TRYB JASNY/CIEMNY

5 copywriterskich tipów✨ DLA TYCH, którzy NAPRAWDĘ NIE LUBIĄ PISAĆ🙈

W tym wpisie znajdziesz mikroporadnik copywriterski dla tych, którzy NIE LUBIĄ pisać, ale chcieliby robić to lepiej. Jeśli tego nie czujesz, a chcesz poprawić swoje umiejętności — ten tekst jest dla Ciebie. #01 Odetchnij

Myślenie o wszystkim naraz w biznesie, jak i w życiu — jest przytłaczające! Jeśli masz do napisania tekst, a naprawdę nie lubisz tego robić, podziel swoją pracę na mniejsze części. Pod żadnym pozorem nie sil się na udawanie, że jesteś kimś, kim nie jesteś. Zacznij od pisania takich treści, które przychodzą Ci najłatwiej.

Jeżeli masz do zbudowania treści na stronie internetowej, podziel swoją pracę na małe części i zacznij od tych, które sprawią Ci największą przyjemność. Nie traktuj swojej strony jako gotowy produkt, jeśli dopiero zaczynasz tę przygodę to normalne, że będzie trzeba ją co jakiś czas modyfikować. Wybierz drobne kroki, nie zakładaj sobie zbyt dużych celów. Nawet ukończenie jakiegoś małego zadania dodaje pewności siebie. A potrzebujesz jej, aby iść dalej. 

#02 Poznaj swoje MOCNE strony

Ale takie wiesz... Naprawdę mocne. Przecinki to małe zło, znacznie większym jest gramatyka i ortografia. Jeśli masz tego typu problemy — to może warto zainwestować stówkę w Language Tool? Narzędzie będzie poprawiało Twoje błędy, podpowiadało lepsze sformułowania, a dzięki temu, że będziesz go używać — nabierzesz wprawy i przestanie Ci być potrzebne.

Wszystko, co jest Twoją mocną stroną, da się przełożyć na tekst i wykorzystać w procesie pisania. A jeśli nie masz do tego absolutnie cierpliwości lub z jakimś typem treści sobie radzisz, a z innym absolutnie nie — to zdecydowanie się na usługi copywriterskie naprawdę nie jest żadnym powodem do wstydu. Nie sprawdzam przecinków w korespondencji od moich Klientów. Jestem dla Was, a nie od tego, żeby oceniać Wasze umiejętności. 

#03 Pisz dużo i często

Jeśli chcesz pisać lepiej, pisz dużo i często. Jeśli kupisz kurs kreatywnego pisania za bilion złotych monet, a pisanie nie będzie czymś, co weszło Ci w nawyk — to właśnie straciłeś bilion złotych monet. Możesz przeznaczyć 20 minut dziennie na pisanie każdego dnia. To już duży krok naprzód. 

Możesz podejmować się różnych wyzwań pisarskich po to, żeby ćwiczyć pióro. A możesz po prostu pisać dziennik, czy na kartkach zeszytu robić live stream z własnej świadomości. Bezrefleksyjnie, po prostu daj sobie przyzwolenie na to, by pisać i zobacz, gdzie Cię to zaprowadzi.

#04 Poznaj swój PRZEKAZ

Skoro czytasz ten tekst, to prawdopodobnie masz coś do przekazania. Może nie wiesz konkretnie co, może nie wiesz jak. Czasami przychodzą do mnie Klienci, którzy chcą coś przekazać, ale nie wiedzą co. W takich sytuacjach zazwyczaj dajemy sobie czas, a ja nie podejmuję współpracy. Dlaczego? 

Ubieram w słowa Wasze cele i Wasz przekaz. Jeśli masz swój produkt albo budujesz markę, to Ty musisz wiedzieć — co chcesz od tego produktu i co chcesz od tej marki. Spróbuj prostej techniki, aby odkryć swój przekaz. Weź kartkę papieru i zacznij wypisywać pierwsze skojarzenia dotyczące Twojego produktu/marki, które przychodzą Ci do głowy. Daj sobie na to 20 minut, żeby nie zmęczyć tematu. Kiedy upłynie czas, szukaj punktów wspólnych, połączeń i dopisuj kolejne skojarzenia.

#05 Zawsze miej przy sobie coś do pisania

Umiem wybudzać swoją inspirację na zawołanie. Nie czekam na ten niespodziewany moment od muz, które moim zdaniem są nieco przereklamowane. To, że dzisiaj tak jest, wynika z lat doświadczeń i praktyki. Też był taki czas, kiedy wszędzie chodziłam z zeszytem i długopisem. Wszystkie rodzinne święta, rozmaite wydarzenia lub brak wydarzeń — zawsze miałam ze sobą coś do pisania. A wtedy jeszcze nie było takich telefonów i możliwości jak dzisiaj. 

Jeśli wciąż nie czujesz bluesa...

W porządku. To nie jest tak, że wszyscy jesteśmy stworzeni do wszystkiego. Jeśli potrzebujesz pomocy, chętnie stworzę dla Ciebie treści (kontakt@monikapawelec.pl). Jeżeli uważasz ten tekst za wartościowy i chcesz okazać wdzięczność za wskazówki, którymi się dzielę — możesz to zrobić, klikając zielony przycisk i stawiając mi napój bogów. 😜

Trzymaj się zdrowo.🍀
Cześć!

Wybrane dla Ciebie