🍀

Wybrane dla Ciebie