TRYB JASNY/CIEMNY

5 pomysłów na zabawy podczas podróży

Podróże małe i duże to doskonały sposób na rodzinne spędzanie czasu. Jednak czasami podróż samochodem, może się po prostu dłużyć. Co robić? Oto kilka pomysłów na zabawę.

podróż
Photo by Simon Rae on Unsplash

Zabawa i edukacja

Zabawy w samochodzie można śmiało wykorzystać do celów edukacyjnych. Może to być czas na naukę liczenia, albo kolorów. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od wyobraźni. Dlatego zanim dasz dziecku tablet "na drogę", spróbuj gier wymienionych w tym wpisie.

1. Nauka piosenek

Jazda samochodem to doskonały moment na wspólną naukę piosenek. Zauważcie, że piosenka Dziadek fajną farmę miał nie tylko świetnie wpada w ucho, daje też duże możliwości do popisu. Samodzielne wymyślanie zwrotek nie stanowi tutaj żadnego problemu. Można się przy tym nieźle uśmiać. To świetna zabawa dla całej rodziny.

2. Podróżne bingo

Podróżne bingo to doskonałe ćwiczenie na spostrzegawczość. Warto się jednak do niego wcześniej przygotować i wydrukować na sztywnej kartce kilka plansz na podróż. Darmową planszę znajdziecie np. tutaj. Cała zabawa polega na tym, by rozglądać się w czasie podróży i zaznaczać na planszy te obiekty, które udało się zobaczyć. To świetne wyzwanie i wciągająca zabawa dla całej rodziny.

3. Liczenie

Podróż samochodem warto wykorzystać do nauki liczenia. Liczyć można wszystko. Od mijanych samochodów, po krowy pasące się na pastwiskach. Zabawa i edukacja łączą się w tej aktywności. Dziecko może również samo podejmować decyzję, co teraz będziemy liczyć i wybierać odpowiednią kategorię.

4. Potok słów

To gra z pewnością znana pokoleniu rodziców, a być może i pokoleniu dziadków. Polega na układaniu słów w taki sposób, aby kolejne słowo zaczynało się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Np.: mama-ananas-samochód itd. To gra, która nie ma końca. Jej zasady też można dowolnie modyfikować. Można ustalać kategorie, np. zwierzęta, przedmioty, czy imiona. To zabawa wzbogacająca dziecięce słownictwo.

5. World Response

Czyli aktywne poznawanie świata. Ta zabawa w dużej mierze polega na fantazjowaniu. Rodzic zadaje pytania, a dziecko snuje mniej lub bardziej realne wyobrażenia na jakiś temat. Np. Co przewozi ciężarówka, którą właśnie minęliśmy? Jak myślisz, co mijana krowa robiła przed chwilą? To zabawa zachęcająca do aktywnej odpowiedzi na otaczający nas świat. Do zadawania pytań i snucia hipotez. Kształtuje wyobraźnię i ukazuje świat jako interesujące miejsce warte poznawania.

Trzymajcie się i zabijajcie samochodową nudę
Cześć!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie