Jak uczyć dziecko samodzielności?
Samodzielność to ważna cecha. Szczególnie w dzisiejszym świecie. Dziarskie kroczenie przez codzienność przy równoczesnym szanowaniu siebie samego i otaczających nas ludzi, nie jest proste i wymaga odwagi. Ta kształtuje się poprzez różne doświadczenia. Jak uczyć dziecko samodzielności?

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Zaufanie to podstawa
Tak mawia Tata Miś w bajce "Przytul mnie". W każdej bliskiej relacji zaufanie to podstawa, a czy można wyobrazić sobie bliższą relację niż rodzic-dziecko? Nauka samodzielności w dużej mierze opiera się na zaufaniu rodzica do dziecka, a nie odwrotnie. Pokaż dziecku, że wierzysz, że sobie poradzi.
Nie przesadzaj w wymaganiach
Krzyczenie na niespełna dwulatka, że wylewa zupę nie jest na miejscu. Na zdrowy rozum, czy ważniejsza jest przestrzeń bez plam, czy to, by Twoje dziecko nauczyło się jeść łyżką? To, że Ty używasz łyżki od trzydziestu lat nie daje Ci przyzwolenia, by krzyczeć na kogoś, kto się tego dopiero uczy.
Ogarnij własne emocje
Nie przelewaj na swoje dziecko strachu, ucz je uważności. Nie przesadzaj też z karceniem, człowiek, który się uczy ma prawo popełniać błędy. Jeśli będziesz regularnie krzyczeć na dziecko, kiedy coś rozleje lub upuści, to w końcu doprowadzisz do tego, że będzie zestresowane tymi zwykłymi sytuacjami i... Zacznie jeszcze więcej wylewać. Ze stresu, bo np. będzie już spodziewało się Twoich negatywnych emocji i zaczną mu się trząść ręce.
Nie porównuj do innych
Nieważne co robi dziecko Twojej koleżanki a czego jeszcze nie robi. Każde dziecko jest inne, ale każde wymaga indywidualnego podejścia. Porównując swoją pociechę do innych wchodzisz na drogę dwóch niebezpieczeństw. Po pierwsze, że Twoje dziecko będzie czuło się gorsze. Po drugie, że Twoje dziecko zacznie się wywyższać. Każdy jest inny, a poczucia własnej wartości nie buduje się na cudzych potknięciach, tylko na wyjątkowości i indywidualności pochodzącej z wnętrza.
Wyluzuj. Nie urodziłeś się wczoraj, ale nie wymagaj od malucha, żeby miał wiedzę, którą skumulowałeś przez trzydzieści lat swojego życia. Zaufaj i daj czas. Zaufanie to podstawa.
Trzymaj się ciepło i spokojnie,
Ahoj!

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Komentarze
Prześlij komentarz