TRYB JASNY/CIEMNY

Mama w domu: narzędzia ułatwiające pracę i organizację domową

Praca zdalna była moim wyborem na długo przed pandemią. Jednak dla wielu ludzi nie był to wybór, lecz fakt przed którym zostali postawieni. Drogie Mamy, w tym wpisie podpowiem Wam, jakie narzędzia przydają się w pracy zdalnej.


Zorganizuj się

Manewrowanie między pracą, domem a wychowywaniem dziecka w tym samym czasie, nie należy do łatwych zadań. Zwłaszcza gdy wszystko odbywa się wciąż w tej samej przestrzeni. 

W przerwach pomiędzy pracą a resztą życia, zdążysz wstawić pranie, ogarnąć kuchnię a nawet ugotować obiad. Wszystko zależy od tego, jak poukładasz rzeczywistość w swojej głowie. Przy dobrym zorganizowaniu i przynajmniej wstępnie ustalonej liście zadań, dasz radę zrobić wszystko i zrobisz to naprawdę świetnie.

Cokolwiek robisz, pamiętaj, że dom to nie biuro. Życia w domu nie da się wyłączyć, podobnie jak nie da się wyciszyć potrzeb jego domowników. Nie złość się na dziecko, gdy czegoś od Ciebie chce w czasie pracy. Świat wokół nie zatrzymuje się tylko dlatego, że pracujesz. Jakkolwiek to brzmi w dzisiejszych czasach, to wciąż tylko praca. Raz jest, raz jej nie ma. Relacje rodzinne to wartość na całe życie.

Ale ja muszę pracować

Oczywiście, że tak. Wspaniale, że z zaangażowaniem podchodzisz do własnej pracy. Pamiętaj jednak o tym, że jedno nie wyklucza drugiego. Możesz wykorzystać pracę zdalną do nauczenia dziecka, czym jest praca. Możesz stworzyć specjalną przestrzeń do pracy dla swojego malucha.

Mogą się w niej znaleźć materiały plastyczne albo takie zabawy, co do których masz pewność, że Twoje dziecko uzna je za interesujące i wciągające. Ważne jest również to, aby były to takie zajęcia, które nie wymagają Twojej stałej obecności. Chodzi przecież o to, aby zyskać czas na spokojną i efektywną pracę, nie skazując przy tym Twojego dziecka na nudę lub doznawanie przykrości, wynikającej z ciągłej odmowy i nerwów. 

Możecie spędzić ten czas razem, ale osobno i nie przeszkadzać sobie na wzajem. Jeżeli masz w domu Męża, który zadaje bilion pytań w trakcie Twojej pracy - nie złość się. On też nie siedzi w Twojej głowie, jeżeli potrzebujesz absolutnego spokoju, mów mu o tym za każdym razem. Ale nie zamieniaj się w obojętną pracowniczą maszynę, która w ogóle nie zwraca uwagi na to, co się dzieje wokół niej. Choćby nie wiem jak ważne było to, co w danej chwili robisz, nie stajesz się przez to pępkiem świata.

Istnieją takie narzędzia, które pomogą Ci zapanować nad pracą, domem i załatwianiem różnych spraw. Wesprą nie tylko pracową, ale również domową egzystencję. Z jakich narzędzi warto korzystać?

Kalendarz Google

Kalendarz Google posiada opcję współdzielenia. Z łatwością udostępnisz swój kalendarz Mężowi i zapanujesz nad sprawami, które dotyczą całej rodziny. Jeżeli w jednym kalendarzu trzymasz wydarzenia dotyczące domu i pracy, nie szkodzi. Możesz dodawać męża do wydarzeń dotyczących domu i Waszej rodziny, a sprawy dotyczące pracy pozostawić widoczne tylko dla siebie. Każdemu wydarzeniu możesz przyporządkować kolor, co dodatkowo ułatwia widoczność i segregowanie spraw. 

Słuchawki bezprzewodowe bluetooth z dobrym zasięgiem

Nieważne, czy pracujesz w wielkim domu, czy w dwupokojowym mieszkaniu. Dobre słuchawki robią robotę. Pomagają załatwić wiele spraw bez konieczności ciągłego trzymania telefonu przy uchu. A co najważniejsze... Masz wolne ręce i możesz robić wiele rzeczy w tym samym czasie.

A jeśli połączysz to wszystko ze sterowaniem głosem i korzystaniem z pomocy Asystenta Google - sukces murowany. Z jego pomocą wykonasz ważne telefony i upieczesz chleb, z przepisu, który Asystent Ci podyktuje. Widziałaś bułki na moim Instagramie? 

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać. Korzystanie z dobrodziejstw technologii to jedno, a uzależnianie całego życia od pary słuchawek i smartfona, to drugie. Obecność w życiu naszych najbliższych jest bardzo ważna. I nawet jeśli jesteś ciałem, a głową już nie - to Twoja rodzina to odczuje.

Stocard i na zakupy

Stocard to aplikacja na telefon, w której możesz przechowywać wszystkie swoje karty lojalnościowe. Nieważne do jakich sklepów posiadasz karty rabatowe, ważne, że możesz trzymać je wszystkie przy sobie w jednym miejscu. Pracownicy sklepu będą mogli zeskanować kod kreskowy prosto z Twojego telefonu. Eliminuje to problem poszukiwania odpowiedniej karty w torebce pełnej wszystkiego, tylko akurat nie tego, co w danej chwili potrzebne.

Czysta głowa 

Czysta głowa to podstawa udanej organizacji nie tylko w pracy, ale również w domu. Dbaj o to, co się w niej znajduje. Nie zaśmiecaj sobie głowy przypadkowymi informacjami z facebookowego feedu. W każdym dniu znajdź czas na kilka stron ulubionej książki, swoją pasję lub po prostu zrobienie tego, co sprawia Ci przyjemność. Na dwie godziny przed snem wyłącz telefon i odetnij się, pamiętaj, że myśli, z którymi zasypiamy, towarzyszą nam również rano.

W jednej z książek mojego dwulatka napisano: przed snem pomyśl o dobrych rzeczach, które przydarzyły Ci się dzisiaj. To doskonała rada niezależnie od wieku.


Trzymaj się dzielnie, 
Cześć!
PODPIS Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie