Nie będziesz idealną mamą

Kim jest idealna mama? Idealna mama nigdy się nie smuci, nigdy nie płacze, nigdy nie jest zdenerwowana i nigdy nie czuje się bezradna. Idealna mama nigdy nie traci panowania nad sobą i zawsze potrafi rozwiązać każdy problem. Rzecz w tym, że taka mama nie istnieje i Ty również taką nie będziesz.


Perfekcyjność w macierzyństwie to pewien społeczny mit. Właśnie przez ten mit kobiety boją się mówić głośno o swoich obawach, lękach, czy wadach. Zupełnie tak, jakby nie miały prawa ich mieć. W efekcie kreują sobie pewne obrazki idealnych mam. Zupełnie tak, jakby mama Montessori była bardziej idealna od mamy biznesmenki, czy odwrotnie. Rywalizacja o idealność zaczyna się już w momencie zajścia w ciążę i raczej się nie kończy, bo wszędzie można się spotkać z docinkami i uwagami. Dlaczego kobiety robią to sobie na wzajem?

Złoty środek

Nasze oczekiwania wobec samych siebie nie wynikają tylko z naszego wnętrza, ale również z oczekiwań jakie stawiają przed nami inne osoby. Nie zawsze są to istotne oczekiwania i nie zawsze możliwe do spełnienia. Im bardziej wewnętrzny zestaw oczekiwań kobiety odbiega od zastanej rzeczywistości, tym większe poczucie winy, smutek, żal i bezradność. A rzeczywistość jest taka, że od nadmiaru oczekiwań można się po prostu udusić.

Silne poczucie winy utrudnia podejmowanie racjonalnych decyzji. Z kolei niskie poczucie własnej wartości powoduje, że bardziej słuchamy opinii innych, niż własnego serca. A to nigdy nie jest dobra droga, ponieważ nikt nie zna Twojego dziecka tak dobrze jak Ty. Nie ma to znaczenia, czy jesteś mamą eko, czy mamą plastic is fantastic. Przesadne dopuszczanie do głosu oczekiwań innych ludzi powoduje, że przestajemy filtrować zdobytą wiedzę przez własne odczucia oraz instynkt macierzyński.

Wystarczająco dobra mama jest OK

Dziecko do prawidłowego rozwoju nie potrzebuje idealnej matki. Również dlatego, że świat, w którym będzie żyło jako dorosły człowiek, też nie jest idealny. Idealność jest mitem, który od czasu do czasu zjada nas wszystkich i powoduje frustracje. Wystarczająco dobra mama to taka, która jest zwyczajna, oddana, kochająca, potrafi się zatrzymać w biegu codzienności i zwolnić tempo życia po to, żeby pobawić się ze swoim dzieckiem, czy porozmawiać z nim.Wystarczająco dobra mama to taka, która umie zwracać uwagę na siebie i swoje uczucia, wie, że jeśli całkowicie o sobie zapomni, odbije się to niekorzystnie na jej dziecku.

Zaangażowanie w budowanie więzi

W dzisiejszych czasach nie każdemu kojarzy się to dobrze. Przecież świat promuje bycie wolną i niezależną. Te dwie wartości stoją w sprzeczności z macierzyństwem, które oznacza zależność, poświęcenie i też w wielu przypadkach służenie temu małemu człowiekowi. Ale to właśnie w zależności i bliskiej, bezpiecznej relacji z matką dziecko zyskuje swoje bazowe poczucie bezpieczeństwa. Jest ono niezbędne do wzbudzania ciekawości otoczeniem i testowania własnej samodzielności. Co więcej, nie tylko dziecko rozwija się w więzi z matką, ale również matka rozwija się w więzi z dzieckiem. Kobieta poprzez relacje macierzyńską może rozwijać w sobie absolutnie piękne cechy, które promieniują na różne sfery jej życia.

Nie wstydź się siebie

To normalne, że czasem czujesz się bezradna, czy zagubiona. Macierzyństwo to ogromna odpowiedzialność, nie zrozumieją tego w pełni te kobiety, które nie są matkami. Dlatego, że pewnych rzeczy nie sposób objąć rozumem. Odpowiedzialność to tak naprawdę puste hasło dopóki się jej nie doświadcza na co dzień w wielu różnych sytuacjach. Dopóki samemu nie wejdzie się w buty macierzyństwa.

Nie będziesz idealną mamą. Bo takie mamy nie istnieją. Wychowywanie dziecka to w pewnym sensie eksperyment. Bycie mamą stawia nas w ciągłym doświadczaniu czegoś po raz pierwszy i czasami dopiero po czasie widzimy, że coś można było zrobić inaczej. Nie katuj się własną nieidealnością, bądź szczera ze sobą i ze swoim dzieckiem. Nie staraj się być idealną mamą, ale postaw na bycie jak najlepszą wersją samej siebie. Ze wszystkim tym co w Tobie jest.

Trzymajcie się ciepło i przytulajcie swoje dzieci, 
Ahoj!
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!
Copyright © Daję Słowo