TRYB JASNY/CIEMNY

Dlaczego nie należy kosić trawy podczas suszy?

Susza panująca w Polsce jest faktem, takim samym jak panująca epidemia. Oprócz wzajemnej ostrożności w związku z panującym koronawirusem, warto także zainteresować się środowiskiem i innymi problemami, które mogą się pojawić jeżeli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń. Nawet tych dotyczących koszenia trawy. Dlaczego podczas suszy nie należy kosić trawy?

Przestań kosić i walcz z suszą

Wysoka, niekoszona trawa, daje moc. Nie jest to może widok popularny jeśli chodzi o panujące w społeczeństwie poczucie estetyki, ale z pewnością pożądany. Trawniki nie służą tylko temu żeby było ładnie. Trawa pełni również inne, ważniejsze funkcje. Jakie?
  • utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi
  • obniża temperaturę powietrza (trawnik może być nawet o 20 stopni chłodniejszy od gołej ziemi)
  • produkuje tlen i pochłania dwutlenek węgla
  • ma duże znaczenie z punktu widzenia bioróżnorodności

Ale jak to?

Skoszony trawnik żeby był zielony, musi być regularnie podlewany. W przypadku panującej suszy wymaga nawet codziennego podlewania. Dzieje się tak dlatego, że krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci. W wysokiej trawie wilgoć utrzymuje się dłużej, zaś w perspektywie suszy powinniśmy zadbać o to, aby wodę raczej oszczędzać.

Powstrzymaj się od tego, co nie jest konieczne

Jeśli Twój trawnik nie służy jako nawierzchnia boiska lub pola do golfa, to po prostu powstrzymaj się od koszenia dla wyższego dobra, jakim jest dbałość o środowisko i nieobojętność na panującą suszę.

Trzyma się zdrowo i hoduj bioróżnorodne gąszcze,
Ahoj! 
PODPIS

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się koniecznie na mój Newsletter!

Wybrane dla Ciebie