TRYB JASNY/CIEMNY

Mamo, odpocznij! 🎁 5 pomysłów do wykorzystania + KODEKS MAMY

Łączenie macierzyństwa z aktywną pracą zawodową, nie jest tak trudne, jak łączenie macierzyństwa z odpoczynkiem. Mamy to takie cudowne istoty, które potrafią być na pełnych obrotach przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Ale co z odpoczynkiem i jak go sobie organizować? 


Mama, która nie odpoczywa jest sfrustrowana

Nie jest to żadna patologia, ale fakt. Mamy, które nie pozwalają sobie na odpoczynek i ciągle wymagają od siebie tylko więcej, równocześnie nie znajdując sposobu na naładowanie własnych baterii, są jak chodzące bomby zegarowe. W stanie permanentnego zmęczenia, które łączy się z ciągłym wzrostem wymagań względem samej siebie, da się wybuchnąć z byle powodu. Zwłaszcza jeżeli np. jesteś mamą singielką albo np. mamą, która nie ma wsparcia w najbliższych.

Jestem szczęśliwą mamą i żoną, mogę zawsze liczyć na mojego Męża... ALE zdaję sobie sprawę, że świat poza moją bańką, może wyglądać zupełnie inaczej, a codzienność może nie być tak kolorowa. Tutaj warto też dodać, że jest też bardzo wiele mam, które zostają mamami w wieku nastoletnim i potrzebują bardzo dużo wsparcia od otoczenia. Niekoniecznie takie wsparcie dostają, bo jak łatwo się domyślić, taka sytuacja zmienia nie tylko ich życie, ale zazwyczaj również życie ich rodziców. Pomijam dyskusję, co w jakim wieku się powinno, czy czego się nie powinno, bo wszystkie te dyskusje nie mają żadnego sensu, w momencie, gdy okaże się, że przysłowiowe mleko już się rozlało. Wówczas trzeba stawić czoła konsekwencjom i schować w kieszeń rzucanie ocenami, które nie dodają wsparcia młodej kobiecie w takiej sytuacji. 

Jeśli zaniedbasz odpoczynek, odbije się to na Tobie i Twojej rodzinie

Z dużym prawdopodobieństwem skupi się to na dziecku, które przecież nie jest w stanie wyłączyć własnych potrzeb, żebyś mogła sobie chwilę odpocząć. Pomocne jest na pewno kształtowanie zdrowych nawyków, takich jak to, że jest czas, który spędzamy razem, ale jest też tzw. czas dla siebie, w którym każdy potrzebuje trochę pobyć sam ze sobą.

Organizowanie sobie odpoczynku wymaga trochę strategii i da się to zrobić w sposób pozytywny, tak, aby nie zaniedbywać potrzeb pozostałych członków rodziny. Obecnie jestem mamą przedszkolaka i edukuję domowo. Nie korzystam z pomocy niań ani rodziny. Wiem, że mój Syn potrzebuje ruchu, towarzystwa, trochę zajęć w różnym gronie i spokojnego czasu na realizowanie własnych pomysłów. Moja rodzina jest pełna i szczęśliwa, więc tutaj warto zaznaczyć, że nie wszystko spoczywa tylko na mnie. Dlatego mamy singielki z pewnością potrzebują strategii na jeszcze wyższym poziomie, niż pomysły, które dla Was przygotowałam. Jednak mam nadzieję, że będą one dla Was chociaż trochę pomocne w codziennym planowaniu odpoczynku...

#1 kolorowanki wodne i relaks z książką

Kolorowanki wodne odkryłam podczas odbierania paczki na poczcie. Są przynajmniej dwa rodzaje takich kolorowanek, z czego polecam Wam tylko jeden. Są kolorowanki na jeden raz, które polegają na rozprowadzaniu wykropkowanej farby drukarskiej po kolorowance. Ich cena jest często mocno nieadekwatna do efektu, który dają. 

Są też kolorowanki wodne wielokrotnego użytku, np. TAKIE. Są o tyle super, że kiedy kolorowanka wyschnie, da się ją zrobić ponownie i cały ten proces da się powtarzać niemalże w nieskończoność. Dla dziecka to ogrom frajdy, ponieważ jest to rodzaj małej magii na papierze. U nas kolorowanki wodne mają branie już drugi rok i kupują mi czas np. na poczytanie książki. Jest to zabawa na tyle wciągająca, że spokojnie przeczytacie w jej czasie jeden lub dwa rozdziały ulubionej książki.

#2 układanki logiczne i czas na rozmowę z przyjaciółką

Jeśli chcecie godzinkę posiedzieć na telefonie z przyjaciółką i zrobić update z życia, polecam układanki logiczne. Dzieci lubią rozgryzać różne wzory, sprawdzać jak coś działa i co zrobić, aby działało. Ułożenie konkretnej figury geometrycznej z klocków, czy powtórzenie jakiegoś wzoru, może się okazać nie lada wyzwaniem.

W tym czasie będziecie mogły spokojnie pogadać z przyjaciółką, a przy okazji dawać dziecku kolejne zadania do rozwiązania. Warto taką pracę też nagrodzić wspólnym spędzeniem czasu w wyjątkowy sposób lub wspólnym przyrządzeniem jakiejś pysznej przekąski. 

#3 bańki mydlane w wannie i czas na domowe SPA

Dzieci przeważnie lubią zabawy w wodzie, a wanna w środku dnia brzmi jak przednia impreza. A będzie jeszcze fajniejsza jeśli dodasz do tego bańki mydlane i kilka ulubionych zabawek. To doskonała okazja dla Ciebie, aby zadbać trochę o urodę. Kiedy Twoje dziecko cieszy się czasem spędzanym w wannie, zdążysz nałożyć maseczkę, wypełnić łazienkę jakimś pięknym zapachem i zrelaksować się trochę.

#4 wyklejanki guzikowe i chwila na Netflixa

Wyklejanki guzikowe to świetna zabawa, jednak warto pamiętać, żeby nie rozpoczynać jej zbyt wcześnie. To zabawa dla dzieci, które już doskonale wiedzą, że pewnych przedmiotów nie wolno brać do buzi, bo może się to bardzo źle skończyć. Dlatego lepiej wprowadzać takie zabawy stopniowo, mając dziecko na oku.

Jeżeli już macie pewność, że Wasze dziecko wie, jak bawić się takimi małymi przedmiotami jak np. guziki. Warto wydrukować dowolną kolorowankę i wyposażyć dziecko w klej lub plastelinę. Wyklejanki guzikowe to rozwojowa zabawa, która nie tylko wciąga, ale i zajmuje trochę czasu, który będziesz mogła poświęcić na obejrzenie ulubionego serialu na Netflixie. 



#5 zadania w budowanie i czas na Twoją pasję

Budowanie z klocków to doskonała zabawa. Może być świetnym wyzwaniem kreatywnym, jeśli zaczniesz dawać dziecku gotowe tematy. Np. zbuduj kwiatek, psa, talerz - to mogą być przedmioty, których od razu nie kojarzymy z klockami, a jednak są ciekawym i rozwojowym wyzwaniem dla malucha. 

Czas, który Twoje dziecko poświęca na realizację zadań, Ty możesz przeznaczyć na swoją pasję. Może to być malowanie obrazów, zabawy w rękodzieło, czy cokolwiek innego, co sprawia Ci radość. A jeśli dziecko potrzebuje Twojej obecności w tym samym czasie, może jesteś w stanie przenieść swoją pasję do dziecięcego pokoju?

Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudno wykonalne 

Z tego powodu nie przejmuj się, jeśli na razie jest Ci ciężko się zorganizować. Tak naprawdę codziennie wypracowujesz swoje sposoby na Waszą rodzinną rzeczywistość, dlatego nie porównuj się do osób, które już zdążyły swoje strategie wypracować. Szukaj takich sposobów, które synchronizują z Twoją rzeczywistością, z tym; kim jesteś, jakie masz potrzeby, jakie potrzeby ma Twoja rodzina, jakie masz możliwości, ale  synchronizuj się też z tym, co w jakiś sposób Cię ogranicza. 

Trzymaj się zdrowo.🍀

Cześć!

Wybrane dla Ciebie