TRYB JASNY/CIEMNY

Jak żyć przyjaźnie dla środowiska?

Życie przyjazne środowisku to nie wyraz trendu,  ale globalnego myślenia o dobru wspólnym. To w jaki sposób traktujemy planetę wcale nie jest obojętne dla naszego życia. Ma długofalowe skutki, które będą ciągnąć się także w życiu naszych dzieci. Jak żyć w przyjaźni ze środowiskiem?

Po co dbać o środowisko?

Odpowiedź jest prosta. Ziemia jest miejscem, w którym żyjemy, z którego dóbr naturalnych czerpiemy. I choć fajnie jest brać, to by można było to robić z czystym sumieniem i bez wyrządzania szkód, trzeba też umieć dawać. Zakłócanie naturalnych ekosystemów może prowadzić do zaburzenia produkcji jedzenia, zmniejszenia dostępu do czystej wody, a także zwiększać ryzyko występowania naturalnych katastrof. Co zrobić, by temu zapobiegać?

Żyj w myśl zero-waste

Podejmij wyzwanie zero-waste. Sprawdź, w jakich dziedzinach życia najczęściej uskuteczniasz marnotrawstwo. Zastanów się, co możesz zmienić i jak zmodyfikować własne działania, aby wyeliminować marnotrawstwo ze swojego życia. Nie porywaj się z motyką na słońce, nikt nie staje się od razu mistrzem zero-waste. Zacznij od jednego złego nawyku, który zmienisz. Potem zaczniesz zmieniać kolejne. 

Sprzedawaj, wymieniaj, oddawaj

Sprzedawanie, wymienianie i oddawanie daje bardzo wiele radości. Cudownie jest dawać rzeczom drugie życie sprzedając je, albo obdarować kogoś, komu po prostu się przydadzą. To daje prawdziwą przyjemność i pozwala zachować zdrową równowagę. Czy przywiązywanie się do rzeczy ma sens? Moim zdaniem nie. To wszystko jest na chwilę, ja kiedyś umrę i ktoś będzie musiał po mnie posprzątać. Im mniej masz, tym mniejszy kłopot zostawisz innym. Poza tym, przekonałam się o tym, że im mniej rzeczy, tym większy porządek w głowie i większy spokój ducha.

Wspieraj, robiąc to, co zwykle

Czy wiecie o tym, że bardzo wiele organizacji pozarządowych ma swoje sklepiki? Znaleźć w nich można upominki, a czasami zdrową żywność z dostawą do domu. Dzięki temu możemy wspierać ich działania, kupując te same rzeczy, które i tak byśmy kupili w normalnym sklepie. To, po co to robić? Kupując w normalnym sklepie dajesz wielkim firmom zarobić. To też jest OK, bo gospodarka musi się kręcić. Ale jeśli chcesz przy okazji czynić dobro, lepiej zakupić ten sam produkt w sklepie, w którym dochód z tego zakupu zostanie przeznaczony na konkretny cel.

Krąg życia

Dobro wraca. W różnym czasie, w różnej postaci, ale wraca. Głównie do tych, którzy czynią je ze szczerych chęci, a niekoniecznie z nadziei, że coś sobie na tym przy okazji ugrają. Życie w zgodzie ze środowiskiem to nie tylko unikanie plastiku i dbanie o jakość powietrza, czy czysty las. To przede wszystkim zrozumienie, że wszyscy jesteśmy częścią czegoś większego od nas i o to coś, tak jak o wszystko, trzeba po prostu dbać. 

Trzymajcie się zielono,
Ahoj!

PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie