Jak sobie radzić z odparzeniami na pupie dziecka?

Odparzenia na dziecięcej pupie to częsty problem. I nie, nie zawsze jest to wina rodziców, choć zazwyczaj są oni pierwsi do obwiniania się. Niektóre dzieci nie powiadamiają o tym, że w pieluszce czyha "grubsza sprawa". Co robić kiedy odparzenia pojawią się na dziecięcej pupie?

Czy to na pewno odparzenie?

Zanim zaczniesz działać z odparzeniami upewnij się, że rzeczywiście masz do czynienia z odparzeniem a nie z alergią kontaktową. Jeśli właśnie postanowiłaś zmienić producenta pieluch i nagle zauważysz duże zmiany na pupie dziecka, najprawdopodobniej masz do czynienia z alergią.

Jeśli to rzeczywiście alergia, musisz natychmiast powrócić do pieluch bezpiecznych dla pupy Twojego dziecka. U nas, pieluchą, która spowodowała alergię był Pampers z niebieskim wkładem. Nie był to nasz wybór, lecz pieluchy otrzymane w prezencie. I uwierzcie mi, naprawdę jedna pielucha wystarczyła, żeby wrócić do bezpiecznej biedronkowej Dady.

Kremy na odparzenia, czy aby na pewno?

Niestety większość kremów na odparzenia, jest kremami na odparzenia tylko z nazwy. Co więcej, stosowanie ich "profilaktycznie" w rzeczywistości szkodzi dziecku. O ile maść lub krem z tlenkiem cynku tworzy barierę chroniącą przed wilgocią już odparzoną pupę, o tyle profilaktyczne stosowanie jej, po prostu szkodzi. Wysusza skórę dziecka i powoduje, że staje się ona podatniejsza na zranienia.

Co zrobić, gdy już odparzenie się pojawi?

Jeśli wycierasz pupę dziecka chusteczkami nawilżanymi, natychmiast z tego zrezygnuj. Wycieranie tymi chusteczkami podrażnionej pupy dziecka, sprawi mu tylko niepotrzebny ból i dyskomfort. Da się tego uniknąć stosując zwykłą wodę z mydłem dla niemowląt. Po takim myciu delikatnie wytrzyj skórę dziecka i dopilnuj do tego, żeby pupa była zupełnie sucha.

Przewietrz pupę swojego malucha! Jeśli warunki otoczenia na to pozwalają, a temperatura w pokoju jest odpowiednia - po prostu pozwól dziecku poleżeć sobie z gołą pupą, którą ewentualnie przykryjesz tetrową pieluszką. Skóra musi oddychać, w dzisiejszych czasach jest to o tyle trudne, że jesteśmy otoczeniu plastikowymi pieluchami, a nikomu nie chce się już wygotowywać tych tetrowych. I oczywiście, nie ma co się dziwić. Ale skoro tak, uwolnijmy pupy niemowlaków i pozwólmy im się po prostu przewietrzyć.

Sposoby na dziecięce odparzenia

Domowym i znanym sposobem na odparzoną pupę jest posmarowanie zranionych miejsc mąką ziemniaczaną. Innym, jest kąpiel w krochmalu. Jednak w moim macierzyńskim doświadczeniu pierwszy sposób się nie sprawdził. U nas wygrało natłuszczanie.

Na  początku Linomagiem, a potem, gdy pewnego dnia, gdy okazało się, że Linomag nam się skończył i w niedzielę praktycznie nia ma szans, by go kupić... Do naszych pieluchowych spraw dołączył olej kokosowy. Byłam w szkoku, nie tylko ze względu na to, że tak świetnie się sprawdził, ale przede wszystkim dlatego, że dziecięca pupa zagoiła się dwa razy szybciej.

A jakie są Wasze sposoby na ratunek dla dziecięcej pupy?

Trzymajcie się ciepło i zdrowo,
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Daję Słowo